Tilki İle Eşek Hikayesi

Tilki İle Eşek Masalı

Abone Ol google news

Tilki ile eşek masalı, tilki ile eşek yedikleri içtikleri ayrı gitmiyormuş. Sürekli yan yana gezip birlikte keyif dolu arkadaşlıklar sürüyormuş. Tilki ile eşek bu durumu görenler ise onların bu arkadaşlıklarına çok fazla imreniyormuş. Fakat beraber her yere giden, sürekli beraber olmaktan keyif alan bu iki arkadaşın aynı zamanda da iş ortağı olduğunu söylemeliyiz.

Günlerden bir gün yine beraber yürüyüşe çıktıkları sırada derin yan dibinde bir küp altının olduğunu fark ederler. Küp altını gören iki arkadaş bunun burada ne işi var? şimdi ne yapacağız diye sorgulamaya başlar. Altınları yanına aldıkları esnada keyif içerisinde tekrardan köye doğru yolculuk yapmaya başlarlar. Köye geldikleri zaman eşek tarafından tilkiye, buldukları altını eşit şekilde bölüşmelerini teklif eder. Lakin tilki, tilkiliğini yapmadan edemez. Eşek tarafından sunulan bu teklife sıcak bakmazken onun tek amacı altına kendisinin sahip olmasıymış.

Kafasından kurnazlık geçiren tilki eşek arkadaşına dönerek hemen acele etmelerini söylemiş. Altınların bir kısmını yetecek kadar alıp bir kısmının da dere kenarında bulunan ağaca gömebileceklerini söylemiş. Bunu duyan eşek hiç kötü bir art niyet duymazken tilki tarafından kendisine sunulan bu teklifi hemen kabul etmiş.

Eşek tarafından teklife evet denmesinden dolayı her ikisi de ağacın yanına gelerek altının bir kısmını hemen gömmeye başlamışlar. İkili oradan ayrılıp kendi evine döndükleri esnada tilki hemen gömdükleri yere gelerek altınları hızlı şekilde çıkarmaya başlar. Ağacın olduğu yeri eşeleyip açan tilki altının yerinde olmadığını fark eder. Bunun üzerine küplere binen kurnaz tilki bunu arkadaşının yaptığını düşünürken bağırır.

Eşek her ne kadar altınlara dokunmadığına dair yeminler etmiş olsa da tilki buna inanmaz. Hatta arkadaşı elek yanından ayrılırken birçok beddualar bile etmeye başlar. Lakin tartışma uzayıp gidince her ikisi de mahkemeye giderek durumu anlatma kararı alırlar.

Her ikisi mahkemeye gelerek yetkili makamın önüne çıkar. İlk olarak tilki neler yaptığını anlatmaya başlar. Fakat tilkinin burada hesaba katmadığı bir şey vardır o da ne yaptıklarına dair anlatırken en son kendisinin de altın gömdükleri yere gelerek altını çıkarmaya çalıştığını ağızdan yanlışlıkla kaçırır.  Hakim tarafından her ikisine de şahit olan lanetli ağaç dinlenmeye karar verilmiş. Lanetli ağaç konuşmaya başlamış ve tüm olan bitenleri anlatmaya başladığı sırada tilki kem küm etmiş.

Masal OkuYürek Ana MasalıHikaye Oku


Benzer İçerikler

Ben Yapacağımı Bilirim
Ben Yapacağımı Bilirim Hikayesi
Seni Tanıyor Muyum?
Seni Tanıyor Muyum Hikayesi
Padisah-ve-uc-Oglu
Padişah ve Üç Oğlu Hikayesi
Polis Masalı
Polis Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.