2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Okumayı Sevmeyen Çocuğun Hikayesi

Okumayı sevmeyen çocuğun hikayesi, Bir varmış bir yokmuş geçmiş zamanların birinde kocaman şehirde Despina isminde bir kız yaşarmış ve kitap okumaktan nefret edermiş. Kardeşleri ise Despina’nın tam tersi olarak kitap okuma konusuna bayılırlarmış. Her an masal okuyarak vakit geçirirlermiş.

Despina bir gün evde kimse olmadığını düşünerek mutfağa gitmiş ve orada annesini görmüş. Dizdiği kitaplardan birisini okuyan annesini görünce mutfaktan da çıkarak kardeşinin odasına çıkmış. Kardeşi de o an odada kitap okurken ablası da kitap okuyormuş.

Bu kadar güzel bir havada koşarak eğlenmek yerine kitap okumalarına karşı çok şaşkınmış. Kendi kendine söylenerek ablasına elinde olsa şehirde olan tüm kitapları yok etmek isteyeceğini dile getirmiş ve dışarı çıkmış.

Kırlarda koşup eğlenirken ayağı bir taşa takılmış ve düşmüş. O sırada sakallı bir büyücü ortaya çıkmış ve dile benden ne dilersen deyince ailesinin okuduğu kitapların yok olmasını istemiş.

Büyücü sihirli aynasına üç kere vurmuş ve Despina isteğinin kabul olmasını istemiş. O an şehirde olan tüm kitaplar yok olmuş ve Despina çok mutlu olarak evine koşmuş. Ailesinin ne kadar üzgün olduğunu, kitapların kaybolduğunu anlatınca asla haberi yok gibi odasına gitmiş.

İlgili Makaleler

Okumaktan nefret eden Despina artık okulda da ders işlenmeyeceği için arkadaşları ile ne oynayacağını düşünmüş ve sabah uyanınca kahvaltısını yaparak direk okula gitmiş.

Herkes kitaptan bahsederken Despina sırasına oturmuş. Öğretmen içeri girdiği zaman herkes ders olmayacak diye düşünürken öğretmen tüm kitapların aniden kayıp olduğunu, şehirde bir kitap dahi kalmadığını, ama önceden okunan kitapları biri birilerine aktaracaklarını anlatmış.

Despina hayal ettiği şeylere ulaşamamıştı ve dersler devam etmişti. Kitaplar da kendi arasına kayıp olduğu için üzgünlüklerini dile getiriyormuş ve bunu gören Despina ne kadar yanlış bir karar verdiğini anlamış.

Direk büyücünün olduğu yere gitmiş ve yeniden büyücüyü bularak hatasını düzeltmesini istemiş. Sihirli asla ile büyücü kitapları yeniden yerlerine koymuş ve Despina daha mutlu olmuş. Teşekkür ederek evine dönmüş ve ablasından bir hikaye alarak okumaya başlamış.

 

Okumayı Sevmeyen Çocuğun Hikayesi
Okumayı Sevmeyen Çocuğun Hikayesi

Okumayı Sevmeyen Çocuğun Hikayesinin Konusu Nedir?

Okumayı Sevmeyen Çocuğun Hikayesinin konusu Despina isimli bir kızın kitap okumayı sevmediği için verdiği yanlış kararları ve en son kararından dönerek doğru yolu bulduğunu anlatır.

Okumayı Sevmeyen Çocuğun Hikayesinin Ana Fikri Nedir?

Okumayı Sevmeyen Çocuğun Hikayesinin ana fikri kitapların hayatımızda ne kadar iyi bir yere sahip olduğunu, bizlerin hayatına çok farklı yönler verdiği için kitaplardan uzaklaşmamak gerektiğini dile getirir.

Okumayı Sevmeyen Çocuğun Hikayesinden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Okumayı Sevmeyen Çocuğun Hikayesinden çıkarılabilecek dersler arasında verilen yanlış kararların sadece bizleri değil çevremizde olan herkesi olumsuz etkileyebileceğini ortaya çıkarır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
1 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!