Meraklı Potpot Hikayesi

Meraklı Potpot Masalı

Abone Ol google news

Meraklı potpot masalı, Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde kocaman bir denizde yaşayan yavru bir ahtapot yaşarmış. Adı Potpot olan bu yavru ahtapot, hem çok sevimli hem de bir o kadar meraklıymış.

Sürekli yaşadığı denizin görmediği yerlerini merak eder, ailesinden habersiz sürekli uzaklara giderek merak ettiği yerleri görmeye çalışır, sonra kaybolur ve denizdeki yardım sever balıklardan biri onu alarak ailesine geri götürürmüş.

Hem ailesi hem de en yakın arkadaşı Eric, onun için çok endişelenir ve bunun çok tehlikeli olduğunu söyleyerek, büyüyene kadar yalnız başına bilmediği yerlere gitmemesi gerektiğini söylerlermiş. Ancak meraklı ahtapot ailesi ve Eric’in sözünü dinlemez sürekli yeni yerler keşfetmek istermiş.

Günlerden bir gün, meraklı Potpot, yaşlı yunus balığı ile sohbet ederken, yunus balığının denizin üzerinde muhteşem bir dünyanın olduğunu ve karanın çok güzel göründüğünü anlatmış da anlatmış. Bunu duyan meraklı Potpot, karayı çok merak etmiş ve su yüzüne çıkarak karaya ulaşmak için can atmaya başlamış.

Hemen bu durumu en yakın dostu Eric’e anlatmış ve birlikte karaya gitmeleri gerektiğini söylemiş. Eric, oldukça akıllı ve ailesinin sözünden çıkmayan bir yavru balık olduğu için bunu kabul etmemiş ve meraklı Potpot’un da asla böyle bir şey yapmaması gerektiğini, karanın kendileri için çok tehlikeli olabileceğini, hem balıkçılar tarafından tuzağa yakalanabileceğini hem de yine kaybolabileceğini söylemiş.

Onun iyiliğini düşünse de meraklı Potpot, Eric onunla gelmediği için ona darılmış ve kendi başına karaya çıkmaya karar vermiş. Kimselere belli etmeden suyun yüzeyine ulaşmış ve gördüğü manzara karşısında çok şaşırmış. Etrafında çocuklar suda yüzüyor, karada insanlar yürüyormuş. Potpot, hemen yüzerek karaya yaklaşmış.

Ancak onu fark eden tüm çocuklar bir anda çığlık atarak karaya doğru kaçmaya başlamış. Ne olduğuna anlam veremeyen ve karaya çıkıp gezmeyi çok isteyen Potpot, yine de yüzmeye devam etmiş. Ama o karaya yaklaştıkça çocukların aileleri Potpot’u görerek Potpot’a doğru koşmaya ve ona zarar vermeye kalkışmış. Tam o esnada ona zarar gelmemesi için gizlice arkasından takip eden Eric, bir anda onu suyun içerisine çekmiş ve beraber arkalarına bile bakmadan kaçmaya başlamışlar.

Çok korkan Potpot, eve geldiklerinde yaptığının ne kadar yanlış olduğunu anlamış ve bundan sonra yalnız başına asla bir yerlere gitmeyeceğini hem ailesine hem de Eric’e söylemiş. O olmasa belki de orada ölecek olan Potpot, Eric’e karşı yaptığı hatanın da farkına varmış ve aslında onun kendisini korumaya çalıştığını anlayıp hem ona küstüğü için özür dilemiş, hem de onu yalnız bırakmayıp kurtardığı için teşekkür etmiş.

Meraklı Potpot Masalı
Meraklı Potpot Masalı

 

Meraklı Potpot Masalının Konusu Nedir?

Meraklı Potpot masalı, meraklı mı meraklı bir yavru ahtapotun, ailesi ve arkadaşlarını dinlemeyerek yaşadığı yerden tek başına uzaklaşması ve ardından yaşadıklarını konu edinmektedir.

Meraklı Potpot Masalının Ana Fikri Nedir?

Meraklı Potpot masalının ana fikri, ailemizden habersiz uzak ve tehlikeli yerlere gitmenin sonuçlarının çok kötü olabileceği ve arkadaşlarımızın düşüncelerine önem vermemiz gerektiğidir.

Meraklı Potpot Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Meraklı Potpot masalı, özellikle ailesinin uyarılarını dikkate almayan çocukların, başlarına tehlikeli olaylar gelebileceği, aynı zamanda arkadaşlarımızın bizim iyiliğimizi düşündüğü zamanlarda onlara tepki göstermememiz ve her zaman iyi dostluklar edinmemizdir.

Masal oku kategorisinde yer alan masallarımız ile okul öncesi eğitime destek olabilirsiniz.


Benzer İçerikler

Kedi Prenses Masalı
Kedi Prenses Hikayesi
Sırma ile Üç Ayı
Sırma ile Üç Ayı Hikayesi
Komik Ağaç Masalı
Komik Ağaç Hikayesi
Keloğlan ve Kuyudaki Dev Masalı Oku
Keloğlan ve Kuyudaki Dev Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.