2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Limon Kız Masalı

Limon kız masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, çok zengin bir ülkenin biricik prensi varmış. Bu prens, her ne kadar her şeye sahipmiş gibi görünse de büyük bir yalnızlık çekiyor, aradığı aşkı bulamıyormuş. Kral bu zamana kadar birbirinden güzel prensesler ile oğlunu tanıştırsa da prens bu prenseslere karşı bir şey hissedemiyor, bu nedenle de bir gün o aradığı aşkı ve kadını bulabilmenin hayalini kuruyormuş.

Kral, oğlunun bu haline dayanamayıp bir gün şehrin bilge dedesinin yanına gitmiş ve bu durumu anlatmış. Bilge dede ise dinlediklerinden sonra prensin aradığı aşkın bu ülkede olmadığını anlayarak Kral’a;

-Prensin aradığı aşkı bulabilmesi için uzak diyarlara gitmesi ve aradığı aşkı kendisinin bulması gerekiyor. Kralım sen bu prensi uzak diyarlara yolla, o prensesini kendi bulacaktır.

Demiş. Bunu duyan Kral, bilge dedeye hak vermiş ve prens yanına gerekli ne varsa alıp atına atlayarak aylarca diyar diyar gezmiş. Günlerden bir gün prens, yine yola koyulup aradığı aşkı ararken, yol kenarında at arabası kırılan ve yolda kalan bir ihtiyar görmüş. İhtiyara yardım eden ve onu gideceği yere kadar ulaştıran prense hakkını ödemek için ihtiyar;

-Dile benden ne dilersen.

İlgili Makaleler

Demiş. Bunu duyan prenste, hiçbir şey istemediğini söyleyerek iç çekip yalnızca gerçek aşkı bulmak istediğini söylemiş. Bunu duyan ihtiyar, cebinden iki limon çıkarmış ve bu limonları mutlaka bir çeşmenin yanında soymasını, içerisinden çıkan kadına su vermesi gerektiğini, aradığı aşkın bu limonların içerisinde olduğunu söylemiş.

Prens duyduklarına çok gülmüş ve hiç ciddiye almadığı bu ihtiyarın limonlarını ısrar üzerine alıp cebine koymuş. Diyar diyar gezerken aylar geçmiş ve prensin ne parası ne yemeği kalmış. Atının eyerinde sadece iki limon kaldığını gören prens, bu limonlardan birini soymuş ve içinden güzeller güzeli bir kız çıkmış. Kız prensten 3 yudum su istemiş. Ancak prensin bulunduğu yerde hiçbir su yokmuş. Hal böyle olunca kız oracıkta ölmüş.

İhtiyarın söylediklerinin gerçek olduğunu anlayıp çok şaşıran prens, hemen bir çeşme bulmuş ve cebindeki son limonu soymuş, içerisinden bir öncekinden de güzel belki de dünyanın en güzel kadını çıkmış. Bu limon kız, zamanında kötü bir cadı tarafından limona hapsedilen genç ve güzel bir kadınmış ve yalnızca gerçek aşk onu buradan kurtarabilirmiş.

Prens hemen bu kıza 3 yudum su vermiş ve bu kadın ile birlikte şehrine geri dönmüş. Kral da prens de çok mutluymuş. Kırk gün kırk gece süren bir düğünle prens ve bu limon kadın evlenip bir ömür boyu mutlu olmuşlar.

Bir Türk masalı olan Limon kız masalı, okuyanların çok sevdiği bir masaldır.

Limon Kız Masalı
Limon Kız Masalı

Limon Kız Masalının Konusu Nedir?

Limon Kız masalının konusu, aradığı aşkı bulabilmek için diyar diyar gezen bir prensin, aradığı aşkı yardım ettiği bir ihtiyar sayesinde bulmasıdır.

Limon Kız Masalının Ana fikri Nedir?

Masal oku, Masalın ana fikri, hayallerin peşinden gitmek ve iyilik yapmanın önemidir.

Limon Kız Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Bu masaldan hedeflediğimiz amaçlara ulaşabilmek için çabalamak gerektiği ve bir yardımın kişiye de bir şekilde yardım olarak geri döneceğinin bilinmesidir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
4 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!