Sakanın Eşeği Hikayesi

Sakanın Eşeği Hikayesi

Abone Ol google news

Saka ve eşek arasında geçenleri ele alıyor. Sakanın eşeği çok zayıf bir eşekti. Üstelik üzerinde yüzlerce farklı yaralar vardı. Fiziksel görüntüsünün böyle olması Sakanın eşeğini ne kadar etkilemiş olsa da bunu çevreye karşı çok fazla belli etmemeye çalışıyordu. Saka eşeği çok fazla seviyordu. Ne kadar onun görüntüsü kötü olsa da Saka, eşeğini sevindirmek ve onunla keyifli zamanlar geçirmek için günün büyük bölümünü onunla geçirirmiş.

Böylece onun kendisini kötü hissetmesinin önüne geçermiş. Saka için eşeği bu hayatta en önemli şeymiş. Onun hiçbir zaman yaralı, çelimsiz görünümüne dikkat etmezken varlığına odaklanırmış.

Her ne kadar Saka böyle olsa da ne yazık ki yaşadıkları köydeki kişiler onun kadar iyi niyetli değilmiş. Ne zaman Sakanın eşeğini görmüş olsalar hemen eşeğin görüntüsü ile dalga geçmeye başlarmış: Lakin bu durum bir süre sonra daha ciddi boyuta sıçramış. Sürekli Sakanın eşeği ile dalga geçmeye başlamışlar. Bu durumu duyan Sakanın eşeği kendisini kötü hissetmeye başlamış. Sakanın eşeğinin üzüntüye düşmesi günlerden bir gün eşek sahibi olan Sakanın gözünden kaçmaz. Hatta bu durum eşeğin günden güne çökmesine neden olur.

Saka bu işin arkasını kovalama konusunda kararlıdır. Sakanın eşekteki bu değişim hallerini köydeki herkese sormaya başlamaya başlamıştır. Saka tüm köydeki halka eşeğinin neden böyle olduğunu sorgulamaya başlamış. Fakat kimse eşeğin neden üzüntülü olduğunu söylememiş. Lakin Saka bu işin ardını bırakma taraftarı değilmiş. Kafasına bu durumu takmış. 

Bir gün eşeğin yanından ayrılıyormuş gibi yapıp hemen köyde ulu meydan da yer alan ahıra gizlenmiş. Buradan gelen gidenlere tek tek bakıp neler olacağını da anlamaya çalışıyormuş. Gizlendiği yerde durup olan bitenin ne olduğunu incelerken, yeniden Sakanın eşeğinin olduğu yere giden köydeki kendini bilmez birkaç kişi eşek ile yeniden dalga geçmeye başlamış. Saka bu durumu gördüğü zaman çok sinirlenmiş. Onların yanına giderek yüzüne vursa da bu durumdan çok fazla bir şey anlayacaklarını düşünmemiş. En iyisi onların yaptığı yoldan gitmenin daha iyi bir ders niteliğinde olduğunu söylemiş.

Bir gün onlarından yanından geçerek suratlarına bakarak gülmeye başlamış. Onlarda bu durumu görünce neden yüzümüze bakıp gülüyorsun demişler? Saka da hiç aynaya bakmadınız mı yüzünüz ölü gibi demiş. Bunu duydukları zaman üzülmüşler. Sonra yanlarına giderek akıllı olun bak nasıl üzülüyorsunuz demiş.

Masal OkuTahta Çanak HikâyesiHikaye Oku


Benzer İçerikler

Kıtır ile Pıtır Masalı
Kıtır ile Pıtır Hikayesi
Tilki, Kurt ve At
Tilki Kurt ve At Hikayesi
Göle Maya Çalmak Fıkrası
Göle Maya Çalmak Hikayesi
Horoz İle İnci Hikayesi
Horoz İle İnci Hikayesi

Yorumlar

  1. m.çawani says:

    Eylüln Eşşeği olmaktan gurur duyuyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.