Köpek Pati ve Sınıfı Hikayesi

Köpek Pati ve Sınıfı

Abone Ol google news

Köpek pati ve sınıfı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, köpeklerin bir arada yaşadığı şirin bir kasaba varmış. Bu köpek kasabasının bir de yavru köpekler için okulu varmış. Kasabanın en çok sevilen şirin mi şirin köpeklerinden biri olan Köpek Pati de bu yıl okula başlamış. Ancak Köpek Pati, daha bebekken yaşadıkları bir kazada kulağı duymamaya başlamış.

Köpek Pati, bu problemi sebebiyle sınıfı tarafından hep dışlanan, dalga geçilen ve sevilmeyen bir çocukmuş. Bu duruma o kadar üzülüyormuş ki okula dahi gitmek istemiyor, her gün ona kötü davranan ve dalga geçen sınıfındaki diğer köpekler yüzünden tüm gün ağlıyormuş. Öğretmeni Hav çocukları ne kadar uyarıp kızsa da çocuklar bu farklılığından ve duyamamasından dolayı onu dışlıyor ve dalga geçmeye devam ediyorlarmış.

Köpek Pati’nin hiç arkadaşı yokmuş. Tüm arkadaşları birlikte sohbet edip oyunlar oynarken, o bir köşede üzgün üzgün onları izlermiş. Günlerden bir gün, kimseyi duyamayan, ne konuştuklarını merak eden ve hep dışlanan Pati’nin haline çok üzülen öğretmeni, ona işaret dilini öğretmeye karar vermiş. Bu sayede Pati, hızlı bir şekilde söylemek istediğini el işaretleri ve beden dili ile anlatabilecekmiş.

Köpek Pati, öğretmeninin ona bu teklifi sunmasıyla çok heyecanlanmış ve çok sevinmiş. Her gün okuldan sonra öğretmeni ve Pati, saatlerce işaret dili çalışmış ve bu dili öğrenmeye hevesli Pati çok kısa bir sürede bu dili öğrenmiş.

Ancak bir problem daha varmış. Pati kendisini rahatça işaret dili ile anlatabilse de diğer köpekler bu dili bilmedikleri için hiçbir şey anlamıyor ve yine dalga geçiyorlarmış. Öğretmen, bu sefer tüm ailelerle görüşüp sınıftaki arkadaşları Pati için onlara okuldan sonra işaret dili öğreteceğini söylemiş. Duyarlı anne ve babaların hepsi bunu hemen kabul etmiş.

Öğretmen tüm sınıfa işaret dili öğretmiş. Öğretirken de diğer yavru köpekler de bu dili çok sevmiş, bu hareketler sayesinde kendilerini duyamayan herkesle sohbet edebileceklerini öğrenip çok sevinmişler ve merak etmişler. Hemen bunu sınıflarındaki Köpek Pati ile denemek isteyen tüm sınıf, sürekli Köpek Pati ile işaret dili ile konuşmaya ve Pati’nin hareketlerini anlamaya başlamış.

Birlikte sohbet ettikçe aslında Pati’nin çok iyi bir arkadaş olduğunu anlayan sınıf arkadaşları, ona karşı yaptıklarından çok pişman olmuşlar ve hepsi işaret dili ile Pati’den özür dilemiş. Pati’de bu durumdan çok memnunmuş ve artık onlarla birlikte eğleniyor, sohbet ediyor, oyunlar oynuyormuş. Tüm okul hayatı boyunca sınıfı ile bundan sonra hep iyi anlaşmış.

 

Köpek Pati ve Sınıfı
Köpek Pati ve Sınıfı

Köpek Pati ve Sınıfı Masalının Konusu Nedir?

Köpek Pati ve Sınıfı masalı, duyma problemi yaşayan ve bu nedenle tüm sınıf tarafından dışlanan Pati’nin, sınıfın ve kendisinin işaret dili öğrenerek çok iyi arkadaş olmalarını anlatmaktadır.

Köpek Pati ve Sınıfı Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Köpek Pati ve Sınıfı masalının ana fikri, çeşitli engelleri ve farklılıkları bulunan kişilerin bu farklılıkları ile asla dalga geçmemek, aksine onlarla iletişime geçerek yalnız hissetmemelerini sağlamaktır.

Köpek Pati ve Sınıfı Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Bu masaldan, engelli bireylere karşı saygılı ve sevgili olmamız gerektiği dersini çıkartabiliriz.


Benzer İçerikler

Sadık Köpek
Sadık Köpek Hikayesi
Sakanın Eşeği Hikayesi
Sakanın Eşeği Hikayesi
Cübbenin İçinde Ben De Vardım
Cübbenin İçinde Ben De Vardım Hikayesi
Fil-ve-karinca
Fil Ve Karınca Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.