Keloğlan ve Cengizhan’ın Hikayesi

Keloğlan Açıl Sofram Açıl

Abone Ol google news

İş bulmaz, haylaz haylaz gezip dururmuş. Hatta annesi bu huyundan vazgeçmesi için sürekli olarak söylenip dururmuş. Keloğlan kafayı Cengizhan’ın hikayelerine takmış. Cengizhan’ın hazinelerini bulmak için yola çıkmış. Eşek sırtında Konya şehrine doğru yolculuk yapmış.

Yolculuk sırasında bir yandan kafasında dolu düşünceler geçmeye devam ediyormuş. İran üzerinden Moğolistan bölgesine doğru yolculuğa çıkmaya başlamış. Moğolistan hazinesinin Cengizhan’ın altına gömülmesini sağlamış. Yatağı değiştirerek gömülen yerin hiç kimse tarafından bulunmaması için var gücüyle bir saklama yapılmaya başlanmış. Oradan bir kervana doğru yolculuk yapılmaya başlanmış. Keloğlan her yere sorup soruştururken Cengizhan hazinesini bulma konusunda kararlıymış.

Keloğlan Moğollara gelerek hazineyi tekrar sorunca onlarda hazineyi bilselerdi kendileri oradan çıkarırlardı diye cevap vermiş. Bu durum karşısında Keloğlan ne yapacağını bilemezken hazineyi bulmak için hale daha arayışlarına devam etmiş. Keloğlan yürümeye koyulduğu sırada dere yanında yer alan maymunun elinde altın olduğunu fark etmiş. Maymunun olduğu yerde oldukça çok altın çeşitleri bulunuyormuş. Hatta pek çok altın çeşitlerini fark etmesiyle hemen çuvala doldurmaya başlamış.

Aylar sonra Keloğlan köye geldiği esnada annesi bu duruma çok fazla sevinmiş. Üstelik Keloğlan elinde altının olduğunu görmesiyle annesinin sevinci iki kat daha fazla artmış. Sonuçta kadın bu durumu bilmiyordu ve gördüğü zaman şaşkınlık yaşamaya başlamasına neden olmuş. Ertesi gün olduğu zaman Keloğlan elinde ne kadar altın varsa hepsini bağ, bahçe tarla almak için satın almış. Her şeyi almaya başladıkça Keloğlan köyünde sahibi olmaya başlamış. Köydeki herkes artık Keloğlana saygı duymaya başlamış. Öncelerde işe yaramayan, pısırık ve işten anlamayan bir kişi iken şimdilerde köyün sahibi olmayı başarmıştır. Anadolu’daki krallıkları beylikleri satın alarak tüm dünyanın da hakimiyeti içerisinde olmasına neden olmuştur.

Masal OkuAyı ile Kurnaz Tilki MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Keloğlan Ve Cadı Masalı
Keloğlan Ve Cadı Hikayesi
Aslan ve Tilki
Aslan ve Tilki Hikayesi
Nasrettin Hoca Eti Kim Yedi
Nasrettin Hoca Eti Kim Yedi Hikayesi
Keloğlan İle Tılsımlı Külahının Hikayesi
Keloğlan İle Tılsımlı Külahının Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.