Prenses Ve Bezelye Tanesi Hikayesi

Prenses Ve Bezelye Tanesi Masalı

Abone Ol google news

Oğlunu bir prensesle evlendirmek isteyen Kraliçenin, oğluna bir prensesin nasıl olduğunu anlatan çok güzel bir Prens ve Prenses Masalı. İyi okumalar.

Prenses Ve Bezelye Tanesi Masalı
Prenses Ve Bezelye Tanesi Masalı

Prenses Ve Bezelye Tanesi Masalı Oku

Bir zamanlar güçlü bir krallık varmış. Krallığın yöneticisi olan Kraliçe hep istediğinin olmasını istermiş. Tek oğlu olan veliaht Prensi de çok sever, her şeyin en iyisini sağlarmış. En iyi giysiler, gurme yemekler ve eğitimi için en iyi öğretmenler ve daha birçok şey.

Günler bu şekilde geçip giderken Prens büyümüş, evlilik çağına gelmişti. Bir gün Kraliçe oğlunu yanına çağırarak ona: “Bir prens bir prenses ile evlenmelidir ama onu kendi bulmalıdır. Eşini seçerken bir kaç şeyi aklında tut sadece yüzü güzel bir kız arama.” demiş bir süre duraksadıktan sonra sözlerine devam etmiş.

“Prenses dediğin sadece bir kral ve kraliçenin kızı değildir. Hassas, zeki ve her zaman asalet sahibi olmalıdır daha da önemlisi  bir Prenses’de ilk fark edeceğin şey gerçek bir prenses ise eğer mutlaka Melek gibi bir sesi vardır, bunu sakın unutma çok güzel bir sesi olmalı. Melek gibi anlıyorsun değil mi?” demiş

Prens kraliçenin bu sözlerine hak vermişti. Kraliçe oğlunun kendisine bir eş bulması için bir yolculuğa çıkmasına izin vermiş.

Prens, hazırlıklarını yaparak hizmetkarları ile birlikte günlerce yolculuk yaptı ve en yakın krallığa ulaştı. Kralın yanına çıktı ve kendini tanıttı.

Prens yakışıklı ve kibar olduğu için kral prensten memnun kalarak onu kızı ile tanıştırdı. Prens güzel prensesi odasında görünce sevindi. Bir şiir çalışıyordu ve iyi giyimliydi.

Prens: “Merhaba prenses.”

Prenses: “Merhaba”

Prens şoke oldu çünkü prensesin sesi çatallaşıyordu. “Prens İyi misiniz? Acaba size su getirmemi ister misiniz?”

“Hayır, hayır susamadım.”

“Tamam, siz lütfen şiirinizi okumaya devam edin benim gitmem gerekiyor, çünkü geç oldu sizinle tanıştığıma çok sevindim.”

Prens bir süre hüsran yaşadı. Ama bir sonraki krallığa olan yolculuğunu sürdürdü krallığa ulaştı ve kendini krala tanıtı. Kral ve kraliçe prensin cazibesine kapılmıştı. Hemen onu prensesle tanışması için davet ettiler.

Prens prensesin odasına gidince yemek masasında oturmuş, güzel prensesi gördü. Prens onu selamladı ama prenses ona bakmadı bile, Prensesin yardımcısı kendisine peri masalı okurken o ise aç gözlü bir şekilde yemek yemeye devam etti.

Prens: “Prenses siz biraz meşgulsünüz, sizi en sevdiğiniz yemekte baş başa bırakayım.” diyerek krallıktan ayrıldı. Günlerce bir çok yeri dolaştı ancak prens evleneceği bir kız bulamadı. Hayal kırıklığı içinde krallığına geri döndü. Yaşadıklarını annesine anlatınca, Kraliçe:

“Ah oğlum, ah, ne kadar üzücü ama o kızlardan birini seçmeden eve dönmene gerçekten çok sevindim! Onlardan biriyle evlensen eminim hayatın çekilmez olacaktı.” Prens annesine hak verdi ve odasına döndü.

O gece gök gürültülü  bir fırtına vardı. Prens odasının penceresinden izliyordu kaleye doğru gelen birini gördü ve kapı çalındı (dan..dan..) Hizmetkar kapıyı açtı.

Kapıda duran çok güzel bir kızdı. Kızın üstünde kalın bir palto vardı ve yağmur yüzünden sırılsıklam olmuştu. Prens kızın tatlı sesini duyunca aşağı indi.

Prenses Ve Bezelye Tanesi Hikayesi
Prenses Ve Bezelye Tanesi Hikayesi

Yabancı kız: “Şoförüm yağmurda yolu kaybetti. Kale ışığınızı takip ederek geldim, sizden rica etsem bu gece bizi kalenizde misafir edebilir misiniz?

Prens: “Elbette burada kalabilirsiniz, izin verin paltonuzu alayım.” diyerek kızı kaleye davet etti.

