Küçük Kırmızı Tavuk Hikayesi

Küçük Kırmızı Tavuk

Abone Ol google news
Küçük Kırmızı Tavuk
Küçük Kırmızı Tavuk

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman için büyük bir çiftlik içinde birbiri ile konuşabilen birçok hayvancık yaşarmış. Ördekler, fare, domuz ve tavuk aynı çiftlikte geçinip giderlermiş. Bu çiftlikte şirin mutlu huzurlu bir küçük kırmızı tavuk yaşarmış. Tüyleri kıpkırmızı olduğundan ona ve boyu biraz küçük olduğundan çiftlikte herkes ona küçük kırmızı tavuk dermiş. Bu sevimli tavuk çok huzurlu bir şekilde yaşar, kendi yiyeceğini kendi sağlarmış. Bu yüzden diğer hayvanlara göre çok daha besili ve sağlıklıymış. Üstelik yemek bulmak içinde çalışmasına gerek olmazmış.

Bir gün karnını doyurmuşken bir de bakmış yerde iri bir buğday tanesi… Küçük kırmızı tavuk buğday tanelerinin doyurucu ve maddi açıdan gelir sağladığını çok iyi biliyormuş. Bu yüzden eli ayağına dolaşmış. Daha önce hiç buğday tanesi bulmamıştı, bu yüzden nasıl ekilir hiçbir fikri yokmuş. Ne yapsa ne etse diye düşünürken aklına arkadaşlarına danışmak gelmiş. Çiftliğin hayvanlarına duyuru yaparak yanına çağırmış. Şişko domuz, kar beyaz ördek ve fındık fare toplanmışlar. Küçük kırmızı tavuğun önemli konuşmasını merak içinde bekliyorlarmış.

– Merhaba arkadaşlarım gıdakgıdak

-Merhaba vak vak diye bağırmış ördek

-Merhaba vikvik diye bağırmış fare

Son olarakda domuz merhaba diyerek sohbete başlamışlar.

Herkes selamlaştıktan sonra buğday tanelerinin nasıl değerlendirilmesi üzerine sohbet açmış küçük kırmızı tavuk

– Ben bugün buğday tanesi buldum ve buğday yetiştirmek istiyorum bana hanginiz yardımcı olur?

Hemen bilmiş kar beyaz ördek lafa girmiş.

– Ben sana buğday yetiştirmen için yardım edemem, buğdayla alakam yok ama sana kahve yetiştirmen için destek sağlayabilirim. Yetiştirdiğin kahveleri satar, bol bol buğday satın alabilirsin.

Ördeğin bu sözleri üzerine fırsatı kaçırmayan Domuz hemen söze girmiş.

– Ördek haklı, kahve buğdaydan daha karlı. Hem bak kahve yetiştirirsen ben satın alırım senden hem sen kazanırsın hem de ben ha haha

Bu sözler üzerine fırsatçı fındık fare hemen söze atılmış. Fare biraz paragöz bir hayvanmış. Bu yüzden muhtaç durumdaki olan tavuğa borç vermeyi teklif etmiş.

–  Buğday ekmek sana kar getirmez küçük kırmızı tavuk bence sen kahve ekmelisin. Ben sana borç para veririm, kahve eker biçersin. Kazanınca da bana geri ödersin.

Herkes kendince öneri sunup kırmızı tavuğun kafasını karıştırmış. Buğday ekmek isterken, kahve yetiştiriciliği önerisi verilmişti kendisine… O gece bir kümesinde bir o yana bir bu yana dönüp durmuş. Arkadaşları haklı olabilir miydi?

