1 Yaş Hikayeleri10 Yaş Hikayeleri2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarDers Verici HikayelerEğitici MasallarEn İlginç Hayvan HikayeleriHikaye OkuHikayelerKısa HikayelerKısa MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarResimli Hikaye ve Masal KitabıTürkçe MasallarUyku Öncesi Masallar

Kurt ile Eşek Masalı

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde dağların ardında ormanın içinde bir eşek yaşarmış. Çok susadığında tertemiz ve serin bir dereye gider su içermiş. Bu eşek yine bir gün çok susamış ve dere kenarına giderek su içmeye başlamış. Birden arkasından bir gürültü duymuş ve başının derde gireceğini anlamış.

Gelen gürültü kurttan geliyormuş. Kurt eşeği avlamak için atağa geçmeyi planlıyormuş. Eşek ise kaçacak yeri olmadığını fark edince aç kurdu önlemek için bir plan hazırlamış.

Birden topallayarak sancı sesleri çıkarmaya başlamış. Aç kurt eşeğin yanına giderek sormuş. Neyin var eşek kardeş, daha sana saldırmadım bile nedir bu çığlıklarının sebebi, demiş.

Eşek ise anlatmaya başlamış. Ayağıma çok büyük ve sivri bir diken girdi ve bu diken canımı çok acıtıyor, sen de beni yersen muhtemelen mideni delebilir, demiş. Bunun üstüne kurt düşünmüş. Madem bu eşeği yiyeceğim bari dikeni çıkarıp öyle yiyeyim, demiş.

Kurt ile Eşek Masalı

Bunun ardından kurt, eşeğin arkasına geçerek dikeni aramaya başlamış. Bu sırada da eşeği nasıl yiyeceğini hayal ediyormuş. Eşeğin arkasına geçince ayağını kaldırmasını söyleyip iyice incelemek istemiş. Karnı da çok açmış pek mantıklı düşünemiyormuş.

İlgili Makaleler

Eşek ayağını kaldırır kaldırmaz ayaklarıyla kurdun dişlerine çok sert bir şekilde çifte atmış. Kurt geriye doğru fırlarken dişlerinin her biri yamulmuş. Kurt söze başlamış.

Ben bu çifteyi gerçekten hak ettim çünkü doktorluk benim neyime, ben bir kasabım, demiş. Karnı aç bir şekilde eşeğin yanından ayrılmış. Yaptığı hatanın farkına varıp bir daha bilmediğim işlere kalkışmayacağını söylemiş.

Kurt ile Eşek Masalı Özeti

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde ormanda bir eşek yaşarmış. Bu eşek çok susayınca dereye gidip su içermiş. Aniden bir gürültü gelmiş. Eşek, kurdun kendisine doğru geldiğini suyun yansımasından görmüş. Tehlikede olduğunu anlayınca kaçacak yer arasa da bulamamış.

Hemen bir çare arayışına koyulmuş ve aklına bir fikir gelmiş. Yüksek sesle söylenmeye başlamış ve topallayarak yürüyormuş. Eşeğin bu halini gören kurt eşeğe daha saldırmadığını neden böyle davrandığını sormuş. Eşek ise ayağına kocaman bir diken battığını bu yüzden topalladığını ve canını çok acıttığını söyleyip kurt onu yerse onun da midesini delebileceğini söylemiş.

Bunun ardından kurt eşeğin ayağındaki dikeni çıkartıp öyle yemeye karar vermiş. Eşeğin arkasına geçince ayağının altını kaldırmasını söylemiş. Eşek tam da bu esnada son gücüyle kurda çifte atmış. Kurdun tam ağzına gelince bu çifteler tüm dişleri yamulmuş.

Geriye doğru uçan kurt bir hata yaptığını fark etmiş. Bilmediği işlere girişmemesi gerektiğini anlayarak aç bir karınla oradan ayrılmış.

Kurt ile Eşek Masalı Hakkında Sorulan Sorular

1)   Kurt ile Eşek Masalı Konusu Nedir?

Kurt ile eşek masalı, dere kenarında su içen bir eşeğin kendisine doğru gelen kurttan kaçamayacağını anlayınca akıllı bir fikir üretmesi gerekir, planını uygulayan eşeğin kurttan kurtuluşunu konu olarak ele alır.

2)   Kurt ile Eşek Hikayesi Ana Fikri Nedir?

Kurt ile eşek hikayesinin ana fikri, bilmediğimiz işlere kalkışmayarak kendi alanımızda durmalıyız. Yoksa başımıza beklenmedik işler gelir ve sonumuz kurt gibi olabilir.

3)   Kurt ile eşek masalında, kurt hangi hatayı yapıyor?

Kurt ile eşek masalında kurt, daha önce bilmediği işler ile uğraşarak avını kaçırıyor ve zarar görüyor. Tek yapması gereken eşeği avlamakken hiç bilmediği tedavi için arayışa koyulunca büyük zararlara uğruyor. Hem avını kaçırıyor hem de dişlerini mahvediyor.

4)   Kurt ile eşek masalının yazarı kimdir?

Kurt ile eşek masalının yazarı, her ne kadar bilinmese de halk arasında dilden dile dolaşarak günümüze kadar ulaşmıştır. Kurgusal bir yapıt olan kurt ile eşek masalı okumak isteyenler yazarı hakkında bilgi sahibi olamayacaklardır.

La Fontaine MasallarıKısa Masallar3 Yaş Masalları

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Çok güzel bir hikaye, eşek aklını kullanıp kurttan kurtulmuş, kurta da iyi bir ders vermiş.

  2. Çok güzelmiş aslında ben hep böyle birilerini yemek istiyorum da yiyemiyorum işte 💯🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰 aşık oldum bu masala.

  3. Çok güzel ama çok kısa hoşuma gitti özellikle eşek ile Kürt çok kısa,komik ve güzeldi kim yaptıysa ellerine sağlık 10 numara 5 yıldız olmuş…

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu