Sihirli Çan Hikayesi

Sihirli Çan

Abone Ol google news

Sihirli çan, Bir zamanlar etrafı ormanlar ile kaplı olan güzel bir köy varmış ve burada Batu isminde bir çocuk yaşarmış. Küçük kardeşi Kutay ve annesi bazen aç bazen tok hayatlarına devam ederlermiş. Bazen keçileri otlatmak için çayıra gider geç olmadan da evine gelirmiş.

Her zaman aynı yerde keçileri otlamaya götüren Batu dağın yamacında olan bir kayanın üzerine oturur ve heybesinden çıkardığı kavalı çalarmış.

O kavalı p kadar güzel melodiler ile çalarmış ki duyan hayvanlar asla gürültü yapmadan hem dinler hem de otlamaya devam ederlermiş.

Bir gün Batu yine yamaca oturmuş ve kaval çalarken ağacın üzerinde bir peri belirmiş. Peri kavaldan çıkan o güzel sesleri dinlemeye başlamış.

Bir süre boyunca günler bu şekilde devam ederken perinin en son dayanamayarak yanına gitmiş ve Batu sen kimsin diye sormuş.

Peri de orman perisi olduğunu ve çaldığı kavalın melodilerini dinlediğini, eğer kavalı kendisine verirse onun da kendisine güzel bir şey vereceğini söylemiş.

Elinde olan altın renkli çanı gösterince Batu da o bir çan mı diye sormuş. Fakat peri kendisine sihirli bir çan olduğunu söyleyince Batu dayanamamış ve ne işe yaradığını öğrenmek istemiş. Batu yaptığı değiş tokuş işinden çok memnun olarak evine gitmiş ve annesine ne yemek hazırladığını sormuş.

Annesi evde bir şey kalmadığı için keçilerden birisini yarın satarak parayla bir şeyler alacağını söylemiş. Batu  o an annesine dile benden ne dilersen demiş ve sihirli olan çanı çıkararak en sevdiği yemekleri istemiş.

Masa bir anda sevdiği yemekler ile dolmuş. Ertesi gün yine keçilerini aynı yere götürmüş. Annesi kardeşi ile beraber acıkınca çandan birçok yemek istemiş. O gün annesi ve kardeşi kapıyı açık unutmuş ve kalan yemekleri yemek için tüm kediler içeri girmiş. Eve yorgun gelen Batu sihirli çandan yemek istemiş ama yemekler çıkmamış.

Ertesi gün çanı yanına alarak otlamaya giden Batu eve geldiği zaman yine aynı şekilde yiyecekler dizilmiş. Fakat dün kendisine neden yemek bırakmadıklarını sorunca aldığı yanıt karşısında her şeyi kedilerin yediğini anlamış.

Batu bu hareketi ile bencillik yaptığını düşünerek ailesinden özür dilemiş.

 

Sihirli Çan
Sihirli Çan

Sihirli Çan Masalının Konusu Nedir?

Sihirli Çan masalı konusu Batu ve sihirli çanı sayesinde artık ailesinin karnı istediği gibi doyabiliyor. Aç gözlülük yapmadan mutlu bir hayatları var.

Sihirli Çan Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Sihirli Çan masalı ana fikri hayaller er ya da geç gerçeğe döner ve imkansız diye bir şey yoktur. Aileye yeter ki insanlar bağlı olsun.

Sihirli Çan Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Sihirli Çan masalından çıkarılabilecek dersler aileye karşı ne kadar sevgi dolu olunursa insanlar o kadar mutlu olur.


Benzer İçerikler

Elmas Nine Masalı
Elmas Nine Hikayesi
Gerçek Prenses Masalı
Gerçek Prenses Hikayesi
Vatan Sevgisi
Vatan Sevgisi Hikayesi
kucuk-kizil-tavuk
Küçük Kızıl Tavuk Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.