Küçük kırmızı tavuk çiftçilikten anlamadığı gibi tüccarlıktan da anlamazmış. Bu yüzden ne söyleseler onun için doğruymuş bu sebeple arkadaşlarını dinlemeye karar vermiş. Buğday tanesinden vazgeçip kahve tohumu ekmeye karar vermiş. Ne de olsa arkadaşları çok şey biliyordu. Arkadaşlarının önerileri onun için çok değerliymiş bu yüzden kahve ekiminin nasıl yapılacağını bilmediği için yine arkadaşlarını bir araya toplayıp önerilerini dinlemiş tek tek…

-Arkadaşlar kahve ekmeye karar verdim sizin önerilerinizi dikkate alacağım söyleyin bakalım bana kahve ekmem için kim destek olacak

kucuk kirmizi tavuk

Bilmiş ördek hemen atlamış lafa

-Ben kahve ekiminden hiç anlamam ama sana güzel gübre veririm ki ekinin güzel ve bol olsun

Bunun üzerine domuz bilgin başlamış konuşmaya

-Bende kahve işinden hiç anlamam hatta hiç kahve yetiştirmedim. Ancak sana kahvelerini koruyabilmen için sana ücretli olarak böcek ilacı veririm.

Domuzun bu sözlerinin duyan fındık fare hemen kolları sıvamış ve konuşmaya başlamış

– Madem öyle senin durumun belli küçük kırmızı tavuk hem küçüksün hem de iyi bir akıl hocasına ihtiyacın var. Beni dinle ben sana hem gübre alman hem de ilaç alabilmen için borç para vereceğim.

Bu sözler üzerine arkadaşlarına güvenip başlamış kahve ekip biçmeye… Aslında çiftçilik hakkında en ufak bir bilgiye bile sahip değilmiş. Ancak pes etmeden çalışmış. Var gücü ile kahvelerini her gün sulamış, bakmış… Sonunda ürünleri emeklerinin karşılığını vermiş. Şimdi artık kahvelerinin satılma vaktiymiş soluğu hemen arkadaşlarının yanında almış.

– Arkadaşlar kahvelerim oldu hadi gidip bir an önce satalım.

Kar beyaz ördek kendini beğenmiş bir edayla hemen konuşmaya başlamış

-Ben satıştan ne anlarım? Ama bak paketlemek ve kahvenin kullanılabilir hale gelmesini istersen fabrikama beklerim

Domuz hemen söze atılmış

–  Ne yazık ki artık önüne gelen kahve satıcısı oldu. Buda kahve üreticilerini olumsuz yönde etkiledi sana yardım edemem Küçük kırmızı tavuk

Son olarak fındık fare de satış hakkında fikrini bildirmiş

-Ben satış işine karışmayı pek sevmem. Hatırlatmak isterim ki borçların birikti ve ödeme vaktin yaklaşmakta benim için bu çok önemli.

Zavallı kırmızı tavuk o an büyük bir yanılgı içine düştüğünü anlamış. Çok üzülmüş hem zarar etmiş hem de çok yanlış yönlendirilmişti. Kendi düşüncesi olan buğday ekseydi çok büyük kazanç elde edecekti.  Ne yazık ki kırmızı tavuk bir lokmaya muhtaç kalmış açlıktan bayılacakmış neredeyse… Bu yüzden arkadaşlarının yanına giderek yardım istemiş…

-Arkadaşlarım çok açım yardım edin ne olur?

Kar beyaz olan ördek hemen cevap vermiş.

– Sana nasıl güveneyim ne paran var ne pulun?

Domuz ise çok keskin bir dille şu sözleri söylemiş

– Bu sıralar herkes yiyecek derdinde kimse buğday ekmemiş bu yüzden herkes geçim derdinde…

Fındık fare ise otoriter bir sesle fırsat bu fırsat demiş ve küçük kırmızı tavuğa teklifini sunmuş.

-Zaten borçlusun küçük kırmızı tavuk, ben sana çok yardım ettim madem karnın çok aç o zaman tarlamda çalışacak, bir lokma yiyecek bulabileceksin.

-Teşekkür ederim fındık fare söz veriyorum çok çalışacağım

Çaresiz kalan küçük kırmızı tavuk mecburen farenin teklifini kabul etmiş. Tarlasında çalışan tavuk, karnını zorla da olsa doyurabiliyormuş.

