Prenses Rosette Hikayesi

Prenses Rosette Masalı

Abone Ol google news

Prenses rosette masalı, Krallığın birinde bir kral ve kraliçe oğulları ile birlikte yaşarlarmış. Ancak kral bir kızı olmasını çok istemesine rağmen kralın bir kızı yokmuş. Bir gün sarayın çevresinde dertli dertli yürürken yaşlı bir kadın görmüş. Kadın krala neden düşünceli olduğunu sormuş. Kral ise “bir oğlum var ancak ben bir de kızım olsun istiyorum” demiş. 

Yaşlı kadın cebinden bir şişe iksir çıkartarak bunu krala vermiş. “Buyurun kralım bu iksiri kraliçemize içirirseniz bir kızınız olacak” demiş. Kral bu habere oldukça sevinmiş ve koşarak saraya gidip karısına olanları anlatmış. Karısı iksiri içtikten kısa bir süre sonra ise bir kız çocukları olmuş. Kral ve Kraliçe kızlarına Rosette ismini vermişler.

Kral kızı için hemen bir balo düzenlenmesini emretmiş. Kraliyette yaşayan herkes bu baloya davet edilmiş. Balonun yapıldığı sırada tüm periler ve kraliyet oldukça sevinçliymiş. Bu sırada sarayın kapısına yaşlı bir dilenci gelmiş ve biraz yemek istemiş.

Kral bu durumu öğrenince sinirlenerek “ne cüretle prensesimin balosuna gelerek dilenirsin” demiş ve yaşlı kadını zindana attırmış. Daha sonra ise herkes olanları ve bu yaşlı kadını unutarak eğlenmeye devam etmişler. Tüm periler prenses için iyi dilekler sunmuş ve ona sihirli hediyelerini vermişler.

Son periye sıra geldiğinde ise sarayda bir fırtına kopmuş her yer fırtınanın etkisi ile dağılmış. Güçlü bir çığlık sesinin ardından prensesin tam yanında bir peri daha belirmiş. Ancak bu peri diğer perilerden oldukça farklıymış.

Peri krala dönere “Bir kızınız olmadığı için çok üzgündünüz hatırladınız mı kralım?” demiş. Ardından yeniden konuşmaya devam etmiş “o gün size bir iksir vermiştim ve sizde teşekkür bile etmeden saraya gitmiştiniz. O gün sizi affettim ancak bugün yine kapınıza gelerek sizi denedim ve siz beni hatırlamadınız. Size yardım eden o yaşlı kadını ise zindana attırdınız” demiş.

Kral artık ne olduğunu anlıyordu ancak kızı için endişelenmeye devam ediyordu. Bu sırada peri yeniden konuştu. “ Şimdi size verdiğim hediyeyi hak etmediğinizi görüyorum ve onu sizden geri alıyorum” diyerek prensesi 20 yaşına gelene kadar kimsenin bilmediği bir kuleye hapsetmiş.

Kızın yaşaması için ise 20 yaşını doldurana kadar bir prensin gelmesi ve onu kurtarması gerekmekteymiş.

Olaydan sonra günler, aylar ve hatta yıllar geçmiş kral her gün kızını kurtaracak prensi beklemiş ancak kimse gelmemiş. Prensesin ise 20 yaşına girmesine oldukça kısa bir süre kalmış. Umudunu kaybeden kral ve kraliçe inzivaya çekildikleri sırada ise kızın hapsedildiği kulenin etrafında dolaşan prens kızı fark etmiş. Yanına geldiğinde kızı uyurken görünce şaşırmış ancak güzelliği karşısında hayran kalarak alnına bir öpücük kondurmuş. Tam bu sırada büyü bozularak prenses uyanmış balo gecesi ise hediyesini vermeyen peri hep bu anı beklemiş. Kıza ve bu gence her şeyi anlatarak ikisini saraya götürmüş.

Bu iki genç 40 gün 40 gece süren bir düğünün ardından evlenmişler. Hediyesini vermeyen peri ise artık zamanın geldiğini söyleyerek bu çifti bir kız bebek ile müjdelemiş.

 

Prenses Rosette Masalı
Prenses Rosette Masalı

Prenses Rosette Masalı Masalının Konusu Nedir?

Prenses Rosette Masalı masalının konusu Prenses Rosette’nin kral babasının iyiliğe karşı minnettar olmaması ve sonunda peri tarafından cezalandırılması.

Prenses Rosette Masalının Ana Fikri Nedir?

Prenses Rosette Masalının ana fikri kralın kapısına kadar gelip yardım isteyen yaşlı kadını dinlemeden onu zindana attırması ile kadının aslında bir peri olduğunun anlaşılması ve kralın bir kızı olması için ona yardım etmesine rağmen kralın kendisine kötü davranması.

Prenses Rosette Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Prenses Rosette Masalından çıkartılabilecek dersler içinde en önemlisi bizlere yardım eden kişilere teşekkür etmemiz ve onlara kötü davranmamamız.  Masal oku ile sizler de yeni masallar keşfedebilirsiniz.


Benzer İçerikler

Anne Köpek Masalı
Anne Köpek Hikayesi
Dünyadaki En İyi Yalancı Hikayesi Oku
Dünyadaki En İyi Yalancı Hikayesi
Kelebek Masalı Oku
Kelebek Hikayesi
Üç Küçük Domuzcuk
Üç Küçük Domuzcuk Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.