Karga Gakguk Hikayesi

Karga Gakguk Masalı

Abone Ol google news

Karga gakguj masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Tüm kuşların bir arada yaşadığı, güzel mi güzel bir orman varmış. Bu orman, tertemiz havası, yemyeşil ağaçları, rengarenk çiçekleri ile harika bir manzaraya sahipmiş. Adeta bir kuş cenneti olan bu ormanın tam ortasında da kocaman bir göl varmış. Bu ormanda yaşayan güvercin, baykuş, leylek, sığırcık, serçe ve bir de karga ailesi varmış.

Bu karga ailesinin de Gakguk adında bir yavruları varmış. Karga Gakguk, çok tatlı ve sevimli olsa da diğer kuşlarla hiç anlaşamaz, bir kuş onun yanına sohbet etmek ve arkadaş olmak için geldiğinde cırtlak sesiyle “Gaaaaaaaak!” diye yüksek sesle bağırır ve kuşları kaçırırmış.

Bir kötü huyuysa banyo yapmayı hiç sevmez, anne ve baba karga ne kadar ısrar ederse etsin doğduğundan beri banyo etmemek için kaçar dururmuş. Bu ormanın diğer tüm kuşları ise o kocaman göle her gün girer, hem bir güzel yıkanıp banyo yapar hem de gölün içinde bir güzel oynarlarmış. Gakguk ise onları gölün kenarındaki bir ağacın dalından tüm gün izler, hem onlara imrenir hem de neden bu kadar yıkanmayı sevdiklerini bir türlü anlayamazmış.

Karga Gakguk, hiç banyo yapmadığı için her geçen gün daha da kötü kokmaya başlamış. Hatta o kadar pis kokuyormuş ki, kokusu yüzünden üzerinden geçtiği çiçekler soluyor, ağaçların dalları dökülüyormuş. Anne ve babası da artık bu kokudan iyice rahatsız olmuş, etraftaki diğer kuşlar da etrafa yaydığı koku yüzünden onun yanına gitmeseler bile etkilenmeye başlamış.

Karga Gakguk tüm uyarılara rağmen hala banyo yapmamak için direnince, annesi bir sabah dayanamamış ve o yatağında uyurken onu sessizce gagasına alıp gölün üzerine uçmuş ve bir anda göle bırakmış. Suya girer girmez uyanan Gakguk, ilk başta çok korkmuş ve hemen sudan çıkmak için havaya uçmak istemiş.

Ama tam da bu sırada, göle girmek için uçuşan tüm kuşlar, bir anda teker teker göle girmeye ve kanatlarıyla dans ederek yıkanmaya başlamış. Tüm kuşları her zaman yukarıdan izlediği o gölde şimdi kendisi de varmış ve göle girdiğinde suyun çok hoşuna gittiğini anlamış. Bu banyo korkusunu ve ısrarını o anın büyüsüyle unutan Gakguk, tıpkı diğer kuşlar gibi kanatlarını çırpa çırpa dans ederek yıkanmaya başlamış.

Onu gören diğer kuşlar da bu duruma çok sevinip onu yanlarına çağırmış. Gakguk ve diğer tüm yavru kuşlar, saatlerce gölde oyunlar oynayıp eğlenmişler. Gölden çıktıklarında Gakguk bir anda kendisinin çok güzel koktuğunu fark etmiş ve bu kokuya bayılarak çok mutlu olmuş. Yaptığı bu büyük hatayı anlayan Gakguk, artık sürekli gölde yıkanmaya başlamış ve diğer kuşlarla arkadaş olup çok sevilen bir kuş olmuş.

Karga Gakguk masal oku ile bir eğitici masalın daha sonuna geldik. Bir sonraki masallarımızda görüşmek üzere.

 

Karga Gakguk Masalı
Karga Gakguk Masalı

Karga Gakguk Masalının Konusu Nedir?

Karga Gakguk masalı, yavru bir karganın bir türlü banyo yapmak ve diğer kuşlar ile arkadaş olmak istememesi, ardından annesi tarafından göle atılıp banyo yapınca hem ne kadar güzel koktuğunu hem de arkadaşları ile ne kadar eğlendiğini görüp hatasını anladığı bir masaldır.

Karga Gakguk Masalının Ana Fikri Nedir?

Karga Gakguk masalının ana fikri, temiz olmanın çok önemli olduğu, banyo yapmanın korkulacak ve istenmeyecek bir şey olmadığıdır.

Karga Gakguk Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Banyo yapmak istemeyen çocukların eğer banyolarını düzenli yapmazlarsa kötü kokup hem ailesini hem de arkadaşlarını rahatsız edebileceğini ve arkadaşları tarafından dışlanabileceğini çıkartabiliriz.


Benzer İçerikler

Prenses Griselda Masalı
Prenses Griselda Hikayesi
Mercan Kız Masalı
Mercan Kız Hikayesi
Tilki ile Fare
Tilki ile Fare Hikayesi
Nasreddin Hoca Minare Nasıl Yapılır
Minare Nasıl Yapılır Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.