Paltosunu alırken o anda bugüne kadar gördüğü en güzel kız olduğunu düşündü. Hizmetçilerden kıza iyi bakmalarını rica etti ve durumu haber vermeye kraliçenin yanına gitti. Kraliçe onunla birlikte kızın yanına gittiler. Kızı görür görmez kızı beğenmediğine karar verdi.

Kraliçe: “Bak o bir prenses değil oğlum, çamurlu ve kirli elbisesine bir bak hem yanında hizmetçileri bile yok. Ayrıca bir prenses böyle bir yağmurlu havada neden seyahat etsin ki”

Prens: “Ama anne onun kadar zarif yürüyen bir kız hiç görmemiştim.” demiş Kraliçe prensin kıza aşık olduğunu anladı. Kızın bir prenses olmadığını kanıtlayarak ondan kurtulmak için bir plan geliştirdi

Kraliçe “Öyleyse onu sınava tabi tutacağım. Bu gece onu bir kraliyet yatağında yatıracağız on tane lüks yatağının altına bir bezelye tanesi koyacağım eğer o gerçekten bir prens ise bezelye tanesini hissedecek kadar çok hassastır bunu göreceğiz.” demiş.

Kraliçe hizmetkarlarına kızın yatağının altına bezelye koymalarını emretti prens odaya kadar kızı eşlik etti yatağa çıkabilmesi için bir merdiven koyulmuştu.

Gece boyu kızın gözüne uyku girmedi. Kız sabah uyandığında bir hizmetçiyi çağırdı.

Yabancı kız: “Ah çok uykusuzum, lütfen bunu prense söylemeyin ama bu çok kötü bir yatak sanki içinde bir tuğla vardı gece boyu gözüme uyku girmedi.”

Kızın şikayetinden prens haberdar olunca hemen kızın yanına koşarak sen gerçek bir prensessin değil mi? Lütfen benimle evlen.

Prenses gülümseyerek: “Eğer bir daha bezelye tanesi olan bir yatakta yatmak zorunda kalmayacaksam o zaman seninle evlenirim…

Prenses ve Bezelye Tanesi Özeti

Büyük bir şatoda kalan kral ve kraliçe yakışıklı oğulları için iyi ahlaklı ve güzel bir prenses arayışı içine girerler. Ama bir türlü bulamamışlar.

Fırtınalı bir gece biri kapıyı çalar. Kapıyı açan kral karşısında, epey bir ıslanmış çok güzel bir genç kız görür, hemen o kızı içeriye alır.

O kızı gören prens güzelliği karşısında etkilenir ve annesine durumu anlatır. Kraliçe ise onun bir prenses olup olmadığını anlamak için yatağının altına bezelye tanesi koydurtur.

Sabah olunca kıza rahat yatıp yatmadığını sorarlar. Güzel kız sabaha kadar uyumadığını ve yatakta bir şeylerin kendisini rahatsız ettiğini söyler.

Kraliçe işittikleri karşısında mutlu olmuştu “çünkü bir prenses ancak bu kadar hassas olabilirdi.” Onun bir prenses olduğunu öğrendikten sonra, prens ile prenses evlenmiş.

Masal ile ilgili merak edilen sorular.

 • Prenses ve bezelye tanesi ana fikri: Bir bayanın hassas ve nazlı oluşu, onun kim olduğunu ve nasıl bir aileden geldiğinin belirgin bir işaretidir.
 • Prenses ve bezelye tanesi yazarı: Danimarkalı Ünlü Masal yazarı Hans Christian Andersen tarafından ilk olarak derlenerek yayımlanmıştır.

La Fontaine MasallarıKısa Masallar3 Yaş Masalları


Benzer İçerikler

Aydaki Hayvan Masalı
Aydaki Hayvan Hikayesi
İyi Kalpli Çiçek Masalı Oku
İyi Kalpli Çiçek Hikayesi
Kendilerine Kral Arayan Kurbağalar
Kendilerine Kral Arayan Kurbağalar Hikayesi
Kurt ile Eşek Masalı
Kurt ile Eşek Masalı Hikayesi

Yorumlar

 1. BJK says:

  ÇOK GÜZEL

 2. Anonim says:

  AYNEN

 3. Gjd says:

  Varya özetin son kısmı çok güzel evleniyorlarya
  Bayıldım sanki prens prensese asik olun ca ilk görüşte aşk olmuş

 4. Z s says:

  Sanki özet olmamış gibi

 5. Alper says:

  çok güzeldi

 6. buse says:

  kaan’ın bana okuduğu son masal olmaması, 10 gün içerisinde unutulmamak dileği ile :’) 16.06.2021

 7. Kaan says:

  bugün 10 gün araya gireceğimizin son günü ve bu masalı okuyorum şey 10 gün sonra unutulmazsak serilere devam edicez masal oku ailesi umarım unutmaz ve buarada masal çok güzel olmuş ellerinize sağlık

 8. PRENSES says:

  Çokkk güzel ben şahsen çok severim masalları zaten okuyorum daa

 9. yunus says:

  bu da güzel.

 10. Prenses says:

  Ünnnn numara harika

 11. ayşe says:

  hikayeleri çok seviyorum ve güzel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.