Minik Erik Ağacı Hikayesi

Minik Erik Ağacı Masalı

Abone Ol google news

Minik erik ağacı masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, çeşit çeşit meyve veren ağaçların olduğu bir bahçede yaşayan minik bir erik ağacı varmış. Bu erik ağacının erikleri o kadar lezzetliymiş ki, kasabada yaşayan tüm çocuklar onun dallarından erik toplamaya ve yemeye bayılırmış.

Henüz çok küçük olsa da dallarının bile taşıyamadığı kadar çok erik veren bu ağacı ve her gün etrafında toplanan çocukları ve zevkle erikleri yediklerini gördükçe hemen yanında yaşayan ceviz ağacı bu erik ağacını çok kıskanırmış.

Minik erik ağacı herkesi çok sever ve dost olmaya çalışır, yanındaki ceviz ağacıyla da hep sohbet etmek istermiş. Ama ceviz ağacı onu kıskandığı için erik ağacına cevap bile vermezmiş. Minik erik ağacına zarar vererek ona olan ilginin bitmesini isteyen kötü kalpli ceviz ağacı, uzun dallarından biriyle minik erik ağacına uzanmış ve üzerindeki sert cevizlerle de birlikte minik erik ağacının bir dalına sertçe vurup kırmış.

Minik erik ağacının canı çok yanmış ve dalındaki tüm erikler de yere düşmüş. Çocuklar minik erik ağacında kalan son erikleri yemek için geldiklerinde dalının kırık olduğunu ve eriklerin yere döküldüğünü görünce üzülerek oradan ayrılmış. Ceviz ağacı, çocukların minik erik ağacının erikleri olmasa dahi kendisinin dalındaki cevizleri toplamadıklarını ve gittiklerini görünce çok üzülmüş.

Minik erik ağacının acı çektiğini ve ağladığını görünce ve istediği ilgiyi de bulamayınca onun canını boşu boşuna yaktığını anlayan ve minik erik ağacından özür dileyen ceviz ağacı, tüm çocukların onun dalından meyve topladığı için kıskandığını o yüzden böyle bir şey yaptığını ve pişman olduğunu söylemiş.

Minik erik ağacı ise ceviz ağacını anlamış ve yaptığı hatayı fark etmesinden dolayı ona kızmayarak;

-Sen çok heybetli, kocaman bir ağaçsın. Dalların da çok uzun ve o dallarında sert kabuklu ve çok sağlıklı bir meyve taşıyorsun. Çocuklar senin dallarındaki cevizler sayesinde sağlıklı büyüyor ve zihinleri hep açık oluyor. Beni kıskanmana gerek yok ki. Ben onlara sadece lezzetli geliyorum ama onlara pek bir faydam yok. Ben de keşke senin gibi sağlıklı cevizler verebilsem.

Demiş. Bunu duyan ceviz ağacı, bir kez daha yaptığı hatayı anlamış ve aslında kendisini severek değer vermesi gerektiğini ve kendisinin de çok özel olduğunun farkına varmış. Çocukların anne ve babaları ceviz ağacındaki tüm cevizleri toplayıp çocuklarına yedirince kimseyi kıskanmayıp kendini sevmenin değerini bir kez daha anlamış.

Minik Erik Ağacı Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Minik Erik Ağacı masalının konusu, çocukların her gün koşarak dalından erik toplayarak keyifle yedikleri minik erik ağacını, çocuklar onun cevizlerini toplamıyor diye kıskanan ceviz ağacının, yaptıklarından pişman olarak yaptığı kıskançlığın ne kadar yanlış olduğunu ve kendisinin ne kadar değerli olduğunu anlamasıdır.

Minik Erik Ağacı Masalının Ana Fikri Nedir?

Minik Erik Ağacı masalının ana fikri, kişinin kendini sevmesi ve kendine değer vermesi gerektiğidir.

Minik Erik Ağacı Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Minik Erik Ağacı masalı ile kıskançlığın ne kadar kötü bir davranış olduğu ve başkalarını kıskanmak yerine kişilerin kendisi olması gerektiği derslerini çıkartabiliriz.

Masal OkuMercan Kız MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Dilenci Prens Masalı
Dilenci Prens Hikayesi
gul-prenses-ve-altin-kus
Gül Prenses Ve Altın Kuş Hikayesi
Koyun Postuna Bürünmüş Kurt
Koyun Postuna Bürünmüş Kurt Hikayesi
Misafir Kapadokya'da
Misafir Kapadokya’da Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.