Kibar Prens Hikayesi

Kibar Prens Masalı

Abone Ol google news

Kibar prens masalı; bir varmış bir yokmuş… Evvel zaman içinde bir sarayda ikiz prensler dünyaya gelmiş. Bu prensler, ikiz olmalarına rağmen huyları hiç aynı değilmiş. Bir tanesi çok kibar, herkese çok iyi davranan bir prensmiş. Ama öteki kaba saba herkese nezaketsiz davranan biriymiş. Bu yüzden birine Kibar Prens, diğerine ise Kaba Prens adı verilmiş.

Günler günleri kovalamış. Bu prensler büyümüş ve babaları artık yaşlanıp prenslerden birinin kendi yerine geçip kral olmasını istemiş. Ama iki oğlu arasında adaletli davranmak için ikisini de bir sınava tabi tutmuş.

Kral, oğullarının her ikisinden de sarayın balkonuna çıkarak halka bir çağrıda bulunmasını ve prenslerden hangisinin çağrısına daha çok kişi gelirse onun kral olacağını belirtmiş. Önce kaba prens balkona çıkıp halka çağrıda bulunmuş ve halk bu kaba prensin çağrısına hiç de aldırış etmemiş. Sadece bir ya da iki tane meraklı ahali gitmiş. Ertesi gün kibar prens balkona çıkmış. Halka rica ederek çağrıda bulunmuş. Bir sürü kişi kibar prensin çağrısını kırmayarak toplanmış. Kibar prens herkese teşekkür etmiş.

Birinci sınavı kibar prens kazanmış. Şimdi de sıra gelmiş ikinci sınava… Kral oğullarından bu seferde ormana gidip gömülü altınları almalarını istemiş. Ancak şöyle bir sorun varmış ki bu altınlar bir ayının altında duruyormuş. Önce kaba prens gitmiş ve ayıyı oradan kaldırmak için havaya ateş açmış. Ayı hiç yerinden kalkmamış. Sonra sopayla ayıyı korkutmak istemiş. Ama ayı buna da aldırış etmeyince altınları alamamış. Kibar prens ayının yanına giderek bir sepet armut hediye etmiş ve tatlı bir dille altınları alması gerektiğini açıklamış. Ayı bu tatlı dilli prense hemen altınları vermiş. Böylece kibar prens ikinci sınavı da kazanmış.

Üçüncü sınav ise komşu ülkenin kralının kızını istemekmiş. Bu kızla kim evlenirse o kral olacakmış. Önce kaba prens komşu ülkenin sarayına gitmiş ve kızı istemiş. Ama bu kaba prens daha önce kendi saraylarına gelen krala “hoş geldin” bile deme nezaketinde bulunmadığı için kral hiç oralı olmamış kızını isteyince de kaba prensi sarayından kovmuş. Ardından gelen kibar prensi kral kapıda karşılamış ve kızıyla evlenme isteğine çok sevinmiş.

Böylece kibar prens, komşu ülkenin kralının kızıyla evlenmiş ve kral olmuş.

Kibar Prens Masalının Konusu Nedir?

Kibar prens masalının konusu nedir; biri kaba diğeri kibar olan iki prensin kral olmak için yaptığı mücadeleyi anlatır.

Kibar Prens Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Kibar prens masalının ana fikri; kaba saba davranan biri hiçbir şey elde edemez. Ama kibar olursan her şeyi kazanırsın.

Kibar Prens Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Kibar prens masalından çıkartılabilecek dersler nelerdir? Kibar davranarak herkese istediğini yaptırabilirsin.

Masal OkuMacide Teyze MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Yavru Ceylan Ve Annesi masalı oku
Yavru Ceylan Ve Annesi Hikayesi
Biz Komşuyuz
Biz Komşuyuz Hikayesi
Kırk Yıllık Sirke Fıkrası
Kırk Yıllık Sirke Hikayesi
Karga İle Tilki Masalı
Karga İle Tilki Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.