1 Yaş Hikayeleri10 Yaş Hikayeleri6 Yaş HikayeleriÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaDers Verici HikayelerEn Etkileyici Başarı HikayeleriEn Güzel HikayelerGerçek ve İlginç HikayelerHalk HikayeleriHikaye OkuHikayelerİbretlik HikayelerKısa HikayelerMasal ve Hikaye DinleOkul Öncesi Hikayeler

Tahta Çanak Hikâyesi

Tahta çanak hikayesi, Evvel zamanlardan birinde, hayatı boyunca gördüğü her yardıma muhtaç kişiye yardım etmiş ama artık yaşlanmış çok iyi kalpli bir ihtiyar varmış. Bu ihtiyar, sihirli güçleri sahipmiş ve bu güçlerini yalnızca iyi insanlar ve yardıma ihtiyacı olan kişiler için kullanırmış. Artık iyice yaşlanan ve evinden bile çıkamayacak hale gelen bu iyi kalpli ihtiyar, tüm sahip olduğu mirasını bir araya getirip sihirle çok değerli bir altın çanak yaratmış.

Bu altın çanağın altın olduğunu yalnızca ihtiyar görebiliyor, diğer tüm insanlar bu çanağı tahta çanak olarak görüyormuş. İhtiyar, son günlerini ülkede gezip kendi gibi iyi kalpli ve yardımsever bir insan bulmaya adamış ve eğer bu insanı bulabilirse elindeki aslında altın olan ama tahta çanağı vererek tüm mirasını bu kişiye bırakacakmış.

Giymiş yırtık elbiselerini çıkmış yollara. Elinde bir tahta çanakla tüm ülkeyi dolaşmaya başlamış. Ancak hangi şehre, kasabaya veya köye girse, kimse ona yardım etmemiş. Hatta bırak yardım etmeyi halini hatırını, ihtiyacını dahi sormamışlar. İhtiyar artık ümidini kesmek üzereymiş çünkü koca ülkede gitmediği yalnızca tek bir köy kalmış.

Yine de bir ümit o köye ulaşmış ve kapı kapı gezerek yardım istemiş. Bu köyde de iyi kalpliliği, yardımseverliği ile bilinen, köydeki her yaşlının yardımına koşup ihtiyaçlarını gören genç bir delikanlı varmış. Durumu belki de herkesten kötü olan ve kimsesiz bir şekilde yaşayan bu genç, yine de yardım etmekten asla gocunmazmış.

İhtiyar tüm kapılar yüzüne kapanırken bu gencin evine gelmiş ve ümitsiz bir şekilde kapıyı çalmış. Yardımsever genç bu yaşlı adamın halini görür görmez ihtiyarı içeriye davet etmiş. Ayağına bir çarık, üzerine bir battaniye vermiş ve sobanın önüne oturtup ona aş getirmiş.

İlgili Makaleler

İhtiyar, o aradığı iyi kalpli insanı bulduğu için çok mutlu olmuş ve artık bu tahta görünümlü altın çanağı hak edeni bulmuş. Genci yanına oturtarak tüm her şeyi anlatmış. Sonra da bu gencin eline tahta çanağı verip;

-Al evlat. Bu artık senindir. Ben bu dünyada en iyi kalpli ve yardımsever insana mirasımı bırakacaktım. O kişi de senmişsin.

Demiş ve oradan ayrılmış. Genç tahta çanağı tutarken bir anda bu çanağın altına dönüştüğünü görmüş. İyiliğin ve yardımseverliğin ne kadar önemli ve değerli olduğunu bir kez daha anlayan genç, bu çanağı bozdurup yine insanlara yardım etmeye devam ederek refah içinde yaşamış.

Tahta Çanak Hikâyesi
Tahta Çanak Hikâyesi

Tahta Çanak Hikâyesinin Konusu Nedir?

Tahta Çanak Hikâyesinin konusu, ihtiyar bir adamın tüm mirasını vereceği iyilik yapmaktan gocunmayan ve yardımsever bir insan araması ve tam ümidini kesmişken bir genci görüp mirasını vereceği o kişiyi bulmasıdır.

Tahta Çanak Hikâyesinin Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Tahta Çanak Hikâyesinin ana fikri, iyiliğin ve yardımseverliğin ne kadar değerli ve kıymetli olduğudur.

Tahta Çanak Hikâyesinden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Tahta Çanak Hikâyesi ile yardımsever ve iyi bir insan olmanın ne kadar kıymetli bir davranış olduğunun ve böyle bir insan olarak hayatta dilediklerimize ulaşabileceğimiz dersini çıkartabiliriz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
0 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!