1 Yaş Hikayeleri10 Yaş Hikayeleri2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Masalları KısaHikaye OkuHikayelerKısa HikayelerKısa MasallarMasallarOkul Öncesi HikayelerTürkçe MasallarUyku Öncesi Masallar

Küçük Kızın Hayali

Küçük Kızın Hayali
Küçük Kızın Hayali

Küçük Kızın Büyük Hayalleri

Küçük dostum gelsene, ellerini versene. Ellerimiz şap, şap, şap. Ayaklarımız rap, rap, rap. Bir böyle bir şöyle, masal dinleyelim seninle.

Bir varmış bir yokmuş. Bir köyde ananesiyle birlikte yaşayan bir kız varmış. Bir inekleri varmış. Onun sütünü pazara götürüp satar ve onunla yiyecek alırlarmış. Yine böyle bir gün, iyi kalpli kız sütü pazara götürmek üzere yola çıkmış. Bir yandan yürüyor, bir yandan da hayaller kuruyormuş.

“Pazarda sütü iki yüz kuruşa satarsam, bir tavuk alırım. Tavuklardan yumurtalar çıkar. Kısa sürede bir sürü civcivimiz olur. Onlar büyür. Tavuk ve horoz olurlar.

Onlardan birazını satsam, küçük bir kuzu alırım. Kuzu büyür koyun olur. Sütünü satarım. Sonra bir koyunumuz daha olur. Onların da yavruları olur,” diye düşünüyormuş.

Fakat o böyle hayaller kurarken ayağı taşa takılmış ve elindeki süt yere dökülmüş. Kız çok üzülmüş. Şimdi ninesine ne diyecekmiş?

İlgili Makaleler

Çaresiz köye dönmüş. Tüm olanları ninesine anlatmış. Ninesi gülümseyerek dinlemiş onu ve demiş ki:

– Benim akıllı torunum, hayallerin ne güzel! Onların peşini bırakma. Ama hayal kurayım derken, bugünü de kaçırma. Haline şükret ki, çoğalsın. Çalış ki, bereketi kaçmasın. E mi benim tatlı torunum. Kızcağız, ninesine daha sıkı sarılmış. Hayal kurmaya devam edecekmiş ama onlara ulaşması için daha dikkatli olması gerektiğini biliyormuş.

– Teşekkür ederim nineciğim, demiş. Öğütlerini tutacağım. Şükredip, çalışacağım.

Ninesi de torunun yanağına bir öpücük kondurmuş. Hayatlarına mutlulukla devam etmişler.

Bu masalda neler öğrendik hatırlayalım;

1- Küçük kız pazara giderken ne yapıyormuş?

a) Şarkılar söylüyormuş.

b) Hayaller kuruyormuş.

c) Çorba tarifini aklında tutmaya çalışıyormuş.

2- O hayaller kurarken ne olmuş?

a) Gök gürlemiş.

b) Yolda bir teyzeye rastlamış. Konuşa konuşa gitmişler.

c) Ayağı taşa takılmış. Düşmüş. Süt de yere dökülmüş.

3- Ninesi ona ne demiş?

a) “Çorba tarifini unutma!”

b) “Ayağına çoraplarını giy!”

c) “Hayallerinin peşini bırakma. Ama hayal kurayım derken, bugünü de kaçırma!”

Ezop MasallarıUzun Hikayeler9 Yaş Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu