2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel Bebek MasallarıEn Güzel MasallarKeloğlan MasallarıKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Keloğlan Zenginler Ülkesi Masalı

Keloğlan zenginler ülkesi masalı, Bilinmeyen bir köyde bir keloğlan bir de garip anası yaşamaktaymış. Keloğlan her gün bir şeyler yapar mutlaka annesini sinirlendirecek bir şeyler bulurmuş. yine böyle bir gün annesi arkasında keloğlan önünde köyü turlamaya başlamışlar.

En sonunda keloğlanın annesi yorgun düşmüş ve onu takip etmeyi bırakmış. keloğlan annesinden kurtulduğuna sevinerek doğru şehre inmiş. Bu sırada telaşlı telaşlı koştururken bir ihtiyara çarpmış. “özür dilerim bey amca” demiş keloğlan.

İhtiyar adam sessizce ilerlemeye başlamış. keloğlan kendisine cevap vermeyen bu ihtiyarı oldukça merak etmiş. başlamış ihtiyar adamı takip etmeye. Uzun bir yol yürüdükten sonra ihtiyar adam eski bir kulübenin içerisine girmiş. Keloğlan da yarısı açık kapıdan içeriğe dalıvermiş.

Olay bu ya keloğlan her zaman başını belaya sokacak illa bir şey bulurmuş zaten. ihtiyar keloğlana dönerek “senin beni takip edeceğini biliyordum keloğlan keleş oğlan” demiş. Bir süre sessiz kaldıktan sonra konuşmaya devam etmiş. “çok meraklısın ama bir o kadar da cesursun bilirim. Senden bu ihtiyaç adamın bir isteği var. Kızım zenginler ülkesi padişahı tarafından zorla kaçırıldı. Onu kurtarıp bana getirirsen ben de seni ödüllendiririm” demiş.

Keloğlan durur mu hemen atlamış kabul etmiş. zenginler ülkesine doğru yola koyulan keloğlan uzun bir yol yürüdükten sonra en sonunda buraya ulaşmış ve zalim padişahın sarayına girmenin yollarını aramış. bir süre sonra her gün aynı saatte kapının açılarak içeriye yemek arabasının girdiğini gören keloğlan arabanın arkasına atlamış ve saraya girmiş.

İlgili Makaleler

Tüm odalarda kaçırılan kızı ararken bir gün yanlışlıkla padişahın odasına girmiş. Ancak buradan da bir şekilde o kel aklını kullanarak çıkmayı başarmış. uzun bir süre sonra kızın tutulduğu odayı bulmuş. ancak kızı buradan nasıl kurtaracağını bilmiyormuş.

Kız keloğlanı görünce ve onun kendisine yardım edeceğini duyunca oldukça sevinmiş. Kendisini buradan çıkarmanın bir yolu olduğunu onun da oldukça tehlikeli olduğunu söylemiş ve planını anlatmaya başlamış.

Bu plan keloğlanın kafasına tam olarak yaratmasa da el mecbur uygulamaya karar vermiş. Keloğlan içeriye girdiği gibi kızı çıkartacak ancak kızı çıkartana kadar padişahın sahip olduğu görünmezlik pelerini ile saklayacakmış.

Her yerde didik didik pelerini arayan keloğlan en sonunda pelerinin nerede saklandığını bu sırada bu sırada muhafızlara yakalanarak zindanı boylamış. Ancak muhafızlar keloğlanın ne aradığını bilmedikleri için görünmezlik pelerini de görmemişler. Keloğlan bu pelerini kendisine sararak dışarıya çıkmayı başarmış. daha sonra ise kızı da pelerinin altına alarak hızla saraydan dışarıya çıkıp özgürlüklerine kavuşmuşlar.

Kızının geri geldiğini gören ihtiyar ise keloğlana çıkart hayatı boyunca yetecek kadar altın vermiş ve kızını keloğlan ile evlendirmiş.

Keloğlan Zenginler Ülkesi Masalı
Keloğlan Zenginler Ülkesi Masalı

Keloğlan Zenginler Ülkesi Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Keloğlan zenginler ülkesi masanın konusu tembel ama oldukça akıllı olan keloğlanın annesinden kaçarken rastladı ihtiyar adamın kızını kurtarmak için zenginler ülkesine girmesi ve burada başlarına gelen çeşitli olaylardan sonra kurtularak bu kız ile evlenmesini anlatmaktadır.

Keloğlan Zenginler Ülkesi Masalının Ana Fikri Nedir?

Keloğlan zenginler ülkesi masalının ana fikri ise keloğlanın aklı ile tüm belalardan kolayca kurtularak en sonunda ödüllendirilmesidir.

Keloğlan Zenginler Ülkesi Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Keloğlan zenginler ülkesi masalından çıkarılabilecek dersler ise zor durumlarda dahi sakin kalarak aklımızı kullanmak bizlere her zaman kurtaracaktır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
7 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu