2 Yaş Masalları3 Yaş Masalları4 Yaş Masalları5 Yaş Masalları7 Yaş Masalları8 Yaş Masalları9 Yaş MasallarıÇocuk Masalları KısaDeğişik MasallarEğitici MasallarEn Güzel Bebek MasallarıEn Güzel MasallarKısa MasallarKlasik MasallarMasal ve Hikaye DinleMasallarModern MasallarTürkçe MasallarUyku MasallarıUyku Öncesi Masallar

Tilki İle Eşek Masalı

Tilki ile eşek masalı, tilki ile eşek yedikleri içtikleri ayrı gitmiyormuş. Sürekli yan yana gezip birlikte keyif dolu arkadaşlıklar sürüyormuş. Tilki ile eşek bu durumu görenler ise onların bu arkadaşlıklarına çok fazla imreniyormuş. Fakat beraber her yere giden, sürekli beraber olmaktan keyif alan bu iki arkadaşın aynı zamanda da iş ortağı olduğunu söylemeliyiz.

Günlerden bir gün yine beraber yürüyüşe çıktıkları sırada derin yan dibinde bir küp altının olduğunu fark ederler. Küp altını gören iki arkadaş bunun burada ne işi var? şimdi ne yapacağız diye sorgulamaya başlar. Altınları yanına aldıkları esnada keyif içerisinde tekrardan köye doğru yolculuk yapmaya başlarlar. Köye geldikleri zaman eşek tarafından tilkiye, buldukları altını eşit şekilde bölüşmelerini teklif eder. Lakin tilki, tilkiliğini yapmadan edemez. Eşek tarafından sunulan bu teklife sıcak bakmazken onun tek amacı altına kendisinin sahip olmasıymış.

Kafasından kurnazlık geçiren tilki eşek arkadaşına dönerek hemen acele etmelerini söylemiş. Altınların bir kısmını yetecek kadar alıp bir kısmının da dere kenarında bulunan ağaca gömebileceklerini söylemiş. Bunu duyan eşek hiç kötü bir art niyet duymazken tilki tarafından kendisine sunulan bu teklifi hemen kabul etmiş.

Eşek tarafından teklife evet denmesinden dolayı her ikisi de ağacın yanına gelerek altının bir kısmını hemen gömmeye başlamışlar. İkili oradan ayrılıp kendi evine döndükleri esnada tilki hemen gömdükleri yere gelerek altınları hızlı şekilde çıkarmaya başlar. Ağacın olduğu yeri eşeleyip açan tilki altının yerinde olmadığını fark eder. Bunun üzerine küplere binen kurnaz tilki bunu arkadaşının yaptığını düşünürken bağırır.

Eşek her ne kadar altınlara dokunmadığına dair yeminler etmiş olsa da tilki buna inanmaz. Hatta arkadaşı elek yanından ayrılırken birçok beddualar bile etmeye başlar. Lakin tartışma uzayıp gidince her ikisi de mahkemeye giderek durumu anlatma kararı alırlar.

İlgili Makaleler

Her ikisi mahkemeye gelerek yetkili makamın önüne çıkar. İlk olarak tilki neler yaptığını anlatmaya başlar. Fakat tilkinin burada hesaba katmadığı bir şey vardır o da ne yaptıklarına dair anlatırken en son kendisinin de altın gömdükleri yere gelerek altını çıkarmaya çalıştığını ağızdan yanlışlıkla kaçırır.  Hakim tarafından her ikisine de şahit olan lanetli ağaç dinlenmeye karar verilmiş. Lanetli ağaç konuşmaya başlamış ve tüm olan bitenleri anlatmaya başladığı sırada tilki kem küm etmiş.

Tilki İle Eşek Masalı
Tilki İle Eşek Masalı

Tilki İle Eşek Masalı Konusu Nedir?

Tilki İle Eşek Masalı konusu, altın bulan iki arkadaş eşek ile tilkinin başından geçecek olayları ele alır. Eşek arkadaşına yalan söyleyerek altınlardan yararlanmak isteyen tilkinin kendi tuzağına düşmesini anlatır.

Tilki İle Eşek Masalı Ana Fikri Nedir?

Masal oku, Tilki İle Eşek Masalı ana fikri, tilkinin açgözlülük yaparak daha fazla altına sahip olmak isterken tüm foyaların ortaya çıkması.

Tilki İle Eşek Masalı Çıkarabilecek Dersler Nelerdir?

Tilki İle Eşek Masalı çıkarılabilecek dersler, arkadaşımıza ihanet etmemeli ve hainlik düşünürken kendi tuzağa düşebiliriz.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN 🙂
3 Oy

Masal Oku

Türkiye'deki tüm öğrencilere ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına - Eğitime dair bilgiler ve çocuk masalları hakkında yararlı olacağımızı düşünerek kaliteli içerikler üretip, fark yaratmayı düşünerek https://masaloku.com.tr sitesini yayına aldık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Kapat!

Lütfen reklam engelleyicinizi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün!