Pamuk ile Tekir Hikayesi

Pamuk ile Tekir Masalı

Abone Ol google news

Pamuk ile tekir masalı, Bir varmış bir yokmuş küçük bir evde ailesi ile yaşayan iki kardeş kedi varmış. Bu kardeş kediler birbirlerinden oldukça farklıymışlar. Birinin tüyleri bembeyaz diğerinin ise simsiyahmış. Beyaz tüylü olanın adı Pamuk siyah tüylü olanın ise Tekir’miş.

Bu iki kardeş karakter olarak da birbirlerinden fazlasıyla farklılarmış.  Pamuk çok sakin ve çalışkan iken Tekir çok yaramaz ve tembelmiş. Sürekli kardeşinin ödevlerinden kopya çekerek hiç uğraşmadan ödev yaparmış.

Bir gün öğretmenleri ödev kontrolü yaparken iki kardeşin ödevinin birebir aynı olduğunu görmüş. Bu duruma çok sinirlenen öğretmenleri ise kimin diğerinden kopya çektiğini sormuş. Tekir sessiz kalmış ancak öğretmen bu seferde kardeşinin ödevi taklit ettiğini düşünerek Pamuk’a ceza vermiş. Öğretmenin verdiği ceza ise Tekir’in yine de gerçeği söylemesine yardımcı olmamış. Pamuk ise kardeşini korumak için doğruyu söylememiş.

Pamuk’un cezası bin kez defterine özür dilerim yazmakmış. Pamuk ağlayarak eve gelmiş ve ceza ödevini yapmaya başlamış. Çok geç saatlere kadar ceza ödevini yapan Pamuk artık çok yorgun düşmüş. Ancak daha yazması gereken çok fazla cümle varmış.

Tekir kardeşi yorgunluktan bitap düşmüş olsa da ona yardımcı olmamış. Ertesi sabah Tekir uyandığında kardeşini yatağında hasta bir şekilde yatarken görmüş. Çok korkmuş ve annesine haber vermeye gitmiş. Doktor Pamuk’u muayene edince çok yorulduğunu bu yüzden de halsiz düştüğünü söylemiş.

Tekir kendi yaptığı bir yanlış yüzünden kardeşinin hasta olmasına çok üzülmüş ve dayanamayarak annesine her şeyi anlatmış. Annesi ise bu gerçeği öğretmenine anlatması gerektiğini ve kardeşinden özür dilemesi gerektiğini söylemiş. Tekir utana sıkıla kardeşinin yanına gitmiş. “Özür dilerim kardeşim sen bana yardımcı olmak için gerçeği söylemedin ama ben senin hasta olmana neden oldum” diyerek ağlamaya başlamış. Pamuk kardeşinin eline dokunmuş ve “önemli değil kardeşim bir daha ne olursa olsun doğruyu söylemelisin” demiş.

Tekir bu olayı öğretmenini de anlatmış ve hem kardeşinden hem de öğretmeninden özür dilemiş ve bir daha asla kimseden kopya çekmemiş ve yalan söylememiş.

Pamuk ile Tekir Masalının Konusu Nedir?

Pamuk ile Tekir masalının konusu Tekir ve Pamuk isimli iki kedi kardeşlerden tembel olanın kardeşinin ödevinden kopya çekmesi ve daha sonra bu yüzden kardeşinin ceza alarak hasta olmasını anlatmaktadır.

Pamuk ile Tekir Masalının Ana Fikri Nedir?

Pamuk ile Tekir masalının ana fikri ise Tekir’in kardeşinin hasta olmasına neden olduğu için üzülmesi ve bir daha bunu tekrarlamamak için söz vermesi.

Pamuk ile Tekir Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Pamuk ile Tekir masalından çıkartılabilecek dersler ise ne olursa olsun başkasının emek verdiği şeyleri almanın kötü olduğu. Aynı zamanda yalan söyleyerek başkalarının başını derde sokabileceğimiz. Bu nedenle emek hırsızlığı yapmamak ve aynı zamanda yalan söylememek oldukça önemlidir. Masal oku kategorisi ile birçok masala ulaşabilirsiniz.


Benzer İçerikler

Bahar Çiçekleri Hikayesi
Bahar Çiçekleri Hikayesi
Bamsı  Beyrek Hikayesi
Bamsı  Beyrek Hikayesi
İnatçı Fil Yavrusu Masalı
İnatçı Fil Yavrusu Hikayesi
Kedi Prenses Masalı
Kedi Prenses Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.