Tembel Traktör Hikayesi

Tembel Traktör Masalı

Abone Ol google news

Tembel traktör masalı, Bir varmış bir yokmuş. Küçük bir köyde yaşayan ve geçimini tarla sürerek sağlayan bir aile yaşarmış. Bu karı kocanın aile yadigarı olarak kullandığı, ancak her sene işlerini bir türlü yapmayan tembel mi tembel de bir traktörleri varmış. Bu tembel traktör, her ekim zamanı adam ne kadar yardım isteyip tarlayı sürmesini istese de çalışmak istemez ve tembel tembel bir ağacın altında otururmuş.

Adam da geçimini yalnızca bu tarla ile sağladığı için köydeki komşularından utansa da her yıl yardım ister ve traktörleri ile tarlasını sürermiş. Yine bir ekim zamanı gelmiş ve adam yine bir türlü tembel traktörü tarlayı sürmeye ikna edememiş. Komşularına da daha fazla mahcup olmak istemeyen bu adam, o yıl tarlayı sürmemeye karar vermiş.

O yıl bu aile, oldukça zor bir şekilde geçen yıldan kalan ürünleri satarak geçinmiş ancak bu durum artık adamı oldukça sinirlendirmeye başlamış. Eşi de bu durumdan bir hayli rahatsızmış. İkisi de aile yadigarı olduğu için bu traktörü çok seviyor ve tembelliğine rağmen satmak istemiyor olsa da aç kalmamak için bu tembel traktörü satmaya karar vermişler.

Aile kendi aralarında bu durumu tartışırken yine her zamanki gibi bir ağacın altında uzanan tembel traktör, bu konuşulanları duyarak çok korkmuş ve ne yapacağını bilememiş. Ekim zamanı da yaklaşıyormuş. Bu yüzden bir an evvel ailenin bu traktörü satıp, yerine başka bir traktör alması ve tarlayı sürmesi gerekiyormuş.

Tembel Traktör, çocukluğundan beri yaşadığı bu yerden ayrılıp başka insanların yanına gideceğini düşününce çok korkmuş ve çok üzülmüş. Evin önünde ne yapacağını düşüne düşüne dolaşmaya başlamış. Gece su içmek için mutfağa giden kadın, pencereden traktörü görmüş ve hemen yanına giderek ona ne yaptığını sormuş. Tembel Traktör ağlamaklı bir ses tonuyla;

-Beni lütfen satmayın. Ben hatamı artık anladım. Yarın ilk iş tarlanızı sürüp hemen işimi bitireceğim ve bundan sonra hiç tembellik etmeyeceğim.

Demiş. Bunu duyan ve zaten aile yadigarı bu traktörü hiç satmak istemeyen kadın, sabah eşini kaldırıp;

-Bizim tembel traktör hatasını anlamış. Bugün tüm tarlayı sürmeye gidecek gel de bir konuşup onu satmaktan vazgeçtiğimizi söyleyelim.

Demiş. Ancak bahçeye tembel traktör ile konuşmaya çıktıklarında onu görememişler çünkü tembel traktör sabahın ilk ışıklarında tarlaya gidip çoktan sürmeye başlamış bile. Yaptığı hatayı anlayan traktörü bu sayede aile satmak zorunda kalmamış, o sene de çok güzel bir şekilde para kazanmış. Tembel traktör ise aslında çalışmanın ne kadar eğlenceli ve iyi olduğunu anlayıp bir daha hiç tembellik yapmamış.

Tembel Traktör masalı böylece son bulmuş oldu. Bir diğer masalımızda görüşmek üzere.

 

Tembel Traktör Masalı
Tembel Traktör Masalı

Tembel Traktör Masalının Konusu Nedir?

Tembel Traktör, hiçbir iş yapmayıp tüm sene boyunca oturan ve bu yüzden geçimini tarlalarını ekerek sağlayan ailesini zor durumda bıraktığında, satılacağını anlayınca yaptığı hatayı anlayan bir traktörün masalıdır.

Tembel Traktör Masalının Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Tembel Traktör masalı, tembelliğin ne kadar kötü olduğunu ve çalışmanın önemini okuyuculara anlatmaktadır.

Tembel Traktör Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Tembelliğin hiç iyi bir davranış olmadığını ve çalışmanın her zaman daha iyi ve daha mutlu olmayı sağladığı derslerini çıkartabiliriz.


Benzer İçerikler

Kraliçe Arı Masalı
Kraliçe Arı Hikayesi
Elmaslar ve Kurbağalar Masalı
Elmaslar ve Kurbağalar Hikayesi
Tembel Arı Masalı
Tembel Arı Hikayesi
Düşmandan Kaçmanın Yolları
Düşmandan Kaçmanın Yolları Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.