StarBucks Başarı Hikayesi

StarBucks Basari hikayesi

Abone Ol google news
StarBucks Basari hikayesi

Starbucks Neden Başarılı

Ülkemizde bir anda, gereğinden fazla bir şekilde adını duyurdu. İsmini söyleyemediğimiz kahveler, bahçeye oturup kalkmayan tipler, kendine özgü bardakları daha doğrusu, bizim farklı gördüğümüz her şeyi, onun ismini duyurmasını sağladı.

Yapılan bir analize göre, herkesin ulaşamaması, yani zenginlere özenme durumu, onu bu günlere getirdi. Ülkemizdeki şubeleri, diğer ülkelere göre biraz daha fazladır.

2019 yılından itibaren ülkemizde, 470 tane şubesi bulunmaktadır. Avrupa da, en fazla 2. Konumundayız. İlk şubesini, 2003 yılında ülkemizde açtı.

Dünya üzerinde en fazla şubesi, ilk sırada birleşik krallık, ikinci sırada ülkemiz geliyor. Bir kahve firmasının, dünya çapında ses getirmesi için dünya çapında bir reklam politikasının olması gerekiyor.

Dünyanın en çok izlenen dizisinde, unutulan kahve bardağının onlara ait olması, bizi şaşırtmadı. Uzun süre, yanlış yazılan isimlerin sosyal medyada çıkması, bedava ve akılda kalıcı reklam anlamına geliyor.

Yalnızca, ülkemizdeki instagram takipçilerinin, 200.000 olduğunu düşünürsek, 2013 yılında yapılan bu araştırmaya anlam verebiliriz. Araştırma Almanya da yapılıyor.

Müşterilere, kahvelerin fiyatları arttığında, vazgeçer misiniz diye sorulduğunda, vazgeçilmez cevabını alıyorlar. Havard oldukça fakir bir ailenin, çocuğu olarak dünya ya geldi.

Okul masraflarını bile, kendi kanını satarak karşıladığı söylenir. Çocukluğunda en çok yaptığı şey, basketbol oynamaktı. 7 yaşında iken babası ayağını kırdı ve daha da fakir durumuna düştü. Daha 12 yaşında iken gazete dağıtıcılığı, garsonluk gibi mesleklerde çalışmaya başladı. Fiziğinin güçlü olması ve spor yapması, üniversiteye girmesini sağladı.

1975 yılında iş hayatına atıldı. Ev aletleri satıyordu. Bu sırada StarBucks firmasına, yüklü miktarda kahve makinası sattı. Merak ederek, şirketin merkezine gitti.

İçtiği kahve çok hoşuna gitmişti. Bu işin bir parçası olmak istiyorum dedi. Farklı yollar denedi ve o dönemdeki sahibini başka şubeler açmak için ikna etti. Kendisi de pazarlama müdürü oldu. İtalya da öğrendiği farklı tarifleri, firmada uygulayarak satışları 3 katına çıkardı.

Öyle bir duruma geldi ki, StarBucks’ı 4 milyon dolar karşılığında satın aldı. İlk yatırımcılarından biri Bill Gates oldu. Öyle bir seviyede çalışanlara sahiplerdi ki, müşterilerin isimleri ve sevdiği kahveleri biliyorlardı.

Diğer firmalardan farkı, müşteriler süt miktarını, kahvenin oranını, kahvenin boyutunu belirleyebiliyordu. Self servis sayesinde, büyük bir kalabalıktan kurtuldular.

1994 yılında, soğuk içecek satışına başladılar. Günümüzde, 2 biyografi kitabı olsa da,

Başarı için belirli bir reçete yoktur! Diyor.

Çocuk Masalları KısaÇocuk Hikayeleri KısaÇocuk Hikayeleri


Benzer İçerikler

Adidas ve Puma
Adidas ve Puma Hikayesi
Terzi ve İhtiyar Hikayesi
Terzi ve İhtiyar Hikayesi
Masal Battaniyesi Hikayesi
Masal Battaniyesi Hikayesi
Tepegöz Hikayesi
Tepegöz Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.