1 Yaş Hikayeleri10 Yaş Hikayeleri6 Yaş HikayeleriÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaDers Verici HikayelerEn Etkileyici Başarı HikayeleriEn Güzel HikayelerGerçek ve İlginç HikayelerHalk HikayeleriHikaye OkuHikayelerİbretlik HikayelerKısa HikayelerMasal ve Hikaye DinleOkul Öncesi HikayelerResimli Hikaye ve Masal Kitabı

Sakanın Eşeği Hikayesi

Sakanın eşeği hikayesi, Saka ve eşek arasında geçenleri ele alıyor. Sakanın eşeği çok zayıf bir eşekti. Üstelik üzerinde yüzlerce farklı yaralar vardı. Fiziksel görüntüsünün böyle olması Sakanın eşeğini ne kadar etkilemiş olsa da bunu çevreye karşı çok fazla belli etmemeye çalışıyordu. Saka eşeği çok fazla seviyordu. Ne kadar onun görüntüsü kötü olsa da Saka, eşeğini sevindirmek ve onunla keyifli zamanlar geçirmek için günün büyük bölümünü onunla geçirirmiş.

Böylece onun kendisini kötü hissetmesinin önüne geçermiş. Saka için eşeği bu hayatta en önemli şeymiş. Onun hiçbir zaman yaralı, çelimsiz görünümüne dikkat etmezken varlığına odaklanırmış.

Her ne kadar Saka böyle olsa da ne yazık ki yaşadıkları köydeki kişiler onun kadar iyi niyetli değilmiş. Ne zaman Sakanın eşeğini görmüş olsalar hemen eşeğin görüntüsü ile dalga geçmeye başlarmış: Lakin bu durum bir süre sonra daha ciddi boyuta sıçramış. Sürekli Sakanın eşeği ile dalga geçmeye başlamışlar. Bu durumu duyan Sakanın eşeği kendisini kötü hissetmeye başlamış. Sakanın eşeğinin üzüntüye düşmesi günlerden bir gün eşek sahibi olan Sakanın gözünden kaçmaz. Hatta bu durum eşeğin günden güne çökmesine neden olur.

Saka bu işin arkasını kovalama konusunda kararlıdır. Sakanın eşekteki bu değişim hallerini köydeki herkese sormaya başlamaya başlamıştır. Saka tüm köydeki halka eşeğinin neden böyle olduğunu sorgulamaya başlamış. Fakat kimse eşeğin neden üzüntülü olduğunu söylememiş. Lakin Saka bu işin ardını bırakma taraftarı değilmiş. Kafasına bu durumu takmış. 

Bir gün eşeğin yanından ayrılıyormuş gibi yapıp hemen köyde ulu meydan da yer alan ahıra gizlenmiş. Buradan gelen gidenlere tek tek bakıp neler olacağını da anlamaya çalışıyormuş. Gizlendiği yerde durup olan bitenin ne olduğunu incelerken, yeniden Sakanın eşeğinin olduğu yere giden köydeki kendini bilmez birkaç kişi eşek ile yeniden dalga geçmeye başlamış. Saka bu durumu gördüğü zaman çok sinirlenmiş. Onların yanına giderek yüzüne vursa da bu durumdan çok fazla bir şey anlayacaklarını düşünmemiş. En iyisi onların yaptığı yoldan gitmenin daha iyi bir ders niteliğinde olduğunu söylemiş.

İlgili Makaleler

Bir gün onlarından yanından geçerek suratlarına bakarak gülmeye başlamış. Onlarda bu durumu görünce neden yüzümüze bakıp gülüyorsun demişler? Saka da hiç aynaya bakmadınız mı yüzünüz ölü gibi demiş. Bunu duydukları zaman üzülmüşler. Sonra yanlarına giderek akıllı olun bak nasıl üzülüyorsunuz demiş.

Sakanın Eşeği Hikayesi
Sakanın Eşeği Hikayesi

Sakanın Eşeği Hikayesi Masalı Konusu Nedir?

Masal oku, Sakanın Eşeği Hikayesi masalı konusu, Sakanın eşeği ile dalga geçen kendini bilmezlere aynı yoldan gelinerek ders verilmesini anlatır.

Sakanın Eşeği Hikayesi  Ana Fikri Nedir?

Sakanın eşeği hikayesi ana fikri, eşek görüntüsüyle dalga geçenin kendi başına geldiğinde ne kadar kötü olduğunu hissetmesi.

Sakanın Eşeği Hikayesinden Çıkarabilecek Dersler Nedir?

Sakanın eşeği hikayesi  masalı çıkarabilecek dersler, empati duygumuzu yitirmemeyi öğrenmeliyiz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
3 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!