Üç Küçük Domuzcuk Hikayesi

Üç Küçük Domuzcuk

Abone Ol google news

Bir Anne domuzcuğun, 3 küçük domuzcuğun hayatı öğrenmeleri ve tecrübe kazanmaları için onlara nasihatte bulunduktan sonra bir süre kendi başlarına yaşamaları gerektiğini konu edinen güzel bebeklere masal, İyi okumalar..

Üç Küçük Domuzcuk
Üç Küçük Domuzcuk

Üç Küçük Domuzcuk Ve Kurt Hikayesi

Bir varmış bir yokmuş, anneleri ile birlikte küçük bir evde yaşayan üç küçük domuzcuk varmış. Artık evlerinden ayrılıp, kendi başlarına yaşamayı, kendi hayatlarını kurmayı öğrenmeleri gerekiyormuş.

Bir gün anneleri  üç küçük domuzcuğu yanına çağırarak onlara: “Yavrularım artık bu evden ayrılma zamanınız geldi. Gidip kendinize yeni bir hayat kurun. Ama sakın bunu unutmayın; Bu dünyada ne yaparsanız yapın en iyisini yapmaya çalışın.” demiş.

Ertesi sabah üç küçük domuzcuk  biraz üzgün biraz heyecanlı anneleri ile vedalaştıktan sonra, düşmüşler yola, biraz yol aldıktan sonra üç küçük domuzcuk kendilerine ev yapabileceği bir araziye gelmişler.

En küçük domuzcuk yeni evini samandan yapmaya karar vermiş. Çünkü böylesi hem daha zahmetsiz hem de daha kolaymış. Böylece bir an önce evini bitirebilecek ve oyun oynamaya da daha fazla zaman kalacakmış.

En küçük domuzcuk evini bir günde bitirmiş ve diğer domuzlara seslenmiş. “Bakın ben evimi bitirdim bile” demiş.

En büyük domuzcuk eve şöyle bir bakmış. “İyi de bu ev hiç sağlam görünmüyor. Ya kurt gelirse ondan nasıl korunacaksın.” demiş.

En küçük domuzcuk abisini hiç umursamamış. “Hiç bir şey olmaz merak etme!” demiş.

Ortanca domuzcuk da evini tahtadan yapmaya karar vermişti. Ormandan topladığı ağaç dalları ile kendine küçük bir kulübe yapmış. Onun evini bitirmesi ise tam üç gün sürmüş. Bu ev saman evden biraz daha sağlammış. En büyük domuzcuk onunda yanına gelmiş.

“Kardeşim iyi güzel yapmışsın da bu ev hiç sağlam görünmüyor. Kurt gelirse bu ev seni koruyacak mı?” diye sormuş.

Ortanca domuzcuk hemen cevabı yapıştırmış. “Hiç bir şey olmaz merak etme, bu ev çok sağlam.”

“Peki benden söylemesi sonra uyarmadı deme.” demiş abisi.

İki küçük domuzcuk yeni yaptıkları evlerinde keyif yaparken en büyük domuzcuk sürekli çalışıyormuş. Çünkü o evini tuğladan ve taştan yapıyormuş. Diğer domuzlar bunun bu çabasını çok anlamsız buluyorlarmış. Sürekli oyunlar oynayarak vakit geçiyor ve hiç çalışmıyorlarmış. zaman zaman da büyük domuzcuğu eleştirircesine,

“Bir an önce evini bitirmek varken ne gerek var bu kadar zahmete canım.”

“Abimiz de amma korkakmış ha!. ” diye kendi aralarında konuşurlarmış.

En büyük domuzcuk da kardeşlerinin söylediklerine kulak asmadan tam da 1 hafta durmadan çalışmış ve sonunda tuğla ve taştan yaptığı evini bitirmiş.

Bir gün sonra, aç bir kurt domuzların yaşadığı yere gelmiş. Önce birinci domuzun samandan yaptığı evinin önünde durmuş. O sırada küçük domuzcuk samandan yaptığı evinde dinleniyormuş. Kurt kapıyı çalmış. “Aç kapıyı da içeri gireyim açmazsan üflerim püflerim evini başına yıkarım.” demiş.

Küçük Domuz, “Hiç bir şey yapamazsın benim evim yeterince sağlam.” demiş

Kurt bunun üzerine üflemiş püflemiş domuzcuğun samandan yaptığı evi yıkmış. Küçük domuzcuk kendini dışarı zor atmış ve doğruca ortanca kardeşinin ağaç dallarından yaptığı evine koşarak, kapıyı çalmış.

Üç Küçük Domuzcuk
Üç Küçük Domuzcuk

Ortanca domuzcuk kapıyı açınca, küçük domuzcuk can korkusuyla kendini içeri atmış. “Çabuk kapat kapıyı kardeşim kurt buraya gelebilir.”

Ortana kardeşi ise “Merak etme bu evde bize hiçbir şey yapamaz.” demiş.

