2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları6 Yaş Hikayeleri7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaEğitici MasallarEn Güzel MasallarKısa MasallarMasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Su Masalı ve Hikayesi Oku

Su masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde içerisinde binlerce balığın yaşadığı kocaman bir deniz varmış. Bu deniz o kadar büyükmüş ki, yüzlerce şehrin su ihtiyacını karşılarmış. Ancak bu yüz şehirde de birbirinden anlayışsız insanlar yaşar, “Nasıl olsa kocaman bir deniz var bu su hepimize yeter.” Diyerek tüm suyu boşa harcarlarmış.

Gel zaman git zaman bu şehirlerdeki pek çok insan suyu boşa harcamaya devam etmiş ve artık o kocaman denizde su git gide azalmaya başlamış. Bilinçli insanlar her ne kadar bu kişileri uyarsalar da “Merak etme. Yağmur yağar eski haline gelir.” Derlermiş. Suyu boşa harcadıkça içerisindeki su git gide azalan bu deniz ise, artık daha fazla dayanamamış ve suyu o kadar azalmış ki kurumaya başlamış.

 

Su Masalı
Su Masalı

Herkes durumun ciddiyetini anlamaya başlasa da artık çok geçmiş. Bu kocaman deniz neredeyse tamamen kurumuş, o boşu boşuna su akıtan kişiler, içecek su dahi bulamamaya başlamış. Hal böyle olunca herkes ne yapacağını kara kara düşünmeye ve susuz kalarak öleceklerini düşünüp korkmaya başlamış.

Ardından suyun değerini anlayan bilinçli insanlar bir araya gelip hemen bu durum için bir plan yapmaya başlamış. Hem denizdeki onlarca balık ölüyor, hem de insanlar su bulamıyormuş. Yüz şehri tek tek dolaşan ve her şehrin sakinlerini bir meydanda toplayıp planlarını anlatan bu kişiler, kışın gelmesine çok az kaldığını, bu süreçte kişilerin yalnızca haftada 1 yıkanmak ve yalnızca çok susadıklarında su içerek kışa kadar dayanabileceklerini söylemiş.

İlgili Makaleler

Yağmur yağdıkça da denizin dolmaya başlayacağını, ardından da yalnızca haftada 2 kez yıkanıp biraz daha fazla su içebileceklerini söylemişler. Herkes korkudan bu kurallara uymuş ve bilinçli insanların dediği gibi deniz kısa sürede su ile dolmaya başlamış.

Su yeterince yükselince rahatlayan halkın yeniden aynı şeyi yaşamaması adına tekrar şehir şehir dolaşan bu kişiler, halka bu sefer;

“Her şey yoluna giriyor, ama deniz tekrardan su doluyor diye geçmişte yaptığınız hataları yapmaya devam etmeyin. Aksi takdirde tekrar çok kısa bir sürede aynı şeyi yaşarsınız. Bu yüzden, suyu kullanırken çok dikkatli olun, banyonuzu dilerseniz her gün yapın ama suyu boşa akıtmayın, bulaşıklarınızı yıkarken suyu açık bırakmayın, dilediğiniz kadar su için ama asla sularınızı israf etmeyin.” Demişler.

Bu zorlukları tekrar yaşamak istemeyen herkes, bilinçli insanların söylediklerine harfi harfine uymuşlar ve bu sayede hem deniz tamamen dolmuş hem de bir daha hiç azalmamış, kişiler de sorunsuz bir şekilde yaşamlarına devam etmişler.

 

Su Masalı
Su Masalı

Su Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Su Masalı, geçmişte yaşanan bir su kıtlığını ve bilinçsiz bir şekilde suyu boşa harcayan kişilerin yaşadıklarını anlatmaktadır.

Su Masalının Ana Fikri Nedir?

Su masalının ana fikri, suyu heba etmemek ve suyun insan yaşamı için değerini bilmektir.

Su Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Su masalından çıkartılacak ders, günümüzün de en büyük problemlerinden biri olan su israfı ve buna bağlı olarak yaşanan su kıtlığının ne kadar ciddi olduğu ve suyu asla boşa harcamamız gerektiğidir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!