Küçük Kırmızı Tavuk Masalı Özeti

Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde küçük kırmızı tavuk varmış. Bir gün bir buğday tanesini yerde bulmuş. Bu buğdayı nasıl değerlendireceğini bilmeyen tavuk çiftlik arkadaşlarına danışmak ister. Ördek, domuz ve fare olan çiftlik arkadaşları buğday ekmesi yerine kahve ekmesini öğüdünde bulunmuş. Bu önerileri dikkate alan küçük kırmızı tavuk buğday yerine kahve ekmiş.

Kırmızı tavuk emek verip kahvelerini büyütmüş. Emek verdiği ekinleri toplayıp satmak isteyen tavuk arkadaşlarına danışmış her kafadan ayrı ses çıkmış. Kimi işlenmesini gerektiğini kimi zarar ettiğini söylemiş. Böylece kırmızı tavuk büyük zarara uğramış. Ekinlerini satamayacağını anlayan tavuk düş kırıklığına uğramış. Sonunda karnını doyuracak lokma bulamamış. Arkadaşlarından bir lokma ekmek isteyen kırmızı tavuk birde borçlu çıkmış. Karnını doyurmak için arkadaşının yanında çalışmaya başlamış.

Küçük Kırmızı Tavuk Masalı ile İlgili Merak Edilen Sorular

 • Küçük Kırmızı Tavuk Masalının Ana Fikri

Küçük kırmızı tavuk masalı içinde pek çok ana fikri barındırmaktadır. Küçük kırmızı tavuk bilgisi olmadığı halde boyundan büyük işlere kalkışır. Bilgisizliğin verdiği cesaretle kendi düşüncesinden vazgeçerek onu yanlış yönlendiren arkadaşlarından akıl almış. İnsan öncesinde kendi düşüncelerine önem vermelidir. Başkalarının fikirleri ile yanlış yönlenmenin sonucu çok ağır olabilmektedir.

Kırmızı küçük tavuk her davranışında arkadaşlarının onayını almakta, kendi başına asla hareket edememektedir.  Bu nedenle başına iş açmış bir lokma ekmeğe muhtaç olmuştur. Üstelik bu aklı veren arkadaşlarına da borçlu kalmıştır. Bu yüzden başkalarının aklı ile hareket etmek çok sakıncalıdır. Bilmediğimiz bir iş olsa bile önce araştırma yapmalı sonu olumsuz bile olsa kendi bildiğimizden şaşmamalıyız.

 • Küçük Kırmızı Tavuk Gerçek Midir?

Tavuk gerçek bir hayvandır.  Ancak küçük kırmızı tavukhikayesi baş kahramanı kırmızı tavuk gerçek değildir. Hiçbir hayvan konuşabilir özellikte değildir. Bu yüzden çocuklara masal okurken hayvanların konuşma özelliği olmadığı anlatılmalıdır. Masallarda geçen hayvanlar çocuklara ilham vermek maksadı ile konuşturulmaktadır.

Ayrıca tavuklar kırmızı renk olmamaktadır. Tavukların kendine özgü siyah, beyaz ve kızıla çalan kahverengi tüyleri bulunmaktadır. Tavuğun kırmızı renk olması tamamen bir masal hayalidir.

 • Küçük Kırmızı Tavuk Masalının Yazarı Kimdir?

Kırmız küçük tavuk masalı hayvanlar üzerinden çocuklara çok güzel mesajlar vermektedir. Hayvanlar üzerinden anlatılan hikayeler La Fontaine masalları olarak karşımıza çıkmaktadır.  Ancak bazen yazarı bilinmeyen masallarla da karşı karşıya kalmaktayız. Bu masallar Anonim olarak bilinmektedir. Küçük kırmızı tavuk masalı oldukça eğitici bir masal türüdür. Çocuklara nasıl davranmaları gerektiği mesajını etkili bir biçimde yansıtmaktadır. Bu yüzden hayvanlar üzerinden verilen öğütler çocukların gelişimini desteklemektedir.

 • Küçük Kırmızı Tavuk Neden Kendi Başına Hareket Etmemiştir?

