2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel Bebek MasallarıEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Keloğlan ve Cengizhan’ın Hazinesi

Keloğlan ve Cengiz Han’ın hazinesi masalı öne çıkan karakteri Keloğlan’dır. İş bulmaz, haylaz haylaz gezip dururmuş. Hatta annesi bu huyundan vazgeçmesi için sürekli olarak söylenip dururmuş. Keloğlan kafayı Cengizhan’ın hikayelerine takmış. Cengizhan’ın hazinelerini bulmak için yola çıkmış. Eşek sırtında Konya şehrine doğru yolculuk yapmış.

Yolculuk sırasında bir yandan kafasında dolu düşünceler geçmeye devam ediyormuş. İran üzerinden Moğolistan bölgesine doğru yolculuğa çıkmaya başlamış. Moğolistan hazinesinin Cengizhan’ın altına gömülmesini sağlamış. Yatağı değiştirerek gömülen yerin hiç kimse tarafından bulunmaması için var gücüyle bir saklama yapılmaya başlanmış. Oradan bir kervana doğru yolculuk yapılmaya başlanmış. Keloğlan her yere sorup soruştururken Cengizhan hazinesini bulma konusunda kararlıymış.

Keloğlan Moğollara gelerek hazineyi tekrar sorunca onlarda hazineyi bilselerdi kendileri oradan çıkarırlardı diye cevap vermiş. Bu durum karşısında Keloğlan ne yapacağını bilemezken hazineyi bulmak için hale daha arayışlarına devam etmiş. Keloğlan yürümeye koyulduğu sırada dere yanında yer alan maymunun elinde altın olduğunu fark etmiş. Maymunun olduğu yerde oldukça çok altın çeşitleri bulunuyormuş. Hatta pek çok altın çeşitlerini fark etmesiyle hemen çuvala doldurmaya başlamış.

Aylar sonra Keloğlan köye geldiği esnada annesi bu duruma çok fazla sevinmiş. Üstelik Keloğlan elinde altının olduğunu görmesiyle annesinin sevinci iki kat daha fazla artmış. Sonuçta kadın bu durumu bilmiyordu ve gördüğü zaman şaşkınlık yaşamaya başlamasına neden olmuş. Ertesi gün olduğu zaman Keloğlan elinde ne kadar altın varsa hepsini bağ, bahçe tarla almak için satın almış. Her şeyi almaya başladıkça Keloğlan köyünde sahibi olmaya başlamış. Köydeki herkes artık Keloğlana saygı duymaya başlamış. Öncelerde işe yaramayan, pısırık ve işten anlamayan bir kişi iken şimdilerde köyün sahibi olmayı başarmıştır. Anadolu’daki krallıkları beylikleri satın alarak tüm dünyanın da hakimiyeti içerisinde olmasına neden olmuştur.

Keloğlan ve Cengizhan’ın Hazinesi
Keloğlan ve Cengizhan’ın Hazinesi

Keloğlan ve Cengizhan’ın Hazinesi Masalı Konusu Nedir?

Keloğlan ve Cengizhan’ın Hazinesi masalı konusu, öncelerde işe yaramaz bir karakter olarak bilinen Keloğlanın hazineye kavuşmasıyla köyün başındaki isim olma imkanına sahip olmasını anlatır.

Keloğlan ve Cengizhan’ın Hazinesi Masalı Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Keloğlan ve Cengizhan’ın Hazinesi Masalı ana fikri, hiç beklemeyeceğimiz ve hatta ondan bir iş olmaz dediğimiz bir kişi gün gelir bizi şaşırtabilir. Bu nedenle dışarıdan önyargılı olarak bakmamak ve insanların yapmadıklarını değil neler yapacak olduklarına odaklanmak gerekir.

Keloğlan ve Cengizhan’ın Hazinesi Masalı Çıkarılabilecek Dersler Nelerdir?

Keloğlan ve Cengizhan’ın Hazinesi Masalı çıkarabilecek dersler, kimseyi pasif ve işe yaramaz olarak görmeyin. Gün gelir pasif olarak gördüğünüz kişi yarın öbür gün sizin başınıza geçebilir. Her insanın içerisinde mutlaka bir potansiyel vardır. Dışarıdan bakıldığı zaman beceriksiz bir kişi görünenler gün gelir içinde yer alan o cevheri açığa çıkarabilir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
3 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!