2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel Bebek MasallarıEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Nardaniye Hanım Masalı

Nardaniye hanım masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, anne ve babası tarafından çok sevilen güzeller güzeli bir kız varmış. Defne adındaki bu kızın annesi bir gün hastalanarak vefat etmiş. Defne’nin babası, çalışıp para kazanmak zorunda olduğu için günlerce eve gelemez, bunun için de kızı Defne’nin bir başına evde kalmaması için komşularından ona bakmalarını rica edermiş.

Ancak kızını sürekli komşularına emanet edemeyeceğini bilen baba, iyi kalpli bir kadınla evlenerek çocuğunun en iyi şekilde büyüyebileceğini düşünerek yeniden evlenmeye karar vermiş. Kendisi ve kızı için hayırlı bir kısmet ararken, aslında bir cadı olan ve uzak diyarlardan buralara kadar sürülen ve güzel, genç bir kadın kılığına giren bu kadınla yolda karşılaşan adam, bu kadından çok etkilenmiş ve onunla evlenmeye karar vermiş.

Nardaniye Hanım adını alan bu cadı da güzel bir kadın kılığına girerek kandırıp evinde rahatça yaşayabileceği bir adam aradığı için hemen bu adamla evlenmeyi kabul etmiş. Ancak bu adamın bir kızı olduğundan ve ona annelik yapması gerektiğinden haberi yokmuş. İlk başta vazgeçse de adamın yaşadığı evi görünce bu kızı bir şekilde evden göndererek rahatça yaşayacağını düşünmüş.

Baba ise kızına çok iyi bir anne olacağını düşündüğü bu kadınla evlendiği için çok mutluymuş. Ancak bu cadı, eşi evdeyken üvey kızına çok iyi davranır, ama eşi evden gidince yüzüne bile bakmaz, sürekli ev işlerini ona yaptırır ve her şeye bağırırmış. Günler günleri, aylar ayları, yıllar yılları kovalamış. Sırf babasının mutluluğu için üvey annesinin tüm bu eziyetlerine katlanan Defne, artık çok güzel, alımlı bir genç kadın olmuş.

Nardaniye Hanım ise yıllardır hiç istemeden evinde tuttuğu bu kızdan artık kurtulabilmek için eşini büyüleyerek kızından uzaklaştırıp onu evden kovdurmaya karar vermiş. Günlerce bir sihir hazırlamış ve eşinin suyunun içine bu sihri yaparak ona bir halüsinasyon büyüsü yapmış. Adam sabah, kalktığında kızı normalde bahçede çiçeklerle uğraşırken, bu büyü yüzünden yanında bir erkek ile görmüş ve kızına çok kızarak Defne ne dese de inanmayıp onu evden kovmuş.

İlgili Makaleler

Nardaniye hanım bu durumdan çok memnunmuş ama başına geleceklerden haberdar değilmiş. Bu genç kadın, günlerce sokaklarda yaşarken, yardıma muhtaçlara yardım eden bir ihtiyar, bu kadını görünce hemen ona yardım etmek için yanına yanaşmış ve tüm yaşadıklarını öğrenince çok sinirlenmiş.

Defneyi de yanına alan ve cebindeki büyülü bir altınla bu eve ulaşan ihtiyar, kadına bu altını uzatıp bu size hediyemdir demiş. Nardaniye, altını görünce hemen eline almış ama bir anda eski cadı haline geri dönmüş. Bunu gören baba, bir de bu kadının kızına yaptıklarını öğrenince onu evden kovmuş ve kızından defalarca özür dilemiş.

Nardaniye Hanım Masalı
Nardaniye Hanım Masalı

Nardaniye Hanım Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Nardaniye Hanım masalının konusu, üvey kızına çok kötü davranan ve sonunda onu büyüyle evden kovduran aslında bir cadı olan Nardaniye Hanım’ın, daha sonra tüm bu yaptıklarının cezasını çekmesidir.

Nardaniye Hanım Masalının Ana Fikri Nedir?

Nardaniye Hanım masalı ana fikri, kötü kalpli insanların eninde sonunda yaptıklarının cezasını çekecek olmasıdır.

Nardaniye Hanım Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Bu masaldan çıkartılabilecek dersler arasında, kötü kalpli olmamak, her şeye inanmamak ve ne olursa olsun kendisine yapılanları susmadan tepki göstermek yer almaktadır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
2 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu nasıl bir masal Allah aşkına, annesi ölmüş babası tekrar evlenmiş, evlendiği kadın cadı çıkmış. 2 yaşındaki çocuğa uyumadan önce anlatılacak masal mı bu??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!