Tek Göz Hikayesi

Tek Göz Masalı

Abone Ol google news

Tek göz masalı, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, bir ormanda yaşayan ve karşısına çıkan herkese saldıran tek gözlü bir dev varmış. Bu tek gözlü devden herkes korkar, ordular bile bu devle başa çıkamaz ve hiçbir insanı sokmadığı gibi hiçbir hayvanın da burada yaşamasına izin vermezmiş.

Günlerden bir gün kuraklık sebebiyle yaşadığı ormandan göç etmek zorunda kalan tüm hayvanlar, kendileri için yeni bir orman ararken, içerisinde Tek Göz’ün yaşadığı ormanı görmüşler ve ormanın içerisinde hiç hayvan yaşamadığını fark eden tüm hayvanlar çok sevinerek bu ormana yerleşmeye karar vermişler.

Tüm hayvanlar kendileri için ormanda bir yer seçmek için dağılmışken, o sırada öğlen uykusunda olan Tek Göz, ayak seslerini duyunca bir anda yatağından fırlamış ve dev ayaklarını büyük bir hiddetle yere vura vura ve bağıra bağıra sesin geldiği yere doğru yürümeye başlamış.

Ormandaki tüm hayvanlar bu korkunç sesi duyunca bir araya toplanmış. Tek Göz, karşısında yüzlerce hayvanı görünce;

-Tek bir hayvanın dahi giremediği bu ormana nasıl böyle girmeye cüret edersiniz. Bu ormanda benden başkası yaşayamaz. Şimdi hemen defolun buradan!

Demiş. Bunu duyan tüm hayvanlar, kocaman ormanda tek başına yaşamasının çok bencilce olduğunu düşünmüş. Ormanın kralı aslan, Tek Göz’ün bu sözleri üzerine öne çıkarak;

-Dev kardeş. Bizim ormanımız kurudu ve yaşayacak bir yerimiz de kalmadı. Biz senin yaşadığın bölgeyi rahatsız etmeden bu ormanda dostça seninle yaşayabiliriz. Çok zor durumdayız. Hem bize ormanını paylaşırsan yalnız kalmaz, bizlerle arkadaş olursun.

Demiş. Bunu duyan Tek Göz;

-Bir şartla bu teklifini kabul ederim. Eğer beni yenebilirsen, senin ve tüm orman ahalinin bu ormanda yaşamasına izin veririm. Ama bu zamana kadar beni yenebilen hiç kimse olmadı.

Demiş. Aslan kral ise, halkının bu ormanda yaşamaktan başka çaresi olmadığını bildiği için, bir deve karşı dövüşemeyeceğini bilse de bu teklifi kabul etmiş. Bu sırada maymun, aslan kralın yanına giderek onun yerine kendisinin dövüşebileceğini ve onu yenebilmek için bir planı olduğunu söyleyerek ısrar etmiş. Bunun üzerine maymun ve Tek Göz başlamış dövüşmeye.

Ancak maymun o ağaçtan bu ağaca zıplaya zıplaya Tek Göz’ün başını döndürmüş. Dev hangi ağaca yumruk atsa, maymun başka bir ağaca zıplıyor, Tek Göz’ün etrafında dönüp duruyormuş. En son işini bitirmek için kafasına atlayan ve gözlerini eliyle kapatan maymun, Tek Göz hiçbir şey göremeyince pes etmesi ile dövüşü kazanmış ve Tek Göz cüssesine güvenip küçümsediği maymuna yenilince sözünü tutarak ormanını hayvanlarla paylaşmış ve sonra hepsiyle dost olmuş.

Tek Göz masalı böylece son bulmuş.

Tek Göz Masalının Konusu Nedir?

Masal oku, Tek Göz masalının konusu, yaşadığı ormana zorbalıkla ve gücüne güvenerek kimseyi sokmayan Tek Göz’ün, ormanını terk etmek zorunda kalan hayvanların ormanını paylaşmak istemesi üzerine dövüş teklif etmesi ve maymunun zekâsı ve kıvraklığı ile Tek Göz’ü yenmesidir.

Tek Göz Masalının Ana Fikri Nedir?

Tek Göz masalının ana fikri, gücüne güvenmenin zeka karşısında mağlup olmaya neden olacağıdır.

Tek Göz Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Tek Göz masalı ile zorbalık yapıp herkese kötü davranmamak ve gücümüze güvenmemek ile birlikte akıllıca davranarak en zor durumların bile üstesinden gelebileceğimiz derslerini çıkartabiliriz.

Tembel Tavuk HikâyesiTembel Ayı Ve Arı HikâyesiYağmur Damlaları Masalı


Benzer İçerikler

Öğrenme Sevinci Hikayesi
Öğrenme Sevinci Hikayesi
Dostlar Alış Verişte Görsün
Dostlar Alış Verişte Görsün Hikayesi
Yarış Arabası Rüzgar
Yarış Arabası Rüzgar Hikayesi
Çalışkan Pastacı Masalı
Çalışkan Pastacı Hikayesi

Yorumlar

  1. Zeynep Bulut says:

    çok güzel bir hikaye

  2. Anonim says:

    Çok uxunnnnn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.