Mavi At Hikâyesi

Mavi At Hikâyesi

Abone Ol google news

Mavi at hikayesi, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde kocaman bir at çiftliğinde ailesi ile birlikte yaşayan Maviş adında bir yavru at varmış. Adının Maviş olmasının sebebi ise renginin tüm atlardan farklı olarak mavi olmasıymış. Masmavi rengi ile farklı olması sebebiyle çiftlikteki diğer tüm yavru atlar onu dışlar, onunla sohbet etmez ve Maviş yalnız başına oyun oynamak zorunda kaldığı ve hiç arkadaşı olmadığı için çok üzülürmüş.

Çiftliğin sahibi ise paragöz bir adammış. Bu adam, özellikle en güzel atlarını onları daha pahalıya satabilmek için daha çok besler, onları her gün temizletir, tüylerini taratır ve onlara çok iyi bakarmış. Diğer satılamayan atlara ise çok az yemek verir, onlarla çok az ilgilenirmiş. Mavi At her ne kadar mavi rengiyle farklı olsa da çok zayıf bir at olması sebebiyle kimse tarafından beğenilmez, garip bulunur ve satın alınmazmış.

Bu kötü kalpli çiftlik sahibi, çiftliğindeki tüm atlar birer birer satılsa dahi Maviş’i alan kimse olmadığı için “Onunla daha fazla uğraşamayacağım.” Diyerek Maviş’i özgür bırakmış. Maviş ilk başta çok üzülse de zaten çiftlikteki kimse onu sevmediği ve kötü kalpli çiftlik sahibi onu beslemediği için aslında bunun iyi bir şey olduğunu düşünerek özgürlüğünün tadını çıkarmaya başlamış.

Orman, dağ, çayır geziyor, hem karnını bir güzel doyuruyor hem de yeni yeni yerler görüyormuş. Yine böyle bir gün Maviş ormanda seke seke dolaşırken, bir köşede ağlayarak oturan Mor renkli bir at görmüş. Hemen koşarak yanına gitmiş ve neden ağladığını sormuş.

Mor at, kaldığı çiftlikten kimsenin onu beğenmemesi sebebiyle atıldığını ve hiç arkadaşı olmadığını söylemiş. Maviş bu duyduklarından sonra tıpkı kendisi gibi onun da böyle bir durum yaşadığını ancak kendisinin onunla seve seve arkadaş olabileceğini söylemiş.

Maviş ve Mor at çok iyi arkadaş olmuşlar ve beraber gezip dolaşmaya, oyunlar oynayıp keyifli sohbetler etmeye başlamışlar. Günler birbirini kovalarken bu sıska ve kimsenin sevmediği Maviş ve Mor at kocaman, asil, güçlü ve oldukça çekici birer at haline gelmişler. Onları gören tüm atlar yanına gelip arkadaş olmak istiyor, çiftlik sahipleri çiftliklerine bu atları alıp satabilmek için can atıyor ve onları yakalamaya çalışıyorlarmış.

Maviş ve Mor at ise artık yalnızca onlarla dış görünüşleri sebebiyle arkadaş olmak isteyen herkesi tanıyor ve onlarla asla arkadaş olmayıp yalnızca onları gerçekten dış görünüşü ile değerlendirmeyen atlarla arkadaş olmaya başlamışlar. Zamanında onu kovan çiftlik sahibi ve bir kere dahi onunla konuşmayan diğer tüm atlar da Maviş’i böyle görünce çok pişman olmuş ama iş işten geçmiş.

Mavi At Hikâyesi
Mavi At Hikâyesi

Mavi At Hikâyesi Konusu Nedir?

Masal oku, Mavi At hikâyesi konusu, dış görünüşü diğerlerinden çok farklı olan ve hem sahibi hem de arkadaşları tarafından dışlanan çelimsiz bir mavi atın, büyüyüp olgunlaşınca güzelliğiyle dikkat çekmesi üzerine yaşadıklarıdır.

Mavi At Hikâyesi Ana Fikri Nedir?

Mavi At Hikâyesinin ana fikri, kimseyi dış görünüşüne göre yargılamamak aynı zamanda tüm olanlara rağmen üzülüp pes etmeyerek güzel arkadaşlıklar kurmaktır.

Mavi At Hikâyesinden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

İnsanları dış görünüşlerine göre yargılamanın ne kadar kötü bir davranış olduğu, aslında çok iyi bir insan olsa dahi dışlanan kişilerin asla vazgeçmeyip kendisine gerçekten değer veren insanlar bulabileceği ve en iyi dostlukların bu şekilde kurulacağıdır.


Benzer İçerikler

Tilki İle Leylek
Tilki İle Leylek Hikayesi
En Güzel Kim
En Güzel Kim Hikayesi
Noel Babanın Hikayesi Oku
Noel Baba Hikayesi
Keloğlan ve Prenses Hikayesi
Keloğlan ve Prenses Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.