Sivrisinek ve Aslan Hikayesi

Sivrisinek ve Aslan Masalı

Abone Ol google news

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde bilinmezlik diyarında yemyeşil bir orman varmış. Bu ormanda birçok hayvan birlikte mutlu mesut yaşar, beraber oyunlar oynarlarmış.

Bu ormanda bir de sivrisinek varmış. Bu sivrisinek kendisini ormanın kralı sanır ve herkese yüksekten hitap edermiş. Her önüne gelene ben sizin kralınızım demiş. Böyle yaparak görebileceği herkese kafa tutarmış.

Yine böbürlenerek yuvasından çıkan sivrisinek hayvanlara laf atıyormuş. Sincap, fare ve köstebeğin ardından hava atma sırası kurbağaya gelmiş. Kurbağaya önümde eğilin, ben sizin kralınızın herkese emirler verebilirim diyormuş.

Bundan artık iyice sıkılan kurbağa sen kimsin de kral oluyorsun, demiş. Bu yeşillikler içindeki ormana hükmedebilecek bir kral var ise o da aslandır demiş.

Sivrisinek ve Aslan Masali hikayesi oku
Sivrisinek ve Aslan Masalı

Bu laf sivrisineğin çok gücüne gitmiş. O kim oluyor da kral oluyor, tarzında cümleler söyleyerek aslanı aramaya koyulmuş.

Onu alt etmeliymiş ki krallığını ilan edebilsin. Tüm bunları düşünürken bir ağacın altında sakince dinlenirken bulmuş.

Aslanı dinlenirken rahatsız etmeye başlamış. Ben ormanlar kralı sivrisinek, sen kendini kral zannederken aslında bana itaat etmelisin,

 ben senin liderinim, diz çök önümde, demiş. Bu söylemlerin karşısında aslan gözünü hafiften aralayarak kibirlenmiş sineğe bakmış. Ama pek ciddiye almamış ve uyuklamaya devam etmiş.

Dikkate alınmayan sivrisinek iyice sinirlenmiş. Kendini kral zanneden aslanın ne kanadı var ki uçabilsin ne de iğnesi var ki bana karşı savaşabilsin,

anca bu köşede uyuklayıversin. Bir de kendini kral sanıyor halbuki kral benim haberi yok, demiş. Tüm bunları dedikten sonra iyice şımarmış ve aslanı kızdırmış.

Sivrisinek ve Aslan Masali
Sivrisinek ve Aslan Masalı

Aslan bu laflara sinirlenmiş ve pençesini havada sallayarak sineğe vurmaya çalışmış. Ama aslan kral, sineği yakalayamamış ve ıskalamış.

Yakalayamadığını gören sinek aslanı daha da sinirlendirmeye çalışmış. Yakalayamaz ki, yakalayamaz ki diyerek aslanı sinir etmeye uğraşıyormuş. İyice şımarmış. Aslanı rahat bırakmayınca aslan tekrar pençesini sallamış. Ama aslan yine ıskalamış.

Son vuruşu yapmaya hazırlanan sinek, aslanın tekrar dinlenmeye başlamasını beklemiş. Kafasını pençelerinin arasına koyan aslanın burnunu sokmak istiyormuş. İşte beklediği gibi olmuş. Aslanın burnunu iğnesiyle sokmuş.

Aslan o kadar öfkelenmiş ki orada sineğe kükremiş. Sinek ise uzaklaşmaya başlamış. Ama giderken hahasözde kral bile benle baş edemedi, kral benim demiştim, pes ederek sözde krallığı bana teslim etti,

bir iğne ile baş edemedi hemen öfkelendi, demiş. Sevinçli bir şekilde etrafına bakmadan uçan sivrisinek aniden örümcek ağına takılmış. Ne kadar uğraşsa da bir türlü kaçamamış. Sonunun geldiğini anlayan sinek örümcek gelmeden yardım çığlıkları atmaya başlamış.

 Uzaktan onu duyan kral yanına gelmiş. Ona yardım etmiş ve şu sözleri söylemiş. Krallık sadece kralım diyerek söylenmekle olmuyor, alçakgönüllü davranarak yeri geldiğinde yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmeli, demiş.

Onu kurtardıktan sonra sinek bir hata yaptığının farkına varmış ve aslandan özür dilemiş. Bir daha da ben kralım diye böbürlenmemiş.

Sivrisinek ile Aslan Masalı Özeti

Ormanların birinde bir sivrisinek yaşarmış. Bu sivrisinek tüm hayvanları rahatsız edercesine kral olduğunu iddia ediyormuş. Her önüne gelen hayvana kafa tutuyormuş. Yine hayvanlara laf ederken sıra kurbağaya gelmiş. Kurbağa ona hayvanların kralının aslan olduğunu söylemiş.

Buna sinirlenen sinek aslanın yanına gitmiş. Aslan bir ağacın dibinde uyukluyormuş. Gidip başında vızıldayarak kral olduğunu iddia etmiş. Aslanı sinir edince aslan sineğe pençe sallamış. Ama ıskalayınca sinek daha da uğraşmaya başlamış. Aslan bir daha sinir olunca yine pençe sallamış ama tutturamamış. Sinek iyice şımarmaya başlamış, kulağının dibine vızıldayarak daha da sinir bozmaya çalışıyormuş. Aslında hedefine ulaşması için son bir şey yapması lazımmış. Aslana zarar vererek üstünlüğünü kanıtlayacağını düşünüyormuş.

Bunun da ardından sinek gidip aslanın burnunu iğnesi ile sokmuş. Aslan ise öfkelenerek kükremiş. Sinek oradan uzaklaşarak aslanı yendiği için mutlu davranıyormuş. Örümcek ağına yakalanana kadar sürecekmiş bu mutluluğu. Örümcek ağına yakalanınca kurtulamamış. Yardım çığlıkları atınca aslan gelip onu kurtarmış. Bu da sineğe ders olmuş ve bir daha hiç kral olduğunu iddia etmemiş.

Sivrisinek ile Aslan Masalı Hakkında Sorulan Sorular

1)   Sivrisinek ile Aslan Hikayesinin Konusu Nedir?

Sivrisinek ile Aslan Masalının konusu, kendisini kral zanneden bir sineğin bütün hayvanlara sataşırken, bir hayvandan asıl kralın aslan olduğunu öğrenmesi üzerine aslana sataşıp onu rahatsız etmesi ve bundan sonra gelişen olaylardır. Sivrisinek masalı okumak isteyenler için çok güzel dersler veren konuya sahiptir.

2)   Sivrisinek ile Aslan Hikayesinin Ana Fikri Nedir?

Sivrisinek ile aslan hikayesinin ana fikri, aslında olmayan şeylere güç gösterisi yapmamız anlamsızdır, gün gelir başkalarına muhtaç oluruz. Tüm bunları yaparken böbürlenmek de doğru değildir. Tüm bunların yanında bize zamanında kötülük yapan kişilere kin beslemeyerek ihtiyaç duydukları anda yardım ederek kendi üstünlüğümüzü ortaya koyabiliriz.

3)   Sivrisinek ile Aslan Hikayesinden çıkarılabilecek dersler nelerdir?

 • Bir konuda asla kimseye böbürlenmemeliyiz.
 • Aslında olmayan konularda güç gösterisi yapmamalıyız.
 • Bize kötü davranan kişilere yeri geldiğinde yardım etmeliyiz. Kin tutmayarak yardım etmek büyüklüğün göstergesidir.

Sivrisinek ile aslan hikayesi okuyan kişiler bu dersleri çıkarabilir.

Prenses MasallarıPeri Masalları10 Yaş Hikayeleri


Benzer İçerikler

Suçun Büyüğü Öküzde
Suçun Büyüğü Öküzde Hikayesi
Köpek Balığı Masalı
Köpek Balığı Hikayesi
Ye Kürküm Ye
Ye Kürküm Ye Hikayesi
Minik Kuzu Hikâyesi
Minik Kuzu Hikâyesi

Yorumlar

 1. Apocuk says:

  Bebeğime okudum uyumadı hala gülüyo

 2. Esra says:

  Okudum oğlum hala uyumadı ama masal güzel

 3. mert says:

  en iyi kitap çok güzel

 4. merve says:

  gerçekten çok etkileyici bir masal

 5. Eslem says:

  Yok burda değil masal seven varmi🤣🤣😂😂

 6. Anonim says:

  Çok güzel madallatiniz
  Çok şükür sezduk
  P:
  🙂

 7. Beyaz Atlı APAÇİ says:

  Manita bugün masal dinleyerek uyumak istedi ben de gerekeni yaptım..

 8. Buse says:

  Masal sevenler burada mı

 9. Emre says:

  kiz arkadasim corona iken okudum, uyudu. 🧸

 10. DELAL RAMADAN says:

  Çok güzel bir hikaye

 11. Hazal says:

  Erkek arkadaşıma okudum hemen uyudu 😆

 12. Anonim says:

  Oğlum hala uyumadı ☺️☺️

 13. Serdar says:

  Eşime okudum hemen uyudu

 14. Eylül Alançay says:

  Askima okudum tekrar uyudu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.