Keloğlan’ın Ali Cengiz Oyunları Hikayesi

Keloğlan'ın Ali Cengiz Oyunları Masalı

Abone Ol google news

Keloğlan’ın Ali Cengiz oyunları masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, küçük bir kasabada kendi halinde yaşayan Keloğlan ve yaşlı bir annesi varmış. Keloğlan, artık evlenme çağının geldiğini söyleyerek kiminle evlenmesi gerektiğini düşünüp durmaya başlamış.  Fakir bir kasaba genci olan Keloğlan’ın gözü yükseklerdeymiş. Kendi kendine;

-Bir bey kızıyla mı evlensem yoksa padişahın kızıyla mı? Ben en iyisi padişah kızıyla evleneyim, o hem çok güzel hem de çok zengin olur annemi de saraylarda yaşatırım.

 

Keloğlan'ın Ali Cengiz Oyunları Masalı
Keloğlan’ın Ali Cengiz Oyunları Masalı

Diyerek padişah kızıyla evlenmek istediğini söylemiş. Bunu duyan annesi;

-Ah benim kel oğlum keleş oğlum. Saçı kıt, aklı kıt oğlum. Senin gibi çulsuzu koskoca padişahın kızı hiç ister mi? Seni sevecek sayacak bir kız bulsana.

Demiş ama ne dediyse sözünü dinletememiş. Keloğlan bir kere koymuş kafaya. Günlerce aylarca saraya gidip gelmiş ama bırak prensesle konuşmayı sarayın kapısından içeri dahi girememiş. Aşk acısından yemeden içmeden kesilen Keloğlan, zayıflamış ve hasta olmuş.

Bu haline daha fazla dayanamayan annesi, hiç inanmasa da padişaha gidip konuşmaya karar vermiş. Tutmuş sarayın yolunu ve yalvar yakar girmiş saraya. Padişahın huzuruna çıkmış ve derin bir nefes alıp korkak ve titrek bir sesle;

-Padişahım. Beni bağışlayın ama benim aklı kıt Keloğlan adında kel bir oğlum var. Ne parası ne pulu var ama sizin kızınıza olan aşkından yataklara düştü, kızınızla evlenmek ister.

Demiş. Bunu duyan padişah gülerek;

-Bu şehrin her erkeği benim güzel kızımı ister zaten niye korkuyorsun?

Demiş ve ardından her damat adayından istediği gibi Keloğlan’dan da Ali Cengiz oyunlarını öğrenmesini, eğer öğrenirse kızını ona vereceğini söylemiş. Keloğlan’ın annesi koşa koşa eve gelmiş ve olanları Keloğlan’a anlatmış. Bunu duyan Keloğlan, bir anda iyileşip çivi gibi olmuş ve hemen o kimseye oyunlarını öğretmeyen, öğretirse de öğrettikten sonra onu öldüren Ali Cengiz’in evinin yolunu tutmuş.

Yalvar yakar Ali Cengiz’i ikna eden Keloğlan, 40 gün boyunca tüm Ali Cengiz oyunlarını öğrenmeye başlamış. Ali Cengiz’in kızı ise Keloğlan’a âşıkmış ve ona hep çok iyi davranırmış. Keloğlan ise aşkından gözü kör olduğu için onu görmezmiş bile. Cankız adındaki bu kız, Keloğlan’ı sevdiği için 40 günün sonunda Ali Cengiz’e oyunu öğrenemedim demesini yoksa öldürüleceğini söylemiş.

40 gün sonra Keloğlan, özür dilemiş ve aşkından kafasını toplayamadığını ve hiçbirini öğrenemediğini söyleyip Ali Cengiz’i ikna ederek oradan kurtulmuş ve padişaha Ali Cengiz oyunlarının hepsini göstermiş. Padişah sözünü tutmuş ancak Keloğlan, güzeller güzeli padişah kızı onu sevmediği için hiç gün yüzü görememiş. Sonra Cankız’ın değerini anlamış ve padişaha durumu anlatarak Ali Cengiz’den kızını isteyerek Cankız ile evlenmiş.

Keloğlan'ın Ali Cengiz Oyunları Masalı
Keloğlan’ın Ali Cengiz Oyunları Masalı

Keloğlan’ın Ali Cengiz Oyunları Masalının Konusu Nedir?

Keloğlan’ın Ali Cengiz Oyunları masalının konusu, padişahın kızıyla evlenebilmek için her şeyi yapan ve bunun için Ali Cengiz’i bile kandıran Keloğlan’ın onu sevmeyen padişah kızı için üzdüğü Cankız’ın değerini anlayıp onunla evlenmesidir.

Keloğlan’ın Ali Cengiz Oyunları Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Keloğlan’ın Ali Cengiz Oyunları masalı ana fikri, hayatta her zaman her şeyin istediğimiz gibi olamayacağı ve kendisine değer veren insanların değerini anlamaktır.

Keloğlan’ın Ali Cengiz Oyunları Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Bu masaldan çıkarılacak ders, hiçbir şey için kendimizi bu kadar üzmememiz gerektiği ve sevdiklerimizin değerini bilmemiz gerektiğidir.


Benzer İçerikler

Keloğlan İle Altın Balık Masalı
Keloğlan İle Altın Balık Hikayesi
Kırmızı Araba Masalı
Kırmızı Araba Hikayesi
Kurt Baba
Kurt Baba Hikayesi
Akıllı Tavşan Momo Masalı
Akıllı Tavşan Momo Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.