Kayıkçı Keloğlan Hikayesi

Kayıkçı Keloğlan Masalı

Abone Ol google news

Kayıkçı keloğlan masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde deniz kıyısında kurulmuş güzel mi güzel bir ülke varmış. Bu ülkenin padişahının da bir kızı ve bir oğlu varmış. Padişah, çocuklarını çok sever, onların bilgili, ahlaklı, yardımsever ve iyi bir insan olması için her şeyi yaparmış.

Günlerden bir gün, odasında istirahat ederken, içinden artık yaşlandığını ve yakın zamanda onun yerine oğlunun geçmesi gerektiğini düşünmüş. Ancak şehzade hem ilim, irfan öğrenmeye pek meraklı değil hem de ülke yönetme konusunda hiç bilgili değilmiş. Kızı okumayı, öğrenmeyi çok sevse de oğlu eğlenceye düşkün ve tembelmiş.

Bu nedenle de ülkenin en bilgili ihtiyarının oğlunu eğitmesine karar vermiş. Bilge ihtiyar padişahın emriyle saraya gelse de babasından bunları duyan şehzade, ders almayı hiç istememiş ve bu durumdan kurtulmak için kara kara düşünmeye başlamış.

Denizde açılıp biraz düşünmeye karar veren şehzade, deniz kıyısındaki kayıkların yanına gitmiş. Bu kayıklardan biri kel oğlan keleş oğlana aitmiş. Kayığının içinde fosur fosur uyuyan Keloğlan’ı gören şehzade hemen onu uyandırmış ve Keloğlan, karşısında şehzadeyi görünce fırlamış ayağa, ağlamış elini önüne ve “Buyurunuz efendimiz gelin de size bir deniz havası tattırayım” demiş.

Denizin ortasında laf lafı açarken, şehzade keloğlanın kendisi yerine geçerek derslere girebileceğini düşünmüş ve bu durumu keloğlana anlatmış. Keloğlan ise padişahın bunu fark ederse kendisini öldüreceğini söylemiş ama bir yandan da padişahın kızına aşık olan Keloğlan belki onu görürüm diye bu teklife sıcak bakmaya başlamış.

Şehzade de “Eğer benim buyruğumu yerine getirmezsen sonun yine aynı olur” deyince de keloğlan bunu kabul etmiş ve şehzade gün boyu denizde kayıkla açılıp keyif yaparken, günler, aylar boyunca Keloğlan şehzade yerine derslere girmiş ve bu dersler sayesinde her konuda bilgili olmuş.

Ancak bir gün derste oğlunun odasına giren padişah, oğlu yerine keloğlanı görünce, burada ne olduğunu sormuş ve Keloğlan her şeyi anlatmış. Padişah hem oğluna hem keloğlana çok kızarak keloğlanı öldürmeye karar vermiş.

Ama o gün imtihan günüymüş ve belki padişah onu görüp vazgeçer diye keloğlan bin rıza ile sınavdan sonra karar vermesini istemiş. Keloğlan, sınavda her şeyi o kadar zekice yapmış ve tüm soruları öyle güzel cevaplamış ki, onu izleyen padişahın kızı keloğlana âşık olmuş. Babasına onu öldürmemesi için ikna etmiş ve keloğlan ile padişahın kızı evlenmiş.

Keloğlan’ın gördüğü eğitim sayesinde de padişahın yerine oğlu şehzade değil, damadı keloğlan geçmiş. Kayıkçı Keloğlan olmuş size padişah.

Kayıkçı Keloğlan Masalı

Kayıkçı Keloğlan Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Kayıkçı Keloğlan masalının konusu, tembel bir şehzadenin kendisinin yerine Keloğlan’ın ders görmesini istemesi ve bunun padişah tarafından öğrenilmesi ama Keloğlan’ın sınavdaki başarısı ve Padişah’ın kızının ona âşık olması ile ölmekten kurtularak hem kızla evlenip hem de ülkenin padişahı olmasıdır.

Kayıkçı Keloğlan Masalının Ana Fikri Nedir?

Kayıkçı Keloğlan masalının ana fikri, bilginin her zaman önemli ve üstün olduğudur.

Kayıkçı Keloğlan Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Kayıkçı Keloğlan masalı ile eğitim görüp öğrenmekten asla sıkılmamak ve vazgeçmemek gerektiği, bilginin her zaman kişiye hayatında çok iyi şeyler katacağının derslerini çıkartabiliriz.

Diğer İçeriklerimiz:


Benzer İçerikler

Bili Bili Horoz Masalı
Bili Bili Horoz ve Altın Madeni Hikayesi
Sabırlı Olmak
Sabırlı Olmak Hikayesi
Hamarat Leylek
Hamarat Leylek Hikayesi
Kar Tanesi Masalı ve Hikayesi Oku
Kar Tanesi Hikayesi

Yorumlar

  1. Sanane says:

    Ilk önce okumadım üşendim kdkkrkdlfkkfşvkşfldşkdldk güzel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.