Neşeli Büyükanne Hikayesi

Neşeli Büyükanne Masalı

Abone Ol google news

Neşeli büyükanne masalı, Bir varmış bir yokmuş. Evvel zaman içinde kalbur zaman içinde küçük bir kasabada herkes tarafından çok sevilen bir büyükanne yaşarmış. Bu büyükanne, kasabadaki herkesle çok iyi anlaşır, çocukları da çok sever ve onları ne zaman görse sohbet eder ceplerine birer şeker biraz da para koyarmış.

Tüm gününü küçücük ama rengarenk çiçeklerle bezeli bahçesinde geçirir, neşeli halleriyle morali bozuk olanın dahi moralini hemen düzeltirmiş. Bu nedenle de bu kasabadaki herkes ona neşeli büyükanne dermiş. Neşe adındaki bu büyükannenin kimsesi olmadığı için kendi halinde yaşar, ama kasabalı onu çok sevdiği için ona her işinde yardımcı olurlarmış.

Günlerden bir gün yine bahçesindeki çiçekleriyle konuşup şarkılar söyleyip neşeli neşeli sokaktan geçenlerle sohbet eden bu büyükanne, yeni bir çiçek ekmek için toprağı kazarken kocaman bir küp bulmuş. Hemen bu küpü olduğu yerden çıkaran büyükanne, içerisini açtığında ise tüm küpün altınla dolu olduğunu görmüş.

İlk başta bu küple ne yapacağını bilemeyen büyükanne, daha sonra artık zaten yaşlandığı ve  kimsesinin olmadığını düşünerek bu altınları tüm kasabalıya eşit bir şekilde dağıtarak onlara yardım etmeye karar vermiş. Kendisine de ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar bir altın ayırdıktan sonra tüm kasabayı evine toplamış ve her bir ev için 10 altın vererek;

-Siz bu zamana kadar bana hep çok iyi davrandınız, yardıma ihtiyacım olduğunda koşup geldiniz, benimle sohbet ettiniz. Kimsesi olmayan bana dost oldunuz. Sizin hakkınızı ödeyemem ama bu paraları size vererek en azından ben de size yardım etmek istedim.

Demiş. Bunu duyan tüm kasaba halkı büyükannenin bu söylediklerine hem çok sevinmiş hem de çok duygulanmış. Hepsi ona kocaman sarılarak teşekkür etmiş. Bu küçük kasabada fakir bir şekilde yaşayan herkes bu altınlar sayesinde durumlarını düzeltip tüm ihtiyaçlarını almışlar. Her gün de büyükanneye hayır duası etmişler.

Neşeli büyükanne artık iyice yaşlanmış ve kapısının önüne dahi çıkamaz hale gelmiş. Ancak kasabadaki herkes onun yaptığı iyilikler sebebiyle onu bir gün yalnız bırakmamış, her seferinde birileri gelip ona bir ihtiyacı olup olmadığını sorup ona yardım etmeye başlamışlar. Bahçesindeki çiçeklere dahi tıpkı onun baktığı gibi gözleri gibi bakmışlar.

Neşeli büyükanne, hayatının son gününe kadar hem yaptığı iyiliğin değerini anlayıp hem de iyi insanlar ve dostlar biriktirmenin mutluluğuyla bir gün dahi üzülmeden bu hayattan göçüp gitmiş.

Neşeli Büyükanne Masalı
Neşeli Büyükanne Masalı

Neşeli Büyükanne Masalının Konusu Nedir?

Neşeli büyükanne masalının konusu, bulduğu bir küp altını bencillik yapmayıp cömertçe zor durumdaki onu çok seven ve yardım eden kasabalı ile paylaşan neşeli büyükannenin ve kasabalının yaşadıklarıdır.

Neşeli Büyükanne Masalının Ana Fikri Nedir?

Neşeli Büyükanne masalının ana fikri, cömertliğin, iyi ve yardımsever bir insan olmanın önemidir.

Neşeli Büyükanne Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Neşeli Büyükanne masalı ile çıkartılabilecek dersler arasında yardımsever ve iyi bir insan olmanın ne kadar önemli olduğu ve böyle biri olunduğunda bizlerin de her zaman yardım göreceğidir. Bencillik yerine cömert bir insan olmanın önemi de çıkartılabilecek diğer bir derstir.


Benzer İçerikler

tembel-esek
Tembel Eşek Hikayesi
İyilik Perisi
İyilik Perisi Hikayesi
İyi Kalpli Çiçek Masalı Oku
İyi Kalpli Çiçek Hikayesi
Parmak Çocuk Masalı Oku
Parmak Çocuk Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.