Şaşkın Civciv Hikayesi

Şaşkın Civciv Masalı

Abone Ol google news

Şaşkın civciv masalı, Bir zamanlar küçük bir kulübe yaşayan yaşlı bir çift ve bu çiftin şaşkın bir civcivi varmış. Bu civciv hem şaşkın hem de çok yaramazmış. Tüm gün her yeri birbirine katar sonra da hiçbir şey yapmamış gibi yaşlı kadının yanına sığınırmış.

Bu çiftin hiç çocukları olmadığı için geçen yıl ormanda bir başına buldukları bu civcivi yanlarına alarak ona bakmaya karar vermişler.  Şaşkın civciv her ne kadar yaramaz olsa da bu yaşlı çift civcive asla kıyamazlarmış.

Civciv de ailesinin ona kıyamadığınız bildiğinden çok daha fazla yaramazlık yapmaya cesaret bulurmuş. Yine böyle bir gün civciv ormandaki diğer arkadaşlarıyla oyun oynamak için sözleşmiş ve ormana gitmiş. Ancak şaşkın civciv yine yapacağını yapmaya karar vermiş.

Aklına son anda gelen sinsi ancak eğlenceli bulduğu planı arkadaşları gelmeden uygulamaya geçmiş. Şaşkın civciv arkadaşlarına öyle bir oyun planlamış ki sonuçlarını ön görememiş. İlk olarak leylek arkadaşına yemek getirdiğini söyleyerek düz bir tabağa yaşlı kadının yaptığı yemeği koymuş ve getirmiş daha sonra ise köstebek arkadaşına şaka olarak bir ayna bulup güneşi olabildiğince yansıtmış.

Tüm hazırlıkları bittikten sonra leylek ve köstebek civciv ile sözleştikleri yere gelmişler. Ancak kendilerini bekleyen kötü sürprizi ne yazık ki bilmiyorlarmış. İlk önce civciv leylek arkadaşına kendisi için yemek getirdiğini söyleyerek önüne düz tabaktaki yemeği koymuş ancak leylek arkadaşının iyi niyetli olduğunu düşünerek teşekkür etmiş ve yemeği yemeye çalışmış. Ancak ne mümkün leylek gagasından dolayı düz tabaktaki yemeğe asla ulaşamamış.

Leylek hiçbir şey söylemeden üzgün bir şekilde bir kenara geçip oturmuş. Arkadaşının üzgün hali ise bizim şaşkın civcivi oldukça eğlendirmiş. Şimdi sıra ikinci arkadaşı köstebeği hazırladığı şakaya gelmiş. Önceden hazırladığı aynayı güneşin olduğu yöne çevirerek tüm güneşi köstebeğin üzerine yansıtmış.

Köstebek bir anda ne olduğunu anlamadan telaşlı bir şekilde bir sağa bir sola koşturmaya başlamış. Bu sırada şaşkın civciv o kadar evleniyormuş ki arkadaşının göle doğru koştuğunu bile fark etmemiş. Köstebek ise yüzüne yansıyan güneşten nereye koştuğunu görmediğinden birden gölün içine düşmüş.

Yüzme bilmeyen köstebek panik ve çığlıkla arkadaşlarına seslenmiş bu sırada olanları gören leylek hemen arkadaşını kurtarmaya suya koşmuş ve köstebeği son anda boğulmaktan kurtarmış. Şaşkın civciv ise olanlar karşısında donup kalarak herhangi bir şey yapamamış ve arkadaşı için oldukça endişelenmiş.

Arkadaşım leylek arkadaşı köstebeği sudan çıkardıktan sonra yanlarına giden şaşkın civciv köstebek arkadaşından arka arkaya özür dilemiş. Arkadaşının hayatını tehlikeye atacak bir şaka yaptığından o kadar çok pişman olmuş ki bir daha arkadaşlarına böyle kötü şakalar yapmamaya kendisine söz vermiş.

 

Şaşkın Civciv Masalı
Şaşkın Civciv Masalı

Şaşkın Civciv Masalının Konusu Nedir?

Şaşkın civciv masalının konusu sürekli yaramazlık ve arkadaşlarına kötü şakalar yapmaktan hoşlanan civcivin son yaptığı şaka ile arkadaşı köstebeğin hayatını tehlikeye atmasını anlatmaktadır.

Şaşkın Civciv Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Şaşkın civciv masanın ana fikri ise civcivin yapmış olduğu kötü şaka sonucunda köstebek arkadaşının başına gelen olumsuz duruma üzülmesi ve bir daha hiç kimseye böyle kötü şakalar yapmayacağı için kendisine söz vermesidir.

Şaşkın Civciv Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Şaşkın civciv masalından çıkarılabilecek dersler içerisinde ise özellikle eğlenmek amacıyla etrafımızda bulunan kişilere ve arkadaşlarımıza sonucunun ne olacağını kestiremediğim biz şakalar yapmamak ve aynı zamanda arkadaşlarımızın bazı farklı özelliklerini kendimize eğlence unsuru yapmamamız konuları yer almaktadır.


Benzer İçerikler

Küçük Kara Balık Hikâyesi
Küçük Kara Balık Hikâyesi
Keloğlan ve Kokulu Çiçek Masalı
Keloğlan ve Kokulu Çiçek Hikayesi
Yardımsever Parmak Perileri
Yardımsever Parmak Perileri Hikayesi
Tuzlu Deniz Masalı
Tuzlu Deniz Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.