Masalı baştan sonuna okuduktan sonra pek çocuğun kafasında soru işareti oluşacaktır. Küçük kırmızı tavuk neden arkadaşlarına inandı. Hikayemizde kendi başına hareket edemeyen, her davranışında arkadaşlarını dinleyen bir baş karakter vardır.  Bunun sebebi kırmızı tavuğun kendine olan güvensizliğidir. Özgüven sahibi kimseler kendi duygu ve düşüncelerine önem verir.

Küçük kırmızı tavuk öyküsü ayrıca özgüvenin öğretilebilmesi için okunabilecek hikayelerden biridir. Eğer kendi bulduğu buğdayı kimseye danışmadan ekebilseydi tavuk, hikâye sonunda çok başka bir senaryo ile karşı karşıya olabilirdik. Oysa tavuk kendi bildiğini yapmadan, arkadaşlarının dolduruşuna gelmiştir. Elbette ki farklı fikirleri dinlemek, zaman zaman öneri almak güzeldir. Ancak önerileri bizim için zararlı şekilde değerlendirmek onların değil bizim zararımızadır.

Bu yüzden başkalarından çok önce kendimize güven duymamız çok önemlidir. Çocuklara önce kendine güvenmesi konusunda destek olmalıyız.

 • Küçük Kırmızı Tavuk Masalı Kaç Sayfa?

Küçük kırmızı tavuk masalı İnternet üzerinden okuyabileceğiniz çok zevkli bir masaldır. Kırmızı tavuk masalı oku bölümünden masal içeriğine ulaşabilirsiniz. Kırmızı küçük tavuk hikayesi masalın uyarlanmasına göre değişkenlik göstermektedir. Kısa ve öz anlatımlı olduğundan kısa süre içerisinde bitmektedir.  Hikâye üç sayfadan oluşmaktadır.  Okuması kolay olan bu hikâye çocuklarınızın en sevdiği masallardan biri olacaktır. Hayvanların konuşabiliyor olması çocukların eğlenmesine neden olacaktır. Özellikle masalı okurken beden dilinin kullanılması, ses tonlamasına dikkat edilmesi çocuklara tiyatro havası vermektedir.

 • Küçük Kırmızı Tavuk Masalı Dinlenir Mi?

Küçük kırmızı tavuk beğenerek dinlenilen öykülerimizden biridir. Bu sebeple çocuklar sürekli bu masalı dinlemekten çok hoşlanırlar. Çocuğun bir düzenli bir masal saatinin olması oldukça yararlıdır. Bu süre zarfında anne ve babanın ilgisini alan çocuk daha mutlu olur.  Çocuk duygu ve düşünce aktarımında çok daha başarılı hale gelir. Bu yüzden her fırsatta çocuğunuza masal okumak oldukça sağlıklıdır. Masallar yolu ile anne babalar birçok şeyi de dile getirebilmektedir. Bu bir gizli iletişimdir aslında…

Eğer masal saatinde meşgul bir durumdaysanız, çeşitli platformlardan küçük kırmızı tavuk masalını dinletebilirsiniz.  Bu sayede çok masaldan yoksun kalmadan daha rahat bir şekilde uykuya dalabilecektir.  Masal sever çocukların dünyaya bakış açısı çok gelişmiş olmaktadır. Bu yüzden masallar ihmal edilmemelidir.

Ders Verici HikayelerDede Korkut Hikayeleri8 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Hazine Sandığı
Hazine Sandığı Hikayesi
Güzel Ülkem
Güzel Ülkem Hikayesi
Açgözlü Fare Masalı
Açgözlü Fare Hikayesi
Huysuz Kirpi
Huysuz Kirpi Hikayesi

Yorumlar

 1. Tuba says:

  Ya okumuş bulundum çocuğa da, çok dandikmiş meğer.

 2. Hikaye sever says:

  Hem uzun hemde gereksiz ana fikrini ve sonundaki hatasını belirtmeden ana fikri cocuklara net bir şekilde veremeyen bir masal olmus dogrusu

 3. kucuk kiz says:

  çok uzun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.