Leydi ve Aslan Hikayesi

Leydi ve Aslan

Abone Ol google news

Leydi ve aslan, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, çok büyük bir imparatorluğun güzeller güzeli bir leydisi varmış. Bu leydi, hayvanlarla konuşabilme yeteneğine sahipmiş. Günlerden bir gün çok sevdiği gölde zaman geçirmek için arkadaşları ile birlikte bu gölün bulunduğu ormana gitmiş. Arkadaşları ile gölün keyfini çıkarırken, birden bir yavru aslanın ağladığını duymuş.

Bu aslanı bulmak ve ona yardımcı olmak için her yerde bu yavru aslanı aramış. Sese giderek yaklaşmış ve bir anda çalıların içerisinde bir kıpırdanma görmüş. Yavru aslan onu görür görmez korkmuş ve kaçmaya çalışmış ama çalıya takılı kalmış.

Ardından onun çok korktuğunu gören leydi, yavru aslana;

-Korkmana gerek yok. Sana zarar vermeyeceğim. Sadece yardımcı olmak istiyorum.

Demiş. Bunu duyan ve kendisi ile konuşabildiğini anlayan yavru aslan;

-Ben ormanda dolaşmaya çıkmıştım ama bir anda kayboldum.

Demiş. Bunun üzerine leydi;

-Nerede yaşadığını bana tarif edebilir misin?

Demiş. Yavru sevimli aslan;

-Etrafı sarı kumlarla dolu bir yerde yaşıyorum.

Demiş. Bunu duyan leydi, demek ormanın tam ortasındaki çölde yaşıyorsun. Merak etme ben orayı biliyorum seni oraya götüreyim de anneni bulalım.

Demiş. Buna çok sevinen yavru aslan, leydinin kucağına atlamış ve beraber ormanın derinliklerine doğru giderek çöle varmışlar. Leydi, gördüğü ilk aslana;

-Bu yavru kaybolmuş. Onu gölde buldum, annesinin kim olduğunu biliyor musun?

Diye sormuş. Bunun üzerine aslan hemen yavru aslanı tanımış ve;

-Evet tanıyorum. Annesi de saatlerdir onu arıyor.

Diyerek hemen annesini bulup haber vermeye gitmiş. Anne aslan, bunu duyar duymaz koşarak gelmiş ve yavrusunu görünce çok mutlu olup ona kocaman sarılmış. Ardından leydiye çok teşekkür etmiş. Leydi de çok mutlu olduğunu söyleyerek saraya geri dönmek için yola çıkmış.

Ancak yürürken, aslında peşinde kendisini öldürmek isteyen düşmanlarının olduğundan habersiz olan leydi, büyük bir tehlikedeymiş. Leydiyi öldürebilmek için fırsat kovalayan bir grup haydut, tam leydiye karşı saldırıya geçecekken bir anda yavru aslanın annesi ve peşindeki tüm aslanlar, bu haydutlara saldırmış ve leydiyi büyük bir tehlikeden kurtarmış.

Leydi duyduğu gürültü ile arkasını döndüğünde aslanlar haydutları alt ediyormuş. Tüm haydutlar yerde kıvranırken, anne aslan leydinin yanına gelmiş;

-Leydi, bu haydutlar sizi öldürmek için arkanızdan geliyorlardı.

Demiş. Bunu duyan leydi, hayatlarını kurtardıkları için çok teşekkür etmiş. Aslan ise sen benim yavrumu bulup bana getirdin ben de sana böylece yardım etmiş oldum diyerek leydiye kocaman sarılmış. Leydi ve Aslan çok iyi arkadaş olmuş ve aslan leydiyi saraya kadar eşlik ederek sağ salim saraya ulaştırmış.

 

Leydi ve Aslan
Leydi ve Aslan

Leydi ve Aslan Masalının Konusu Nedir?

Leydi ve Aslan masalı konusu, yavru bir aslanı annesine kavuşturan leydinin geri dönerken karşılaştığı ve yardıma ihtiyaç duyduğu anda anne aslanın da ona yardım ederek hayatını kurtarmasıdır.

Leydi ve Aslan Masalının Ana Fikri Nedir?

Leydi ve Aslan masalının ana fikri, kişilerin birbirlerine zor zamanlarında yardımcı olarak karşılıklı olarak birbirlerini önemsemesidir.

Leydi ve Aslan Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Leydi ve Aslan masalından çıkartılabilecek dersler içerisinde özellikle yardım etmenin önemi ve yardım ettikten sonra karşı tarafın bu yardımın karşılığında değerinin bilinmesi yer almaktadır.


Benzer İçerikler

Keloğlan ve Kokulu Çiçek Masalı
Keloğlan ve Kokulu Çiçek Hikayesi
f8fdb107027ea49950b2e9c7bb0a060c 1
Hayvan Okulu Hikayesi
Parmak Kukla Hikayesi
Parmak Kukla Hikayesi
Çekirge Ve Karınca Hikayesi
Çekirge Ve Karınca Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.