1 Yaş Hikayeleri10 Yaş Hikayeleri6 Yaş HikayeleriÇocuk Hikayeleri | Çocuk Kitapları OkuÇocuk Hikayeleri KısaDers Verici HikayelerEn Etkileyici Başarı HikayeleriEn Güzel HikayelerGerçek ve İlginç HikayelerHalk HikayeleriHikaye OkuHikayelerİbretlik HikayelerKısa HikayelerMasal ve Hikaye DinleOkul Öncesi Hikayeler

Tembel Ayı Ve Arı Hikâyesi

Tembel ayı ve arı hikayesi, Bir varmış, bir yokmuş. Evvel zaman içinde, kalbur zaman içinde, birbirini çok seven iki arkadaş olan çok çalışkan bir arı ve tam aksine tembel mi tembel bir ayı varmış. Bu iki arkadaş, gün içinde her fırsat bulduklarında sohbet eder, birlikte çok eğlenirlermiş.

Zaten ayının tüm günü müsaitmiş. Çünkü o kadar tembelmiş ki, tüm gün öğlene kadar bir ağacın altında uyur, öğleden sonra da acıkan karnını doyurmak için biraz yemek toplar ve yer, sonrada evine gidip tüm gün otururmuş. Arı ise tüm gün hiç durmadan çalışır, bal yapmak için çiçek çiçek gezermiş. Yalnızca karnını doyurmaz, kış aylarında ihtiyacı olan yiyecekleri de depolarmış.

Böylece kış geldiğinde ve etrafı kar kapladığında yiyecek bulamayacağı için var gücüyle çalışır, bulduğu her çiçekten polen toplayıp bolca bal yaparmış. Ancak bu arı, çok sevdiği arkadaşı ayının tüm gün uyuması ve evinde oturmasından dolayı çok üzülür, onun kış ayında yiyecek bir şey bulamayacağını düşünüp dururmuş.

Günlerden bir gün, arı yine tüm gün çalışıp yiyecek depolamış ve sevdiği arkadaşıyla biraz sohbet etmek için ayının evine gitmiş. Ayı her zamanki gibi evinde oturuyormuş. Biraz sohbet ettikten sonra arı daha fazla dayanamamış ve arkadaşının iyiliği için;

-Canım Arkadaşım. Böyle tüm gün uyuyup oturmaya devam edersen kış geldiğinde yiyecek hiçbir şey bulamazsın. Sen de kış için biraz yiyecek bulup depolasana.

İlgili Makaleler

Demiş. Bunu duyan ayı ise;

-Ne gerek var. Ben karnımı her gün doyuruyorum. Tüm gün yemek toplamakla uğraşamam ve çok yorulurum. Kışın da bir şekilde yiyecek bulurum.

Demiş. Ayı bu duruma çok üzülmüş ve ayıya ne dediyse onu ikna edememiş. Tembel arının hiç çalışmaya niyeti yokmuş. Günler böyle geçip giderken kış gelmiş çatmış. Çalışkan arı tüm yaz yaptığı ballar sayesinde rahatça evinde yaşarken, tembel ayı karnı acıktığında dışarıda ne kadar dolaşsa da yiyecek bir şey bulamamış.

Bir gün, iki gün derken ayı artık çok acıkmış ve arkadaşı arıdan yardım istemiş. Yaptığının ne kadar yanlış olduğunu ve onun sözünü dinlemeyip kış için hazırlık yapmadığı için aç kaldığını söylemiş. Hatta evine de bakmadığı için çok da üşüyormuş.

Arkadaşına ne kadar kızsa da ona kıyamayan arı ise hatasını anladığı için mutlu olup tüm arkadaşlarına bu durumu anlatmış. Arkadaşları, depoladıkları ballardan biraz biraz toplayıp ayıya vermişler ve ayı o kışı öyle atlatmış. Bir daha da asla tembellik yapmayıp hep çalışmış ve kışları hiç aç kalmamış.

Ayı ile arı fabl da böylece son bulmuş oldu. Masal oku ile en güzel masal ve hikayeleri okuyabilirsiniz.

Tembel Ayı Ve Arı Hikâyesi

Tembel Ayı ve Arı Hikâyesinin Konusu Nedir?

Tembel Ayı ve Arı hikâyesinin konusu, çalışkan arının tüm yaz çalışıp kış için hazırlık yapmasına rağmen tembel ayının tüm gün hiçbir şey yapmaması ve kış geldiğinde çalışkan arı rahatça yaşarken, tembel arının aç kalıp arkadaşı sayesinde yiyecek bulabilmesidir.

Tembel Ayı ve Arı Hikâyesinin Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Tembel Ayı ve Arı hikâyesinin ana fikri, tembel olmamak ve her zaman hazırlıklı olmak, çalışmak gerektiğidir.

Tembel Ayı ve Arı Hikâyesinden Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Tembel Ayı ve Arı hikâyesi ile bugünün işini yarına bırakmamayı, tembel olmamak gerektiğini ve çalışmanın her zaman işe yaradığını çıkartabiliriz.

Diğer İçeriklerimiz:

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
19 Oy

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Oğullarıma masalı anlatırken uyuyup kaldılar. Güzel ve anlamlı bir masaldı. Teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!