Küçük Çırak Hikayesi

Küçük Çırak Masalı

Abone Ol google news

Küçük çırak masalı, bir kasabada ayakkabı dükkânı işleten yaşlı bir amca yaşamaktaymış. Yaşlı amca her sabah erkenden kalkar dükkanını açar ve tüm gün dükkanında müşterilerin gelmesini beklermiş. Eskiden çok fazla sayıda müşterisi bulunan yaşlı amca geçen sene ileride açılan yeni ayakkabı mağazası nedeniyle artık iş yapamaya hatta sinek avlar hale gelmiş.

Bir gün her zamanki gibi dükkanını açmış ve tüm gün oturup beklemeye başlamış. Ancak ne gelen olmuş ne de giden. Tüm umudunu kaybeden yaşlı amca artık dükkanını kapatmaya karar vermiş.

Dükkanında son günü olduğunu düşünen yaşlı amca dükkânda kalan ayakkabıları dağıtmaya karar vermiş. Tüm ayakkabıları belirli bir kategoriye ayıran yaşlı amca hepsinin dükkânın önüne çıkartarak gözüne kestirdiğine vermeye başlamış.

Bu sırada sokaktan geçen küçük bir çocuk yaşlı amcanın ne yapmaya çalıştığını anlamamış. Amcaya doğru yaklaşan küçük çocuk “ne yapıyorsun amca? Bunlar senin gelir kaynağın değil mi? Neden başkasına veriyorsun?” Gibi birçok soruyu arka arkaya sıralamış.

Yaşlı adam küçük çocuğu görünce ilk olarak üstünde yırtık bir gömlek ve pantolon ile ayakkabı demeye bin şahit eski bir ayakkabı olduğunu görmüş. Çocuğun bu haline üzülen yaşlı amca elinde kalan son çocuk ayakkabısını da bu küçük çocuğa vermeye karar vermiş.

“Gel bakalım evlat. Önce bu ayakkabıları al ve ayağına dene. Daha sonra sorduğun tüm soruların cevabını sana anlatacağım” demiş. Çocuk yarı şaşkın yarı mutlu bir ifadeyle hemen ayakkabıyı denemiş. Ayakkabı öyle güzel ayağına oturmuş ki sanırsınız çocuk için özel olarak üretilmiş.

Ayakkabıların sevinciyle yaşlı amcanın karşısına oturan çocuk önce ona teşekkür etmiş ve sonra yeniden neden bu ayakkabıları dağıttığını ona sormuş.

Yaşlı adam derin bir iç çekmiş daha sonra ise konuşmaya başlamış “şu köşedeki yeni ayakkabı mağazasını görüyor musun? Geçen yıl yeni açıldı. O açıldığı günden beri ise şehirdeki herkes oradan ayakkabı almaya başladı. Bense artık iş yapamaz ve bütün gün dükkanda boş boş oturur hale geldim” demiş.

Bir süre durakladıktan sonra yeniden konuşmaya başlamış “işte bu yüzden dükkanı kapatmaya karar verdim. Ancak bu kadar ayakkabıyı evimde koyacak yerim yok. Bu yüzden ihtiyacı olan herkese dağıtıyorum” demiş.

Çocuk yaşlı amcanın söylediklerine çok üzülmüş. Bu sırada ileride yeni açılmış ayakkabı mağazasının şişko ve kötü kalpli sahibine ise daha fazla nefret duymaya başlamış. Zaten köylerine gelen bu yeni adama hiç mi hiç ısınmamış. Yaşlı adama olanları duyunca ise iyiden iyiye hepten nefret etmeye başlamış.

Hemen zekice bir plan kuran küçük çocuk yeni açılan mağazanın kapatılmasına ve adamın da bu köyden gitmesine sebep olacak o planı uygulamaya başlamış. Hemen yerinden hızla kalkarak uzaklaşan çocuk gizlice mağazaya girerek tüm ayakkabıların bir taraflarına zarar vermeye başlamış.

Zamanla mağazadan ayakkabı alan herkes aldıkları ayakkabılarda sorun olduğu üzerine şikayete gelmeye başlayınca adamın işleri de hızla düşüşe geçmiş.

Yine eskisi gibi yaşlı amcadan ayakkabı almaya başlayan şehir halkı ise yaşlı amcanın dükkanı kapatmasına böylelikle engel olmuşlar. Bir süre sonra bu durumun nedeninin küçük çocuk olduğunu öğrenen yaşlı amca ise onu yanına çırak olarak almaya karar vermiş. Eskisinden daha da çok satış yapmaya başlayan yaşlı amca kazandığının yarısını yeni çırağına vermeye başlamış. Böylece çocuk ailesine yardım edebilmiş ve ailesinin durumu da düzelmiş.

Küçük Çırak Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Küçük çırak masalının konusu ayakkabı dükkanı olan yaşlı amcanın yeni açılan ayakkabı mağazası nedeniyle işlerinin kötüye gitmesi ancak karşılaştığı ve yardım ettiği fakir küçük çocuğun mağazanın kapanmasına neden olarak onun işlerine yardımcı olmasını anlatmaktadır.

Küçük Çırak Masalının Ana Fikri Nedir?

Küçük çırak masalın ana fikri ise yaşlı amcanın fakir küçük çocuğa yardım etmesi ile küçük çocuğun da onu dükkanını kapatmasına engel olmasıdır.

Küçük Çırak Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Küçük çırak masalından çıkarılabilecek dersler ise yardım ettiğimiz kişilerin bilerek ya da bilmeyerek bir gün elbet bizlere de yardımcı olacağıdır.

Masal OkuKraliçe Arı MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Nasrettin Hoca Kuyuya Düşen Ay Fıkrası
Nasrettin Hoca Kuyuya Düşen Ay Fıkrası Hikayesi
Dünyanın Dengesi Bozulur
Dünyanın Dengesi Bozulur Hikayesi
Pıtır Arı
Pıtır Arı Hikayesi
Üç Küçük Domuzcuk
Üç Küçük Domuzcuk Hikayesi

Yorumlar

  1. ben says:

    daa çok kitap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.