Tilki ile Pelikan Kuşu Hikayesi

Tilki ile Pelikan Kuşu Masalı

Abone Ol google news

Tilki ile pelikan kuşu masalı, Günlerden bir gün aç bir kurt avlamış olduğu avını yerken boğazına bir kemik parçası takılır. Kurt boğazına takılan kemik parçasını her ne kadar çıkarmaya çalışsa da bunu bir türü başaramamıştır. Kemir parçası yüzünden kurttun boğazı şişmiş ve çevreden yalvara yakara yardım istemiştir. Etrafta bir sağa bir sola koşturmakta olan kurt, en sonunda bir pelikan kuşuna rastlamıştır.

Kendisine hızla koşturmakta olan kurttan, pelikan kuşu endişe duymuştu. Kurt’un bu haline pekte anlam veremeyen pelikan kuşu ilk başta kurttan korkmuştur. Pelikan kuşunun kendisinden endişe duyduğunu anlayan kurt, ‘ Ne kadar ücret istersen verebilirim, bundan şüphen mi var? Demiş. Kurttun düşmüş olduğu aczi yetine acıyan pelikan kuşu, O halde açta ağzını sana yardım edeyim’ demiş.

Pelikan kuşu, kurttun boğazına yönelerek sivri gagası ile boğazına batmış olan kemiği çıkarmış. Böylelikle kurttu büyük bir dertten kurtarmış olmuş.

Pelikan kuşu, kurtta yardım ettiği için ondan teklif ettiği ücreti talep etmiş. Fakat kurt yaşadığı bu sıkıntıyı anında unutarak pelikan kuşuna hiçte taviz vermemiş. Bu durumdan rahatsız olan pelikan kuşu, kurttun bu haline çok kızmış ve

Pelikan kuşu,

Kurt kardeş, ‘bak sana yardımcı oldum ve burada ücretimi vermen için seni bekliyorum’ Demiş.

Kurt, pelikan kuşunun söylemiş olduğu bu sözler sonra küplere binmiş.

Vay , vayy Canına! ‘Hem benim boğazıma gaganı daldırmaktan çekinmiyor hem de bunun için benden ücret mi talep ediyorsun? Sen o ufacık halinle bir kurdun boğazına kafanı daldırdığın halde sağ salim yaşayabildiğine şükretmelisin, buradan bir an önce uzaklaşmaya bak benim canımı daha fazla sıkma’ demiş.

Böylelikle pelikan kuşu yapmış olduğu iyilikle kalarak oradan hızla uzaklaşmış.

Bu masalda burada son bulmuş.

Tilki ile Pelikan Kuşu Masalı
Tilki ile Pelikan Kuşu Masalı

Tilki ile Pelikan Kuşu Masalı Konusu Nedir?

Tilki ile pelikan kuşu masalı konusu, Avını yemekle meşgul olan bir kurttun, boğazına kemik  parçası kaçması sonucu pelikan kuşundan yardım talep eder.Bu talebe karşılık ücret ödeyeceğini söyleyen kurttun, boğazından kemiğin pelikan kuşunun çıkarması  ile sıkıntısından kurtulur ve verdiği sözü unutarak gereğini yerine getirmez.

Tilki ile Pelikan Kuşu Masalı Ana Fikri Nedir?

Tilki ile Pelikan kuşu masalı ana fikri, Kurt sıkıntısı varken, pelikan kuşuna vermiş olduğu sözü sıkıntısından kurtulunca, unutarak yerine getirmez.

Tilki ile Pelikan Kuşu Masalı Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Masal oku, Tilki ile pelikan kuşu masalı çıkartılabilecek dersler, Günümüzde hayatta herkesin başına gelebilecek bazı sıkıntılar olabilmektedir. Bu sıkıntıları yaşarken sizlere iyi gelen ve yardımda bulunan insanlar olacaktır. Ayrıca bu kişiler ile aranızda sözlü anlaşmalarda yapabilirsiniz. Lakin başınıza gelen sıkıntıların geçmesi üzerine eski halinize döndüğünüz zaman, yaşadığınız onca dertleri unutup yanınızda olanları ve bu konuda anlaşmış olduğunuz insanları unutmamalısınız. Yardımcı olan kişilerinde en zor zamanında yardımcı olduğunuz kişilere karşılıksız iyilik yapmalısınız. Yoksa karşılığını alamadığınız durumlarda onların diğer yüzünü görebilmeniz mümkün olabilir.


Benzer İçerikler

Güllü Köy Masalı
Güllü Köy Hikayesi
Tarla Kuşu İle Çiftçi Masalı
Tarla Kuşu İle Çiftçi Hikayesi
Şirin Kedi Minnoş Masalı
Şirin Kedi Minnoş Hikayesi
Aç Gözlü Çoban
Aç Gözlü Çoban Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.