Taha ve Masal Kuşu Hikayesi

Taha ve Masal Kuşu

Abone Ol google news

Taha ve masal kuşu, Taha uslu mu uslu küçük bir çocukmuş. Her gün dedesiyle birlikte parka gider orada bütün gün oynar daha sonra yine dedesiyle birlikte eve dönermiş. Taha en çok dedesinden masal dinlemeyi sever ve her gün ona farklı farklı masallar anlatırmış.

Bir gün Taha’nın dedesi çalışmak için çok uzaklara gitmiş. Ancak Taha için çok güzel bir hediye bırakmış. Dedesinin Taha’ya bıraktığı hediye bir masal kuşuymuş. Taha’nın dedesi bildiği tüm masalları masal kuşuna öğretmiş ve artık dedesi yerine masal kuşu Taha’ya masallar anlatmaya başlamış.

Her gün dedesin çok özlese de ona bıraktığı hediye ile kendini avutmaktaymış. Masal kuşu her gün yeni yeni masallar anlatıp Taha’nın mutlu olmasını sağlarmış. Bir gün Taha’nın masal kuşu çok hastalanmış. Dedesinden sonra kuşunun da kendisini bırakacağını düşünen Taha ise çok üzülmekteymiş. Taha kuşunu her gün veterinere götürüp iyileşmesi için veterinerden yardım istermiş. Veterinerde kuş için hiç umut olmadığını bilse de Taha’ya bunu nasıl söyleyeceğini bilemediğinden ilaç verir gibi yaparmış.

Bir gün Taha masal Kuşunun yanına gittiğinde onun hareketsiz bir şekilde kafesinde yattığını görünce hemen ağlayarak kuşunu avuçlarına almış ve veterinere doğru gitmiş. Veteriner kuşu gördüğünde artık yaşamadığını anlasa da Taha’ya bunu anlatmanın güzel bir yolunu düşünmeye başlamış.

Daha sonra aklına çok güzel bir hikâye gelerek Taha’ya bunu anlatmaya başlamış. “Tahacım biliyor musun masal kuşları daha fazla masal öğrenebilmek için bazen sahiplerinin yanından çok uzaklara giderler. Yeni yeni masallar öğrendiklerinde ise geri dönerler” demiş. Taha biraz olsun sakinleşmiş. Bu sırada Taha’nın dedesi gittiği uzak yerlerden geri dönüş yoluna geçmiş. Bu sırada bir handa dinlenirken Taha’dan mektup almış. Veterinerin söylediği şeyin doğru olmadığını öğrendiğinde Taha’nın çok üzüleceğini bilen dedesi hemen yeni bir papağan alarak ona yol boyunca masal anlatmış.

Dedesinin döndüğünü gören Taha ise çok mutluymuş. Yanındaki kuşun kendi kuşu olmadığını bilse de yine de dedesine bunu bildiğini belli etmeyerek kuşunu kafesine koymuş.

Taha ve Masal Kuşu Masalının Konusu Nedir?

Taha ve masal kuşu masalının konusu dedesinden masal dinlemeyi çok seven Taha’nın bir gün dedesinin çalışmak için çok uzak ülkelere gitmesi gerektiğinde ona bıraktığı masal kuşunun kendisine masal anlatması ancak kuşun bir gün hastalanarak ölmesidir.

Taha ve Masal Kuşu Masanın Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Taha ve masal kuşu masalının ana fikri dedesinin kendisine hediye olarak bıraktı kuş hastalandığı için her gün veterinere giden Taha’nın bir gün kuşunun hareket etmediğini görerek yeniden veterinere gitmesi ancak veterinerin Taha’ya kuşun yeni masallar öğrenmek için gittiğini söylemesidir.

Taha ve Masal Kuşu Masalından Çıkarılabilecek Dersler Nelerdir?

Taha ve masal kuşu masalından çıkarılabilecek dersler ise bazı durumlarda ne olursa olsun çocukların üzüleceğini bilsek de onlara yalan söylemememizdir.

Neşeli Penguen MasalıSihirli Masal Kutusu MasalıSüt Havuzu Masalı


Benzer İçerikler

Fareli Köyün Kavalcısı Masalı
Fareli Köyün Kavalcısı Hikayesi
Çiçek Kelebekleri
Çiçek Kelebekleri Hikayesi
Beş Küçük Bezelye Tanesi
Beş Küçük Bezelye Tanesi Hikayesi
Ayı ve Arılar
Ayı ve Arılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.