5 Yaş Masalları2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Sihirli Nar Hikayesi

Sihirli nar hikayesi, Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde kalbur saman içinde bir padişah varmış. Ve bu padişah çocuklarını sınamak ve onların hayata dört kolla sarılmalarını sağlamak için bir oyun yapmak istemiş. Vezirlerinden de yardım alarak yapmak istediği planı hazırlamış.

Şehzade Mehmet, Şehzade Selim ve Şehzade Murat isminde üç oğlu varmış ve bunları yanına çağırarak aklından geçenleri anlatır.

Oğullarının her birini farklı bir ülkeye göndererek onların hayranlıklarını uyandıracak ürün ya da bir buluşları kendilerine getirmesini ister. Şehzade Mehmet İran ülkesinin Şiraz şehrine gider ve orada halı mağazasını gezdiği sırada bir halı beğenir. Özelliklerini çok beğenmesinden ötürü ülkesine götürmek ister.

Şehzade Selim Hindistan ülkesine gider ve orada birçok şeyi gezerek ayna beğenir. Aynanın özellikleri çok hoşa gittiği için de onu ülkesine götürmek ister.

Üçüncü  ve son oğlu Şehzade Murat da Buhara şehrine giderek burada nar beğenir. Narın tüm özellikleri arasında ölümcül hastalara yedirildiği zaman iyi olduklarını öğrenir. Bu yüzden ülkesine götürür.

İlgili Makaleler

Üç kardeş geri evine döner ve bir arada olmanın mutluluklarını yaşarken buldukları ürünleri anlatırlar. Herkes Gülnaz Sultan’ın odasında bir araya gelir ve buldukları ürünleri sunarlar. Üç kardeş de aynı kişi ile evlenmek isterler.

Üç kardeş de ürünlerini Gülnaz Sultan’a verirler ve aradan biraz zaman geçince ürünlerde bir değişiklik oldu mu diye konuşurlar. Sadece Şehzade Murat’ın getirdiği üründe değişiklik olmuş, ayna ve halı aynı kalmıştır.

Bu anlarda Gülnaz Sultan açıklama yapar ve Şehzade Murat ile evlenmek istediğini, getirdiği narın şifa verici özelliği olduğunu, kalbinin ve merhametinin çok iyi olduğunu söyler.

Padişah evladı Şehzade Murat’ı Gülnaz Sultan ile büyük bir tören ile evlendirir. Onlar erdi muradına biz çıkalım kerevetine.

 

Sihirli Nar Hikayesi
Sihirli Nar Hikayesi

Sihirli Nar Hikayesi Masalının Konusu Nedir?

Sihirli Nar Hikayesi masalı konusu bir insana verilen görev her ne olursa olsun bu görevlerin insanlık için en iyi şekilde yerine getirilmesi gerekir. Şehzade Murat pahalı hediyeler almak yerine insan hayatı için her ne kadar ucuz olsa bile en iyi şeyi seçtiği için iyi kalbi ile kazanmıştır.

Sihirli Nar Hikayesi Masalının Ana Fikri Nedir?

Sihirli Nar Hikayesi masalı ana fikri pahalı şeylerden ziyade her zaman kalbi iyi merhameti yüksek olan kişiler kazanır. Bu yüzden merhametten geri kalmamak gerekir.

Sihirli Nar Hikayesi Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Sihirli Nar Hikayesi masalından çıkarılabilecek dersler insan hayatında merhamet olduğu zaman yaptığı her şey güzel sonuçlanır. Hayatımızda her ne olursa olsun insanlar için en iyi olacak şeyleri yapmalıyız. Biz iyi niyetle ilerlediğimiz zaman hayat da bize en iyi meyvelerini en güzel şekilde verecektir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
2 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu