Siyah Pantolon Hikâyesi

Siyah Pantolon Hikâyesi

Abone Ol google news

Siyah pantolon hikayesi, Bir zamanlar, yoksul ve zor geçinen bir aile varmış. Bu ailenin 5 çocuğu varmış ve önceki 3 çocuğunu durumu olmaması sebebiyle okutamayan baba, Ali ve en küçük çocuk Murat’ın okuyabilmesi için gece gündüz çalışıp onları okutmaya karar vermiş. Kendilerine kıyafet dahi zar zor alan bu ailede Ali okula başladığı için babası oğlunun okula yırtık pırtık kıyafetlerle gidip kendini kötü hissetmemesi için para biriktirip oğluna siyah bir pantolon almış.

Akşam işten eve döndüğünde Ali’ye hediyesini vermiş ve Ali bu pantolonu görünce çok mutlu olup adeta havalara uçmuş. Daha önce hiç yeni pantolonu olmadığı için ona çok iyi bakan, bırak kirlenmesini üzerine toz değmesine bile izin vermeyen Ali, okula bu pantolonla gidip gelmeye başlamış.

Kardeşi Murat’ta abisi gibi siyah bir pantolona sahip olmayı çok istemiş ama babası tüm parasını bu pantolona verdiği için şimdi ona pantolon alamayacağını, bu pantolonu abisinin okula başladığı için aldığını, kendisinin de seneye okula başladığında çok güzel bir siyah pantolonu olacağını söylemiş.

Bunu duyan Murat çok sevinse de en azından bir kere üzerinde bu pantolonu görmek istemiş. Abisi Ali’ye ne kadar söyleyip yalvarsa da, pantolonunu çok seven Ali, onun pantolonunu kirleteceğini söyleyerek kardeşinin bu pantolonu giymesine izin vermemiş.

Murat, abisini pantolonuyla her gördüğünde içi gidiyor, babası da bu durumu fark edip çocuğunun bu pantolonu ne kadar istediğini gördükçe çok üzülüyor, ancak yeterince parası olmadığı için bu pantolonu henüz alamıyormuş.

Küçük yavrusunun daha fazla üzülmemesini isteyen baba, Ali ile konuşmaya karar vermiş. Ali’nin yanına giden baba;

-Canım yavrum. Biliyorum pantolonunu çok seviyorsun ve onun kirlenmesinden çok korkuyorsun. Ama kardeşin de bir pantolon istiyor ve şu an param olmadığı için ona da seninki gibi güzel bir siyah pantolon alamıyorum. En azından okuldan geldikten sonra pantolonunu kardeşinin de giymesine izin ver. Hem evde giyeceği için kirlenmez de. Biraz giyer sonra çıkarır. Ben ona da bir siyah pantolon alana kadar bunu yapar mısın?

Demiş. Bunu duyan Ali, kardeşini çok sevdiği için babasının bu söylediğini kabul ederek koşarak kardeşi Murat’ın yanına gitmiş.

-Murat, yarın okuldan geldikten sonra pantolonumu sen de giyebilirsin ama lütfen kirlendirme.

Demiş. Bunu duyan Murat çok mutlu olmuş ve kirletmeyeceğine söz vererek yalnızca 5 dakika aynanın karşısında giyeceğini söyleyerek abisine kocaman sarılmış. Gece yatağında heyecandan uyuyamayan Murat, siyah pantolonu giyeceği için çok mutluymuş.

Sabah Ali okula gittiğinde Murat tüm gün pencerenin önünde abisinin okuldan gelmesini beklemiş. Sokağın başında abisini görür görmez kapıya fırlayan Murat, abisine kapıyı açmış ve Murat’ın bu heyecanını gören Ali hemen üzerindeki siyah pantolonu çıkartıp kardeşine giymesi için vermiş. Murat, siyah pantolonu giymiş ve koşarak aynanın karşısına geçmiş.

O kadar mutlu olmuş ve sevinmiş ki, Ali haftalardır kardeşini bir pantolon için ne kadar üzdüğünü anlamış. Ama kardeşi Murat’ın da pantolonuna bir şey olmaması için çok dikkat ettiğini görünce her akşam eve geldiğinde kardeşinin de pantolonu giymesine izin vermiş. Sonra babası da parası birikince Murat’a çok güzel bir pantolon almış.

Siyah Pantolon Hikâyesi böylece son bulmuş oldu, bir başka masalda görüşmek dileğiyle.

Siyah Pantolon Hikâyesinin Konusu Nedir?

Masal oku, Siyah Pantolon hikâyesinin konusu, yoksul bir ailede tek okuyan çocuk olan Ali’ye babası tarafından bin bir zorlukla alınan siyah pantolonu, kardeşinin giymesine izin vermeyen Ali’nin yaptığı hatayı anlamasıdır.

Siyah Pantolon Hikâyesinin Ana Fikri Nedir?

Siyah Pantolon hikâyesinin ana fikri, ailelerin zorluklarla alarak sahip olduğumuz şeylerin değerini bilerek zarar vermemek için gayret göstermek ama bunu yaparken sevdiklerimizi üzmemektir.

Siyah Pantolon Hikâyesinden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Siyah Pantolon hikâyesi ile hem elimizdekilerin kıymetini bilmemiz ve eşyalarımıza iyi bakmamız gerektiği hem de bir eşya için sevdiklerimizin kalbini kırmamamız gerektiği derslerini çıkartabiliriz.

Masal OkuTuzlu Deniz MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Küçük Meşe Palamudu Hikayesi
Küçük Meşe Palamudu Hikayesi
Sakinin Tedbiri
Sakinin Tedbiri Hikayesi Hikayesi
Salyangozun Derdi
Salyangozun Derdi Hikayesi
Keloğlan ile Tavşan Prenses Masalı
Keloğlan ile Tavşan Prenses Hikayesi

Yorumlar

  1. Rabia says:

    Çok güzel olmuş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.