Kayıp Prenses Hikayesi

Kayıp Prenses

Abone Ol google news

Kayıp prenses, Bir zamanlar Kaf dağının arka kısmında büyük ve güzel bir ülke varmış. Kral ve fakir bir çiftçinin kızları da aynı anda dünyaya gelmiş. Kral kızı olduğu için çok sevinerek tüm ülke genelinde kutlamalar yapmış ve adını Helen koymuş.

Çiftçi de yine aynı sevinç ile kızının adını Diana koymuş. Helen bolluk ve bereket içerisinde sarayda yaşarken Diana da sefalet içinde fakir bir şekilde büyümüş.

 

Bir peri iki güzel kızın da doğmasına şahit olduğu için ikisini de çok severmiş. Bir gün hem Helen hem de Diana büyümüş ve çok güzel birer genç kız olmuşlar. Helen sürekli şımarık bir şekilde yeni şeyler isterken Diana sürekli halinden ve ailesinin fakir olmasından ötürü şikayetler edermiş.

Peri her iki kızın da bu tavırlarından çok rahatsız olmuş ve bir gün uyurken ikisinin yerini değiştirmiş. Nerede oldukları konusunda şaşkınlık yaşarken ailesi de kızlarının odada olmadığını görünce büyük şok geçirmişler.

İkisi de dün gece evlerinde olduğunu ve biri birilerini asla tanımadıklarını söylemişler. Bir anda kendilerini farklı bir odada bulduklarını anlatırken Kraliçe Helen odasında Diana olduğunu görünce durumu krala bildirmiş.

Kayıp prenses masada sadece peynir ve zeytin olduğunu görünce kendisinin yemek istemediğini söylemiş. Kral da kızını bulana kadar Diana odadan çıkamaz diye emir vermiş.

Helen o anlarda yokluğun ne demek olduğunu anlamış ve babasını durduk yere ne kadar üzdüğünün farkına varmış. Diana da sarayda kibirli bir ailenin yanında yer aldığı için ailesinin yanına olmak istemiş ve ailesini n ne kadar kırdığını fark etmiş.

Peri yine gece uyurken ikisinin yerini değiştirmiş ve Helen babasına sabah uyandığı zaman fakir bir ailenin kendisine çok iyi baktığını söylemiş. Ve bularak yanlarına yerleştirilmesini istemiş.

Kral diana ve ailesini bularak saraya yerleşmelerini sağlamış. Böylece Diana ile Helen çok iyi iki arkadaş olmuş ve mutlu bir şekilde yaşamına devam etmişler. Peri de amacına ulaşmanın verdiği mutluluk ile her ikisini izlemiş.

Kayıp Prenses
Kayıp Prenses

Kayıp Prenses Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Kayıp Prenses masalı konusu Diana ve Helen’in birisinin fakir birisinin zengin yaşam içerisinde edindikleri şikayetleri konu alır. Fakat hayat bazen öyledir ki elimizde olanların farkına varmak için sihirli bir değnek gerekebilir ve bir anda bilinçli insanlar olabilir.

Kayıp Prenses Masalının Ana Fikri Nedir?

Kayıp Prenses masalı ana fikri eğer elimizde olanlarla yetinmezsek sonrasında daha mutsuz olabiliriz. Mutlu olmak için şükretmeyi bilmek gerekir.

Kayıp Prenses Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Kayıp Prenses masalından çıkarılabilecek dersler arasında ne zengin ne fakir fark etmez. Her ne olursa olsun insanın kendi ailesi kadar güzel bir şey yoktur.


Benzer İçerikler

Köpek Pati ve Sınıfı
Köpek Pati ve Sınıfı Hikayesi
Sabir-Tasi-Hikayesi
Sabır Taşı Hikayesi
Denizaltı Masalı
Denizaltı Hikayesi
Tembel Kız Masalı
Tembel Kız Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.