Kurt Baba Hikayesi

Kurt Baba

Abone Ol google news

Kurt baba, Bir zamanlarda dağda yaşamına devam eden kurtların arasında bir kurt çok sevilirmiş. Herkes tarafından çok sevildiği gibi kendisi de herkesi çok sever ve yardıma ihtiyacı olan herkesin yanında olurmuş. Bu yüzden herkes ona kurt baba dermiş.

Diğer kurtlar gibi sürüyle dolaşmak yerine yalnız olmayı seçermiş ve ondan kimse korkmaz ve güvenirmiş. Bir gün bahar mevsiminin gelmesi ile her yer yemyeşil olmuş. Renk renk açan çiçekler doğayı muhteşem bir hale getirmiş.

 

Kurt Baba
Kurt Baba

Kuşların ötüşü, çiçeklerin açısı uykudan uyanan kurt babanın o mis gibi havayı içine çektiği an pişirdiği omleti misler gibi yemesini sağlamış.

Karnı da doyduğu zaman gezmeye çıkmış ve bir kuzunun imdat diye bağrışlarına denk gelmiş. Kuzuya merak etmemesi gerektiğini ve kendisini kurtaracağını söylemiş.

Minik kuzu da yardımsever halini bildiği için rahatlamıştı. Kendisine uzatılan halat ile kuyudan çıkarken  neşeli bir şekilde teşekkürlerini ederek annesinin yanına koşmuştu.

Kurt baba yolunda giderken renk renk çiçekleri görmüş ve üstünde uzanmıştı. Onu gören tavşan ile sincabın yanına giderek ne güzel bir yer bulmuşsun diye konuşmuşlardı. O kadar uzun konuşmuşlar ki zaman ne zaman akıp geçmiş fark bile etmemişler. Akşam olurken sincap kurt babasından  masal anlatmasını istemiş. Masal da anlatınca saat o kadar geç olmuş ki kurt baba sincap ile tavşanı evine bırakarak gitmiş.

O an çok mutluymuş. Çünkü kimse kendisinden korkarak kaçmak yerine yardım istemiş ve herkesin güvendiği birisi haline gelmiş.

Hayatı boyunca böyle devam ettiği için de her derdi olan ilk kurt baba diye koşarak gelmiş.

 

Kurt Baba
Kurt Baba

Kurt Baba Masalının Konusu Nedir?

Kurt Baba masalı konusu kurt baba hayatını yardımseverlik ve iyiliğe adar. Çevresinde olan kuzulardan kuşlara, tavşanlardan sincaba varana kadar tüm hayvanlar başı derde düştüğü zaman ilk ona koşar. Kurt her ne kadar korkutucu bir hayvan olsa bile kurt baba onlardan farklıdır ve yalnız yaşamına hayvanlarda yardım ederek devam eder.

Kurt Baba Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Kurt Baba masalı ana fikri her ne kadar genleri korkutucu olsa bile yardımsever olmayı seçen hayvanlar dahi hayatında mutludur. Yardım etmek ve iyi olmak insanın temelinde olmalıdır.

Kurt Baba Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Kurt Baba masalından çıkarılabilecek dersler her ne kadar çok korkutucu anlar olsa bile yardım etmek insana mutluluk verir. En korkutucu insanlar ya da hayvanlar bile herkes tarafından sevilen, saygı duyulan ve güvenilen bir hal kazanabilir.

Eğer bizler de çok güvenilen kişiler olmak istiyorsak insanları korkutmak ya da canlarını acıtmak yerine her ihtiyaçları olduğu zaman yanlarında olmayı seçmeliyiz. Bu bizi her şeyden daha çok mutlu eder.


Benzer İçerikler

Sevimli Fare
Sevimli Fare Hikayesi
İyi Kalpli Çiçek Masalı Oku
İyi Kalpli Çiçek Hikayesi
Nardaniye Hanım Masalı
Nardaniye Hanım Hikayesi
Beyaz Geyik Masalı
Beyaz Geyik Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.