1 Yaş Hikayeleri10 Yaş Hikayeleri2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları Oku

Kul Taksimi Allah Taksimi

Kul Taksimi Allah Taksimi
Kul Taksimi Allah Taksimi

Nasreddin Hocanın Kul Taksimi Allah Taksimi Fıkrası

Bir gün Nasreddin Hoca’ya dört çocuk gelir. Ellerinde de bir torba ceviz vardır.
– Hoca’m, biz bu cevizleri bulduk. Ama aramızda paylaştıramadık… Ne olursun, bizlere bunu paylaştırıver, derler. Nasreddin Hoca:
– Peki çocuklar, der. “Kul taksimi” mi yapayım, yoksa “Allah taksimi” mi? Çocuklar eşit bir bir paylaşma olacağı düşüncesiyle:
 “Allah taksimi” isteriz Hoca Efendi… cevabını verirler. Nasreddin Hoca torbayı açar. Bir avuç cevizi birinci çocuğa, üç-dört tanesini ikinci çocuğa, altı-yedi tanesini de üçüncü çocuğa verir. Dördüncü çocuğa ise, hiçbir şey vermez… Bu paylaşıma, çocuklar şaşıp kalırlar.
– Bu taksime aklımız ermedi, derler. Nasreddin Hoca gülümseyerek şu cevabı verir
– “Allah taksimi” böyle olur çocuklar. O, lütufla dağıtır. Kimine çok, kimine az verir; kimine de hiç vermez. “Kul taksimi” yap deseydiniz, o zaman adaletle dağıtılır, cevizleri hepinize eşit olarak bölüştürürdüm.

10 Yaş HikayeleriOkul Öncesi HikayelerMasallar

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
3 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!