Kurt ile Eşek Masalı Hikayesi

Kurt ile Eşek Masalı

Abone Ol google news

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde dağların ardında ormanın içinde bir eşek yaşarmış. Çok susadığında tertemiz ve serin bir dereye gider su içermiş. Bu eşek yine bir gün çok susamış ve dere kenarına giderek su içmeye başlamış. Birden arkasından bir gürültü duymuş ve başının derde gireceğini anlamış.

Gelen gürültü kurttan geliyormuş. Kurt eşeği avlamak için atağa geçmeyi planlıyormuş. Eşek ise kaçacak yeri olmadığını fark edince aç kurdu önlemek için bir plan hazırlamış.

Birden topallayarak sancı sesleri çıkarmaya başlamış. Aç kurt eşeğin yanına giderek sormuş. Neyin var eşek kardeş, daha sana saldırmadım bile nedir bu çığlıklarının sebebi, demiş.

Eşek ise anlatmaya başlamış. Ayağıma çok büyük ve sivri bir diken girdi ve bu diken canımı çok acıtıyor, sen de beni yersen muhtemelen mideni delebilir, demiş. Bunun üstüne kurt düşünmüş. Madem bu eşeği yiyeceğim bari dikeni çıkarıp öyle yiyeyim, demiş.

Kurt ile Esek Masali oku hikayesi oku
Kurt ile Eşek Masalı

Bunun ardından kurt, eşeğin arkasına geçerek dikeni aramaya başlamış. Bu sırada da eşeği nasıl yiyeceğini hayal ediyormuş. Eşeğin arkasına geçince ayağını kaldırmasını söyleyip iyice incelemek istemiş. Karnı da çok açmış pek mantıklı düşünemiyormuş.

Eşek ayağını kaldırır kaldırmaz ayaklarıyla kurdun dişlerine çok sert bir şekilde çifte atmış. Kurt geriye doğru fırlarken dişlerinin her biri yamulmuş. Kurt söze başlamış.

Ben bu çifteyi gerçekten hak ettim çünkü doktorluk benim neyime, ben bir kasabım, demiş. Karnı aç bir şekilde eşeğin yanından ayrılmış. Yaptığı hatanın farkına varıp bir daha bilmediğim işlere kalkışmayacağını söylemiş.

Kurt ile Eşek Masalı Özeti

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde ormanda bir eşek yaşarmış. Bu eşek çok susayınca dereye gidip su içermiş. Aniden bir gürültü gelmiş. Eşek, kurdun kendisine doğru geldiğini suyun yansımasından görmüş. Tehlikede olduğunu anlayınca kaçacak yer arasa da bulamamış.

Hemen bir çare arayışına koyulmuş ve aklına bir fikir gelmiş. Yüksek sesle söylenmeye başlamış ve topallayarak yürüyormuş. Eşeğin bu halini gören kurt eşeğe daha saldırmadığını neden böyle davrandığını sormuş. Eşek ise ayağına kocaman bir diken battığını bu yüzden topalladığını ve canını çok acıttığını söyleyip kurt onu yerse onun da midesini delebileceğini söylemiş.

Bunun ardından kurt eşeğin ayağındaki dikeni çıkartıp öyle yemeye karar vermiş. Eşeğin arkasına geçince ayağının altını kaldırmasını söylemiş. Eşek tam da bu esnada son gücüyle kurda çifte atmış. Kurdun tam ağzına gelince bu çifteler tüm dişleri yamulmuş.

Geriye doğru uçan kurt bir hata yaptığını fark etmiş. Bilmediği işlere girişmemesi gerektiğini anlayarak aç bir karınla oradan ayrılmış.

Kurt ile Eşek Masalı Hakkında Sorulan Sorular

1)   Kurt ile Eşek Masalı Konusu Nedir?

Kurt ile eşek masalı, dere kenarında su içen bir eşeğin kendisine doğru gelen kurttan kaçamayacağını anlayınca akıllı bir fikir üretmesi gerekir, planını uygulayan eşeğin kurttan kurtuluşunu konu olarak ele alır.

2)   Kurt ile Eşek Hikayesi Ana Fikri Nedir?

Kurt ile eşek hikayesinin ana fikri, bilmediğimiz işlere kalkışmayarak kendi alanımızda durmalıyız. Yoksa başımıza beklenmedik işler gelir ve sonumuz kurt gibi olabilir.

3)   Kurt ile eşek masalında, kurt hangi hatayı yapıyor?

Kurt ile eşek masalında kurt, daha önce bilmediği işler ile uğraşarak avını kaçırıyor ve zarar görüyor. Tek yapması gereken eşeği avlamakken hiç bilmediği tedavi için arayışa koyulunca büyük zararlara uğruyor. Hem avını kaçırıyor hem de dişlerini mahvediyor.

4)   Kurt ile eşek masalının yazarı kimdir?

Kurt ile eşek masalının yazarı, her ne kadar bilinmese de halk arasında dilden dile dolaşarak günümüze kadar ulaşmıştır. Kurgusal bir yapıt olan kurt ile eşek masalı okumak isteyenler yazarı hakkında bilgi sahibi olamayacaklardır.

La Fontaine MasallarıKısa Masallar3 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Kurt İle Kuzu Masalı
Kurt İle Kuzu Hikayesi
Birlikten Kuvvet Doğar
Birlikten Kuvvet Doğar Hikayesi
Sihirli Yüzük Masalı
Sihirli Yüzük Hikayesi
İyi Geceler Sirki Masalı
İyi Geceler Sirki Hikayesi

Yorumlar

 1. Eylül özaslan says:

  Çok güzel bir hikaye, eşek aklını kullanıp kurttan kurtulmuş, kurta da iyi bir ders vermiş.

 2. Anıl y. says:

  Kurt yediği eşşeği unuturda yediği çifteti unutmaz :))

 3. esma says:

  güzel olumuş

 4. zehra says:

  çok sevdim ama hepsi aynı

 5. serhat sargın says:

  çok harika meleğime her zaman okuyorum

 6. MAHSUN COSKUIN says:

  HAR’KA

 7. M.Hamza GALATASARAY says:

  Mükkemmel

 8. Zeynep eda says:

  Çok güzelmiş aslında ben hep böyle birilerini yemek istiyorum da yiyemiyorum işte 💯🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰 aşık oldum bu masala.

 9. Başar says:

  Güzeldi

 10. Murtaza says:

  İyi

 11. Meryem says:

  Masalı çok beğendim

 12. Çakal says:

  Çok güzel ama çok kısa hoşuma gitti özellikle eşek ile Kürt çok kısa,komik ve güzeldi kim yaptıysa ellerine sağlık 10 numara 5 yıldız olmuş…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.