2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Keloğlan Ve Cadı Masalı

Keloğlan ve cadı masalı, Zamanın birinde yaşayan herkesin tanıdığı bir Keloğlan varmış. Bu masalı bilmeyen yoktur. Keloğlan köye yaşayan bir tek garip anası olan biriymiş. Adının kel olması hiç saçı olmamasından kaynaklıymış. Keloğlan annesi ile birlikte yaşar ve geçimini tarım ve hayvancılık yaparak kazanırmış.

 

Keloğlan bir gün sabah erkenden evden çıkmış. Tarım yapmak için tohumluk alacakmış. Kralın adamları ise bir duyuru yapıyormuş. Kralın güzel mi güzel olan kızı Aykız hastalanmış ve yataklara düşmüş. Kral kızına çare olabilecek olan kişiyi arıyormuş. Kim ki kızını uyandırırsa ona türlü türlü hediyeler vererek kızının da o kişi ile evlenmesine izin verecekmiş.

Keloğlan bunu duyar duymaz hızlıca eve anasının yanına gitmiş. Duyduklarını ona anlatarak kendinin de Aykız ile alakalı olarak yardımcı olmak istediğini anlatmış. Annesi ilk başta bu fikre karşı çıkmış. Kim bilir kimler kimler bu işe girişecekmiş onun garip oğlu Keloğlan nasıl iyileştirecekmiş. Ama Keloğlan çok ısrarcı olunca anası da kabullenmiş.

Keloğlan o günün sabahı erkenden kalkmış. Anası ile vedalaşmış ve koyulmuş yola. Yolda çok garip bir teyze ile karşılaşmış bir kadın ona zorla bir elma yedirmeye çalışıyormuş. Bu kişinin bir cadı olduğunu keloğlan hemen anlamış. Kadına yardım etmesi gerekiyormuş ama aynı zamanda da Aykız’a yetişmesi gerekiyormuş.

İlgili Makaleler

Keloğlan yaşlı teyzeyi orada kötü olan cadının eline bırakamazmış. Bu yüzden de yaşlı teyzeye yardım etmeye karar vermiş. Eline aldığı bir taşı cadıya doğru atmış. Cadı bir hışım ile dönerek keloğlana yürümeye başlamış. Keloğlan hızlıca koşup cadıyı peşine takmayı başarmış. Ve onu denize doğru sürüklemeyi başarmış. Keloğlan orada hala ona taş atmaya devam ediyormuş. Cadı o kadar sinirlenmiş ki önüne bakmadan koşuyormuş ve fark etmeden kayalıklardan denize düşmüş.

Keloğlan Ve Cadı Masalı
Keloğlan Ve Cadı Masalı

Keloğlan cadıyı hallettikten sonra yaşlı teyzenin yanına geri dönmüş. Cadı yaşlı teyzenin tüm altınını almaya çalışan kötü niyetli biriymiş. Keloğlan onun hayatını kurtarmış. Bu yüzden Keloğlana minnet duyuyormuş. Bu nedenden dolayı da onun nereden nereye gittiğini öğrenmiş. Yaşlı teyze çok iyi bir şifacıymış. Keloğlana yardım etmeye karar vermiş. Çünkü keloğlan onu cadının elinden de kurtarmış. Bu yüzden de Keloğlan için Aykız’a iyi gelecek olan şifalı bitkiler vermiş ve nasıl kullanacağını anlatmış.

Keloğlan saraya gelerek şifalı bitkiler ile yapmış olduğu ilacı Aykız’a vermiş Ve Aykız iyileşmiş. Kral babası da sözünü tutmuş Kızı Aykız’ı keloğlana vermiş.

Keloğlan Ve Cadı Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Keloğlan ve Aykız’ın hikâyesidir.

Keloğlan ve Cadı Masalının Ana Fikri Nedir?

Ana fikri Keloğlanın yardımseverliğidir.

Keloğlan Ve Cadı Masalından Çıkarılabilecek Olan Dersler Nelerdir?

Kişilerin yardımsever olması gerektiği en önemli çıkarılacak olan dersler arasındadır. Kişinin kendine güvenmesi gerektiği de sayılabilir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
2 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!