Minik Gökkuşağı Hikayesi

Minik Gökkuşağı Masalı

Abone Ol google news

Minik gökkuşağı masalı, Gökyüzünün derinliklerinde yaşayan küçük bir gökkuşağı varmış. Bu gökkuşağı sürekli olarak yağmur yağmasını ister ve böylece dünyayı görmeyi beklermiş. Ancak uzun bir süre yaz olması nedeniyle hiç yağmur yağmamış ve gökkuşağı hiç dünyayı görememiş.

Bu duruma oldukça üzülen minik gökkuşağı ise bir gün bulutlar ile konuşmaya karar vermiş. Bulutlara giderek biraz yağmur yağdırmalarını rica etmiş. Ancak bulutlar gökkuşağının bu istediğini şu anda mevsimi olmaması nedeniyle kabul etmemişler. Minik gökkuşağı üzgün üzgün evine geri dönmüş.

Bu sırada annesi minik gökkuşağının neden üzgün olduğunu merak ederek ona sormuş. Gökkuşağı artık dünyayı görmek istediğini ancak bulutların yağmur yağdırmaya kabul etmediğini annesine anlatmış. Annesi bulutların haklı olduğunu bilse de yavrusu için üzülmüş.

Minik gökkuşağı ise ertesi gün aklına gelen parlak fikri uygulamaya koyulmuş. Bulutların yanına giderek onların dünyayı göremediğini ancak artık dünyada kış mevsimi olduğunu bu yüzden de yağmur yağdırmaları gerektiğini söyleyerek bulutları kandırmış.

Bulutlar minik gökkuşağının söylediğine inanarak yağmur yağdırmaya başlamışlar. Bir süre sonra gökkuşağı dünyada belirmiş. Ancak insanların oldukça üzgün olduğunu gören gökkuşağı yağmur yağmasına rağmen neden bu kadar üzgün olduklarını bir türlü anlayamamış. Bir süre sonra minik gökkuşağını gökyüzü kralı yanına çağırmış.

“Minik gökkuşağı yalan söyleyerek bulutları kandırdın ve yaz mevsiminde yağmur yağmasına neden oldun. Fakat insanlar bu beklenmedik yağış nedeniyle oldukça zor duruma düştüler. Bu yaptığının bir cezası var” demiş. Duydukları karşısında çok üzülen minik gökkuşağı yaptığından çok pişman olsa da ne yazık ki artık yapabileceği bir şey yokmuş.

Gökyüzü kralı minik gökkuşağına ceza olarak tüm kış boyunca dünyaya yağmur yağdıktan sonra çıkamayacağını söylemiş. Cezasını duyan minik gökkuşağı daha da üzülse de yaptığı şeyin istemediği olumsuz durumlara neden olduğunu bildiğinden itirazı etmeden evine gitmiş. Tüm kış boyunca dünyayı göremeyen minik gökkuşağı ise bir daha kimseye yalan söylememesi gerektiğini anlamış ve cezası bitene kadar evinde uslu uslu oturmuş.

Minik Gökkuşağı Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Minik gökkuşağı masanın konusu yalan söyleyerek dünyayı görmek için bulutların yağmur yağdırma asına neden olan minik gökkuşağının insanların beklenmedik bir şekilde yağış altında kalarak olumsuz durumlar yaşamasına neden olması bu nedenle de gökyüzü kralından ceza almasıdır.

Minik Gökkuşağı Masalının Ana Fikri Nedir?

Minik gökkuşağı masalının ana fikri ise istediği şeyi yalan söyleyerek elde etmeye çalışan minik gökkuşağının söylediği yalanın hiç beklemediği kadar büyük sonuçlara neden olmasın sebebiyle ceza almasıdır.

Minik Gökkuşağı Masalından Çıkarılabilecek Dersler Nelerdir?

Mini gökkuşağı masalından çıkarılabilecek dersler ise istediğimiz şeyler için ne olursa olsun başkalarını kandırmamız ve yalan söyleyerek isteklerimizi elde etmek için başka birilerini kullanmamamızdır. Bazen büyüklerimizin söylediği şeyleri dinlememiz gerektiği aksi halde istemediğimiz daha büyük sonuçlara neden olabileceğidir.

Masal OkuKral Şakir MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Taş Çorbası Masalı
Taş Çorbası Hikayesi
Akrep İle Kurbağa
Akrep İle Kurbağa Hikayesi
Yardımsever Parmak Perileri
Yardımsever Parmak Perileri Hikayesi
Ummadığın Taş Baş Yarar Masalı
Ummadığın Taş Baş Yarar Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.