Sırma ile Üç Ayı Hikayesi

Sırma ile Üç Ayı

Abone Ol google news

Sırma ile üç ayı, Eskiden kırmızı ayakkabıları çok seven ve çok sevimli olan Sırma isimli bir kız çocuğu varmış. Bu kız dışarı çıkmayı çok sevse bile annesi ile babası onu yalnız göndermiyormuş. Özellikle de tek başına kırlara gitmeyi çok isteyen bu kız bir gün annesi ile birlikte pazara gitmiş. O gün oldukça düşünceliymiş ve aklına bir şey gelmiş.

Gece olduğunda direk odasına geçmiş ve uyumuş. Sabah olduğunda hala ebeveynlerinin uyuduğunu fark etmiş. Hemen yanına yiyecek bir şeyler alarak kırlara gitmiş. Ancak kırlarda oynarken nasıl olduğunu anlamadan ormanda kayboluvermiş. Ormanda bir ev görmüş ve içine girmiş. Burada çok büyük masalar ve sandalyeler varmış. Masanın üzerindeki yemeklerden yemiş ve köşeye geçerek kulübenin sahiplerinin gelmesi için oturmaya başlamış.

Beklerken uyuyakalan kız bazı sesler ile uyanmış. Uyandığı gibi karşısında üç tane ayı görmüş ve korkmuş. Ancak ayılar ona korkmasına gerek olmadığını söylemişler. Ardından orman içerisinde koşmaya başlamış. Ayıların onu takip etmediğini düşündüğü an bir ağacın köşesine oturmuş. Annesi ve babasının seslerini duymaya başlamış.

Karşısında onları gördüğü anda hemen yanlarına gitmiş. Anne ve babası hemen onun karnını doyurmuşlar. Sonrasında da evlerine gitmişler. Ardından da Sırma, annesi ve babasını dinlemeyerek gizli bir biçimde ormana gittiğini söylemiş. Başına gelen olayları onlara birer birer anlatmış.

Sırma, anne ve babasına onları dinlemediği için gerçekten de çok üzgün olduğunu söylemiş. Hayatında ilk kez böylesine zorlu bir durum içerisine düşmesi onun resmen dehşete kapılmasına neden olmuş. Bu durum karşısına son derecede pişman olduğunu ve bir daha asla onlardan habersiz izin vermedikleri bir şeyi yapmayacağını da belirtmiş. Bu pişmanlığının üzerine Sırma’nın annesi ve babası da hatasını anladığı için ona çok fazla kızmamışlar.

 

Sırma ile Üç Ayı Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Sırma ile Üç Ayı masalı konusu Sırma isimli küçük bir kızın anne ve babası izin vermemesine rağmen tek başına dışarı çıkması. Ardından da orman içerisinde kaybolması ve üç ayı ile karşılaşarak oldukça korkmasıdır.

Sırma ile Üç Ayı
Sırma ile Üç Ayı

Sırma ile Üç Ayı Masalının Ana Fikri Nedir?

Sırma ile Üç Ayı masalı ana fikri çocukların kesinlikle anne ve babalarının sözlerinden çıkmamaları gerektiğidir. Her ne olursa olsun çocuklar anneleri ve babaları bir şeyi yasaklıyorsa eğer sonunu bildiği içindir ve çocukların bu duruma kesinlikle uymaları gerekir.

Sırma ile Üç Ayı Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Sırma ile Üç Ayı masalından çıkarılabilecek dersler çocukların hatalarını anlamasıdır. Zor bir duruma düşene kadar her şey iyi gibi görünse de anne ve babalarının sözlerini dinlemeyen çocuklar çok zor durumlara düşebilirler. Bu nedenle de onların sözlerinden çıkmamalıdırlar.


Benzer İçerikler

Öküzün Suçu
Öküzün Suçu Hikayesi
Horoz İle Tilki
Horoz İle Tilki Hikayesi
Allah'ın Rahmetinden Kaçılır Mı
Allah’ın Rahmetinden Kaçılır Mı Hikayesi
Tembel Arı Masalı
Tembel Arı Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.