Süt Havuzu Hikayesi

Süt Havuzu Masalı

Abone Ol google news

Süt havuzu masalı, Ülkenin birinde bir çiftçi varmış. Bu çiftçinin ahırında yaşayan inekler çok fazla süt verirlermiş. Öyle ki, çiftçi bu fazla sütleri köylüye dağıtırmış onlara yardımcı olurmuş. Bir gün çiftçi, kapı kapı gezip süt dağıtmaktansa çiftliğinin tam ortasına bir süt havuzu yapmaya karar verir. Kocaman derin mi derin bir havuz yaptıktan sonra havuzu süt ile doldurmaya başlamış.

Süt dolu bir havuz yaptığını bütün köylülere duyurmuş ve kimin ne kadar ihtiyacı varsa o kadar süt alabileceğini söylemiş. Köylüler bu durum karşısında çok mutlu olmuş ve çiftçi bu yardımseverliğinin haklı gururunu yaşamaktaymış.

Ancak aynı köyde yaşayan kötü niyetli bir adam varmış. Bu kadar bol ve bereketli sütü çevre köylere satarak büyük bir kazanç elde edeceğini düşünmüş. Önce süt havuzunu olduğu gibi kova kova götürüp satmayı düşünse de sonradan aklına daha büyük bir fikir gelmiş. Kötü kalpli adam sütleri havuzdan kova kova götürmek yerine, bu havuzu süt ile dolduran bol bol süt veren inekleri çalmayı aklına koymuş.

Adam, inekleri çaldıktan sonra kendi ahırına getirmiş. Bol bol süt veren inekler, yaşadıkları ahırda çok mutlularmış ve bakımını yapan iyi kalpli çiftçiyi de çok severlermiş. Artık ait oldukları yerden uzakta olan inekler bu duruma bir hayli üzülmüş. Kazanacağı paranın hesabını yapan kötü niyetli adam, büyük planlar içerisinde uykuya dalmış.

Ertesi gün, ineklerden sağacağı süt ile günler içerisinde zengin olacağını düşünen kötü niyetli adam süt sağmak için kova ile birlikte ilk ineğin yanına gitmiş. Fakat kötü kalpli adam ineği sağdıkça sütün gelmediğini ya da çok az geldiğini fark etmiş. Adam ineğin yeteri kadar beslenmediğini bir kereliğe mahsus yaşanan bir aksilik olduğunu düşünmüş ve ikinci ineğini yanına yaklaşmış.

Aynı sonucu alan kötü kalpli adam, daha çok sinirlenmiş ve diğer ineklerden de süt sağmaya çalışmış. Ancak kötü kalpli adam ne yaparsa yapsın işe yaramamış. İneklerinin olmadığını düşünen iyi kalpli çiftçi, inekleri gittiği için çok üzgünmüş ve ne yapacağını düşünmeye koyulmuş. Bunların üstüne yaptığı süt havuzundaki sütün de az kaldığını görünce telaşlanmaya başlamış.

Öte yandan kötü niyetli adam, bu durumun böyle gitmeyeceğini kabul etmiş ve kısa süreli tereddüt etse de inekleri sahibine, mutlu olduğu yere teslim etmeye karar vermiş. Umutsuz çiftçi, artık yapacağı bir şey olmadığını düşünürken, kötü niyetli adam inekleri çiftçiye teslim etmiş ve kendisinden özür dilemiş.

Çiftçi, kötü niyetli adamın hatasından ders aldığını ve bundan çabuk döndüğünü anlamış. Ardından yeniden dolan süt havuzundan adama ikram etmiş. Adam lezzetli sütü afiyetle içip, çiftçiye teşekkür etmiş. En sonunda her şeyin kendi yerinde güzel olacağını anlamış.

Süt Havuzu Masalının Konusu Nedir?

Süt Havuzu masalının konusu, süt havuzu yaparak insanlara ücretsiz süt dağıtan iyi kalpli çiftinin ineklerini çalan açgözlü kötü kalpli adamın başına kötü olaylar gelip sonrasında ise pişman olmasıdır.

 Süt Havuzu Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Süt Havuzu masalının ana fikri, Açgözlü davranarak hırsızlık yapmanın hayatımıza hiçbir faydası olmayacağı gibi bizi kötü ve rezil bir duruma düşürmesidir.

Süt Havuzu Masalından Çıkartılacak Dersler Nelerdir?

Süt havuzu masalından çıkartılacak dersler, her şeyin ait olduğu yerde güzel olduğu, kimsenin malına göz dikmemiz gerektiği ve o malın bize fayda sağlamayacağı gerçeği unutmamamız bu masaldan çıkartmamız gereken derstir.

Parktaki Çiçekler MasalıMinik Ninni Perisi MasalıRüzgâroğlu Masalı


Benzer İçerikler

Yorgan Gitti Kavga Bitti
Yorgan Gitti Kavga Bitti Hikayesi
Ayı İle Aslan
Ayı İle Aslan Hikayesi
Kediye Çanı Kim Takacak?
Kediye Çanı Kim Takacak Hikayesi
Ayşe’nin Tatili
Ayşe’nin Tatili Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.