Prens ile Dilenci Hikayesi

Prens ile Dilenci Masalı

Abone Ol google news

Prens ile dilenci masalı, Evvel zaman içinde aynı yerde yaşayan ancak biri Prens biri ise dilencinin oğlu olan birbirine o kadar çok benzeyen iki çocuk varmış. Bu çocuklar uzun bir süre birbirlerinden habersiz yaşamışlar ve Prens sarayda dilencinin oğlu ise babası gibi dilencilik yaparak sokaklarda yaşamaya devam etmiş.

Dilencinin oğlunun adı Alvin prensin ise Harry’miş. Bir gün dilencinin oğlu babası gibi dilenci olmak istemediğinden evden kaçarak yaşlı ama bilge bir adamın evine sığınmış. Bu sırada Alvin adama “keşke babam bir dilenci olmasaydı” demiş.

Yaşlı adam ise bilgece gülümseyerek “ailemizin kim olduğunu seçemeyiz ancak ailemizin yaptıklarını yapmak zorunda değiliz” diyerek sırtını sıvazlamış. Bu cümleleri duyan Alvin bunu nasıl yapacağını bilmeyerek şaşkın şaşkın adamın yüzüne bakmış ve bilge adamın dediklerini düşünmek için sokaklara düşmüş.

Bu sırada sarayın yanından geçen Alvin sarayın nasıl bir yer olduğunu merak ettiğinden saraya girmek istemiş ancak muhafızlar onu yakalayarak dışarıya atmışlar. Tam bu anda Prens Harry derhal çocuğun bırakılmasını emretmiş ve Alvin’in yanına yaklaşarak “Merhaba ben Harry” demiş. Bu iki genç birbirleriyle arkadaş olmuşlar ve Harry arkadaşının neden gizlice saraya girmeye çalıştığını kendisine sormuş. Alvin ise sarayın nasıl bir yer olduğunu merak ettiğini ve sarayda yaşayanların kendilerinden farklı olarak nasıl yaşadıklarını görmek için saraya girdiğini söylemiş.

Harry ise halkın içerisinde tam olarak neler yaşandığını bilmediğimden “sizler de bizler gibi yaşamıyor musunuz?” diye sormuş. Alvin ise yüzüne alaycı bir tavır koyarak “bizler dilenerek geçimimizi sağlıyoruz”. Demiş.

Bu duyduklarına şaşıran Harry bir günlüğüne arkadaşı Alvin ile yer değiştirerek halkın arasına karışmaya karar vermiş. Alvin’in kıyafetlerini giyerek şehre inmiş. Hiç de hayal ettiği gibi bir yer olmayan ve halkının yoksulluk içerisinde olduğunu gören Harry koşarak saraya geri gitmiş.

Ancak ne yaptıysa muhafızları ikna edemeyen Harry babasının ölümüyle birlikte taç giyme töreninden faydalanarak saraya girmeyi başarmış. Bu sırada arkadaşı asıl prensin kendisi olmadığını ve taç giyme töreninde tacı giymeyi hak edenin Harry olduğunu söyleyerek tahttan inmiş. Harry arkadaşının dürüstlüğü için kendisine teşekkür ederek onu baş danışmanı yaparak ödüllendirmiş.

 

Prens ile Dilenci Masalı
Prens ile Dilenci Masalı

masal oku sitesinde yer alan diğer masallar da ilginizi çekebilir.

Prens ile Dilenci Masalının Konusu Nedir?

Prens ile Dilenci masalının konusu prensin halkın yaşadığı yoksulluğu kendisi gözleriyle görmek için halkın arasında inmesi ancak geri döndüğünde prens olduğunu kanıtlayamamasıdır.  

Prens İle Dilenci Masalının Ana Fikri Nedir?

Prens ile Dilenci Masalının ana fikri ise doğru söyleyen Alvin’in arkadaşı prens tarafından ödüllendirilmesidir.

Prens İle Dilenci Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Prens ile Dilenci masalından çıkartılabilecek dersler içerisinde en önemlisi hangi koşulda olursak olalım doğru söylemenin faydalı olduğudur. Aynı zamanda iyi koşullarda yaşayan kişilerin gözlerini yoksul kişilere karşı kapatmayarak onlara yardımcı olması gerektiğidir.


Benzer İçerikler

Pıtır Arı
Pıtır Arı Hikayesi
Ayı ile Kurnaz Tilki Masalı
Ayı ile Kurnaz Tilki Hikayesi
Gezgin Uzaylı Masalı
Gezgin Uzaylı Hikayesi
Otobüs Tostos Masalı
Otobüs Tostos Hikayesi

Yorumlar

  1. Bilal says:

    Kızım çok saçma olduğunu söylüyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.