1 Yaş Hikayeleri10 Yaş Hikayeleri6 Yaş HikayeleriÇocuk Hikayeleri KısaDers Verici HikayelerEn Etkileyici Başarı HikayeleriEn Güzel HikayelerGerçek ve İlginç HikayelerHalk HikayeleriHikaye OkuHikayelerİbretlik HikayelerKısa HikayelerMasal ve Hikaye DinleOkul Öncesi Hikayeler

Sabır Çiçeği Hikayesi

Sabır çiçeği hikayesi, Bir rivayete gören Mervin Dağının en tepesinde tek bir çiçek bulunmaktaymış. Bu çiçek insanlara sabır vermekte ve bu nedenle de korunduğu sürece insanların çok sabırlı olduğu söylenmektedir. Yani rivayete göre insanlar bu çiçek sayesinde sabırlı davranmakta ve bu çiçek ölür veya yok olursa dünya yaşanacak bir yer olmayacaktır.

Peter rivayeti bulunan bu dağın çok yakında bir köyde yaşamaktaymış. Bu köyde herkes birbirine karşı sevgi dolu ve bir o kadar da sabırlıymış. köy halkının hepsi bu dağda bulunan sabır çiçeğinin kendilerine sabır verdiğine inanırlar ve bu çiçeği görmek isterlermiş. Ancak çiçeğin kötü niyetli kişiler tarafından da yerinin belli olacağını korkan köy halkı çiçeği görmeye gitmeye çekinirlermiş.

Bir gün Peter sabır çiçeğini gerçekten çok merak etmiş ve onu bulmaya karar vermiş. ailesinden de komşularından gizli yola koyulan Peter mervin dağını tırmanmaya başlamış. Dağın zirvesi oldukça yukarıda yer aldığından bu yolculuk haftalarca sürmüş.

En sonunda dağın tepesine ulaşmayı başaran Peter meraklı gözlerle etrafa bakınmaya başlamış. Bu sırada yaşanabilecek felaketleri göremeyen ve kendisine takip eden kötü kalpli büyücü fark etmeyen Peter dağın zirvesinde sabır çiçeğini aramaya başlamış. En sonunda ışık saçan ve etrafında başka hiçbir çiçeğin bulunmadığı bir çiçek görmüş. bu çiçek oldukça sarı renkli ve bir o kadar da parlakmış. Sabır çiçeğinin o olduğunu anlayan Peter hemen çiçeğe doğru yaklaşmaya başlamış bu sırada ise kötü kalpli cadı Peter’i yakalayarak onu benim için buldun teşekkür ederim genç çocuk” demiş.

Peter ne olduğunu anlamadan kendisini elleri ve kolları bağlı bir şekilde bulmuş. Kötü kalpli cadı sabır çiçeğine doğru yaklaşarak ona çıkart uzanmış ve bir anda çekip yerinden koparmış. Tam o sırada ülkenin üzerine kapkara bir bulut yayılmış ve çiçeğin ışığı tamamen sönmüş.

İlgili Makaleler

Peter cadıdan kurtulduktan sonra hemen aşağıya inmiş ve köydeki komşularına tek tek bakmış. Köyde bir huzursuzluk ve sürekli bir kavga hali bulunmaktaymış. Peter o an anlamış ki çiçek gerçekten de sabır çiçeğiymiş. çünkü artık hiç kimsenin birbirine sabrı kalmamış ve herkes birbirleriyle kavga eder hale gelmiş.

Peter ailesini ve akrabalarını dinlemediği için oldukça pişman olmuş. Ancak artık iş işten geçmiş ve köyündeki o mutlu huzurlu günler çok geride kalmış.

Sabır Çiçeği Hikayesi
Sabır Çiçeği Hikayesi

Sabır Çiçeği Hikayesinin Konusu Nedir?

Sabır çiçeği hikayesinin konusu rivayete göre sabır çiçeğinin insanlara sabır verdiğine inanmakta ve bu sabır çiçeği merak edilmekteymiş. Ancak kimse çiçeğin başına bir şey gelmemesi için çiçeği görmeye gitmezken Peter adındaki bir çocuk çiçeği bulmaya karar vermiş ancak çiçeğin kötü kalpli cadının eline geçmesine neden olduğu için köyde sürekli insanlar birbirleriyle kavga etmeye başlamış.

Sabır Çiçeği Hikayesinin Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Sabır çiçeği hikayesinin ana fikri ise ailesinin ve dostlarının sözlerini dinlemeyerek Peter’in sabır çiçeğini bulması ve sonrasında sabır çiçeğinin toparlanmasına neden olduğu için pişmanlık duyması.

Sabır Çiçeği Hikayesinden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Sabır çiçeği hikayesinden çıkarılabilecek dersler ise bazen büyüklerimizin sözlerini dinlememiz gerektiği aksi halde hiç olmasını istemediğimiz şeylerin başımıza gelerek bu durumdan pişman olmamız olmaktadır.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
3 Oy

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!