Mızmız Sinek Hikayesi

Mızmız Sinek Masalı

Abone Ol google news

Mızmız sinek masalı, Baharın gelmesiyle her yerde çiçekler açmaya başlamış ve doğa rengarenk olmuştu. Bahar günlerinden bir gün mızmız adıyla tanınmış bir sinek belki de hayatının en büyük dersini almıştı. Doğada bulunan diğer sinek aileleri içerisinde mızmız sineğin ailesi de bulunmaktaydı.

Mızmız sinek her şeye itiraz eder, hiçbir şeyi beğenmezdi. Annesi ondan ne zaman bir şey istese ben yapamam diyerek oradan uzaklaşırdı. Annesinin ve babasının kendisi için bin bir zorlukla getirdiği yiyecekleri beğenmez sürekli burun kıvırırdı.

Her şeye itiraz eden mızmız sineğin ailesi ve çevresinde bulunan diğer sinekler artık bu durumdan oldukça rahatsızlığı vardı. Lakabını da onu tanıyan kişilerin her şeye itiraz etmesi nedeniyle kendisine mızmız denmesinden almaktadır.

Artık yaz mevsiminin sonuna gelmiş ve sineklerin daha sıcak yerlere göç etmesi gerekmekteydi. Fakat mızmız sineğimiz ailesine asla yardım etmeyip aynı zamanda şikâyet etmeye devam etmekteymiş.

Mızmız sinek ailesiyle birlikte sıcak bir yerlere göçmemek için ayak diretmiş ve sonunda tüm ısrarlarına rağmen ailesiyle birlikte gitmediği için ailesi diğer yavrularını alarak sıcak ülkelere doğru göç etmeye başlamış.

Bu sırada yuvada tek başına kalan mızmız sinek kendisine kimsenin karışmamasına oldukça memnun ve keyifli günler geçirmekteymiş. Ancak bir süre sonra kendisine yiyecek getirecek hiç kimse olmadığından ve havaların artık iyice soğumuş olmasından mızmız sineğin tüm keyfi kaçmış.

Mızmız sinek işte tam bu anda artık burada kalamayacağını anlamış ve sıcak yerlere göç etmek için yola çıkmış. Ancak ne yer ne de iz bilmediğinden ve çok üşüdüğünden güçlükle uçmaktaymış.

Artık gücünün sonlarındayken bir kelebek grubu ile karşılaşmış ve sevinçle nereye gittiklerini sormuş. Bu sırada kelebeğin verdiği cevap ise kendisini çok daha mutlu etmiş. Çünkü kelebekler de sıcak diyarlara gittiğinden onlar ile birlikte gidebileceği için oldukça sevinçliymiş. Soğuktan uçacak takati kalmayan mızmız sinek kelebekten kendisini de sıcak diyarlara götürmesi için ricada bulunmuş ve kelebek onun bu ricasını kırmamış.

Kelebek ile birlikte yolculuğunu tamamlayan mızmız sinek sonunda ailesiyle kavuşabilmiş ve annesinden özür dileyerek onların kıymetini bilmediği için utandığını söylemiş. Annesi yavrusunun yaptığı yanlışları fark ettiğini görünce oldukça çok sevinmiş ve yavrusuna sarılarak karnını doyurmuş. O günden sonra da mızmız sinek artık hiçbir şeye itiraz etmemiş ve ailesiyle birlikte mutlu bir şekilde yaşamış.

Mızmız Sinek Masalı
Mızmız Sinek Masalı

Mızmız Sinek Masalının Konusu Nedir?

Okul öncesi masal oku kategorisinde yer alan mızmız sinek masalının konusu hayatından asla memnun olmayan ve sürekli itiraz eden yavru sineğin yaşadığı pişmanlıktır.

Mızmız Sinek Masalının Ana Fikri Nedir?

Mızmız sinek masalının ana fikri ise 4 yaş eğitici masallar ile uyumluluk göstermekte olup memnuniyetsiz bir kişinin sonunda pişman olacağını göstermektedir.

Mızmız Sinek Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Mızmız sinek masasından çıkartılabilecek dersler ise kişilerin kendilerine yapılan iyiliklere burun kıvırmasının kötü bir durum olduğu ve daha sonra şikayetçi olduğu ve beğenmediği şeyleri arayacak hale gelebilmesidir.

Bizler için emek veren kişilerin emeklerini küçümsememek ve ailemize iyiliğimiz için söyledikleri şeylerde itiraz etmemek en önemli dersler arasında yer almaktadır.


Benzer İçerikler

Tom ve Jerry Masalı
Tom ve Jerry Hikayesi
Kedi Prenses Masalı
Kedi Prenses Hikayesi
Tilki ile Fare
Tilki ile Fare Hikayesi
Dinozor Masalı
Dinazor Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.