Otobüs Tostos Hikayesi

Otobüs Tostos Masalı

Abone Ol google news

Otobüs tostos masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, şımarık ve aceleci bir tavşan varmış. Bu tavşan, otobüsü Tostos ile yaşadığı şehirdeki hayvanları gidecekleri yere götürür yani şoförlük yaparmış. Ama otobüsü Tostos’u hiç önemsemez, onun iyi çalışabilmesi için ihtiyacı olan bakımları yaptırmaz, yoldaki çukurlara ve kasislere hiç dikkat etmez ve en kötüsü çok aceleci olduğu için Tostos’u çok hızlı kullanırmış.

Sahibi yüzünden zavallı otobüs Tostos her gün çok yorulur, bakımsız olduğu için de sürekli bozulurmuş. Yine şehirdeki hayvanları Harikalar Diyarı’na götüreceği bir günde tüm yolcuları araca çağırıp bindirtmiş ve herkesin arabaya binmesiyle Tostos’u çalıştırıp gaza basması bir olmuş.

Şehir ahalisi şımarık Tavşanın bu kadar hızlı ve aceleci bir şekilde arabayı sürmesini hiç istemez ve beğenmez ama şehirde başka şoför olmadığı için gidecek oldukları yere ulaşabilmek için mecbur kalırlar, ne kadar uyarsalar da tavşan onları dinlemez son gaz gidermiş.

Şımarık tavşan yolda hızla giderken, yoldaki çukura dikkat etmeyince Tostos’un içindeki tüm yolcular bir anda havaya sıçramış ve hepsi çok korkmuş. Yolculardan horoz;

-Tavşan kardeş şu aracı biraz daha yavaş ve dikkatli sürsen ne olur yani. Bizim acelemiz yok ki sen yeter ki bizi Harikalar Diyarı’na sağ salim ulaştır o bize yeter demiş.

Şımarık tavşan ise bunun üzerine;

-Merak etmeyin ben çok usta bir şoförüm. Bu güne kadar tek bir kaza dahi yapmadım. Hem ben hızlı kullanmayı seviyorum merak etmeyin bir şey olmaz.

Demiş. Bunun üzerine keçi;

-Tamam tavşan kardeş ama bu otobüsü de düşün. Sen böyle hızlı gittiğin ve dikakt etmediğin için Tostos hem çok yoruluyor hem de canı çok yanıyor.

Demiş. Tüm yolcular da keçi ile aynı fikirdeymiş. Tostos, yolcuların kendisini bu kadar önemsemesinden çok mutlu olmuş ama sahibi tavşanın ona hiç iyi davranmamasından dolayı çok mutsuzmuş. Tavşan, tüm bunların üzerine;

-Alt tarafı bir araba değil mi? Götürürüm tamire düzelir.

Demiş. Tostos, sahibinin kendisine hiç önem vermediğini duyunca çok sinirlenmiş ve bir anda bozularak yolun ortasında kala kalmış. Yol boyu adeta içi dışına çıkan tüm hayvanlar gitmek istedikleri yere henüz gelmemiş olsalar bile arabanın bozulmasına içten içe sevinmişler ve hepsi arabadan inip ayrı ayrı yerlere dağılmış.

Şımarık tavşan ise dağ başında bir başına kalmış. Arabasını tamir edecek birini aramış ama kimseyi bulamamış. Tostos ise hatasını anlamasını bekliyormuş. O esnada yoldan geçen bir kaplumbağa, tavşanı ve Tostos’u görünce ne olduğunu sormuş. Tavşan, arabasının bozulduğunu ve aracını tamir edebilirse ne isterse yapacağını söylemiş.

Eski bir araba ustası olan kaplumbağa, Tostos’un halini görünce çok üzülmüş ve tavşana bir ders vermek için aracı tamir ettikten sonra gitmek istediği yere aracı kendi sürerek gitmek istediğini söylemiş. Tavşan bunu kabul etmiş, kaplumbağa aracı şıp diye tamir etmiş ve binmişler araca.

Kaplumbağa o kadar dikkatli ve sakin kullanıyormuş ki aslında böyle araç kullanması gerektiğini ve aracından hiç zorlanma sesi gelmediğini duyunca da ona yaptığı kötülükleri anlamış. Bundan sonra hem Tostos’a çok iyi davranmış hem de bir daha asla hızlı araba kullanmamış.

Otobüs Tostos Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Otobüs Tostos masalının konusu, çok aceleci ve hızlı bir şoför olan, otobüsü Tostos’a hiç iyi davranmayan tavşanın, Tostos’un sinirlenerek arızalanması ve kaplumbağanın ona yardım etmesi ile yaptığı hatayı anlamasıdır.

Otobüs Tostos Masalının Ana Fikri Nedir?

Otobüs Tostos masalının ana fikri, sahip olduğumuz şeylere değer verip onlara zarar vermemektir.

Otobüs Tostos Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Otobüs Tostos masalı ile aceleci ve şımarık olmanın kötü bir davranış olduğu, sahip olduğumuz eşyalara zarar vermememiz ve onlara değer vermemiz gerektiği derslerini çıkartabiliriz.

Masal OkuMinik Kedi MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Keloğlan Açıl Sofram Açıl
Keloğlan ve Cengizhan’ın Hikayesi
Denizci Sinbad
Denizci Sinbad Hikayesi
Sabırsız Kraliçe Masalı
Sabırsız Kraliçe Hikayesi
Nasrettin Hoca Kuyuya Düşen Ay Fıkrası
Nasrettin Hoca Kuyuya Düşen Ay Fıkrası Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.