Kurt kısa süre sonra ikinci domuzcuğun tahtadan yapılmış evine gelerek, kapıyı çalıp seslenmiş:

“Aç kapıyı! İçeri gireyim, açmazsan üflerim püflerim evini başına yıkarım”.

Ortanca domuzcuk “Benim evimi asla yıkamazsın.” demiş. 

Kurt da bunun üzerine üflemiş püflemiş tahtadan yapılmış evi yıkmış. Küçük domuzlar doğruca en büyük domuzcuğun evine gitmişler.

“Kardeşim kurt buraya geliyor şimdi ne yapacağız?” diye sormuş ortanca domuzcuk.

En büyük domuzcuk kendinden emin bir şekilde cevap vermiş. “Merak etmeyin kurt bu eve giremez. Biraz sonra iyice açıkmış olan kurt en büyük domuzcuğun evine varmış.

Üç küçük domuzcuğa  seslenmiş. “Açın kapıyı içeri gireyim! Açmazsanız üflerim püflerim evinizi başınıza yıkarım.”

“Hiç boşuna uğraşma hain kurt, bu eve giremezsin” demiş en büyük domuzcuk.

Bunun üzerine kurt çok sinirlenmiş. Üflemiş püflemiş ama boşuna domuzcuğun taştan evini yıkamamış. Tekrar tekrar denemiş ama biraz olsun evi sallayamamış bile. Sonunda yorgun düşen kurt  eve girmek için başka yol denemeye karar vermiş. Evin çatısındaki bacayı görmüş ve çatıya tırmanmaya karar vermiş. Kurdun çatıya tırmandığını görüp bacadan girmeye çalışacağını anlayan büyük domuzcuk hemen bacanın altındaki şömineyi yakmış.

Odunların da üstüne kocaman kazan su koymuş. Kurt zar zor bacaya tırmanmış. Bacadan kendini aşağı bırakıverince Doğruca kaynar suyun içine düşmüş. “İmdat! imdaaat! yardım edin.” diye bağırmış.

Kurttan kurtulan domuzcuklar neşeyle birbirlerine sarılmışlar. Üç küçük domuzcuk ertesi gün olan biteni anlatmak için annelerinin evine gitmişler.

Annesinin yanına giden en küçük domuzcuk “haklıymışsın anneciğim bu dünyada ne yapıyorsak en iyisini yapmalıymışız. Gerçekten emek verilen her iş başarıya ulaşır.” demiş.

O günden sonra iki küçük domuzcuk hiç tembellik yapmamışlar. Abileri gibi çalışmışlar. Mutlu ve güvenli bir hayat yaşamışlar.

Üç Küçük Domuzcuk Özeti

Yavrularının hayatı öğrenmeleri için onları doğada yalnız bırakan anne onlardan ayrılmadan önce “her ne yaparsanız yapın, ama en iyisini yapın” diye iyice tembih ettikten sonra yavrular evden ayırlarak kendileri için ev yapabilecekleri bir bölgeye gitmişler.

Yavrulardan en küçük olanı kendi evini samandan, ortanca olanı tahtadan, en büyükleri ise taştan yaparak yaşamlarını sürdürmeye başlamışlar.

Bir gün o bölgeye gelen kurt önce saman evin önüne giderek evi kısa zamanda yerle bir edince küçük domuzcuk ortanca domuzcuğun evine kaçmış.

Küçük domuzcuğun kaçtığı evi gören kurt bu seferde ortanca domuzcuğun evine giderek onu da yerle bir etmiş.

İki küçük domuzcuk tahta evden kaçarak taştan yapılan eve kaçmışlar. Kurt domuzcuk kardeşleri takip ederek taştan evin yanına gelmiş ama her ne yaptıysa evi yıkamadığı gibi eve girmeyi de başaramamış ve en sonunda pes ederek o bölgeden ayrılmış.

Üç küçük domuzcuk da en iyisini yapmanın önemini anlamışlar.

Üç Küçük Domuzcuk İle İlgili Sorular

  • Üç Küçük Domuzcuk yazarı: Bu popüler masalın japon edebiyatçı yazar Yukiko Mari tarafından derlenerek yayımlanmıştır.
  • Üç Küçük Domuzcuk ana fikri: Yavrularının tecrübe kazanmaları için onları doğada yalnız bırakan anne her şeyin en iyisinin yapılmasının onlara sağlayacağı avantajı onlara öğretmek istemiştir.

Uyku MasallarıTürkçe Masallar1 Yaş Hikayeleri


Benzer İçerikler

Nasreddin Hoca İpe Un Serpmek Fıkrası
İpe Un Serpmek Hikayesi
Alice Harikalar Diyarında
Alice Harikalar Diyarında Hikayesi
maymun-ve-timsah
Maymun Ve Timsah Hikayesi
Kurbağa İle Öküz
Kurbağa İle Öküz Hikayesi

Yorumlar

  1. yagmur says:

    Ben de kücük kuzuma okuyorum… Iyi uykular kuzum seni cok seviyorum ***TAN’IM***

  2. PELİN ABLA says:

    Evet hata var katılıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.