Üvey Anne Hikayesi

Üvey Anne Masalı

Abone Ol google news

Üvey anne masalı, Çok uzak diyarlarda babasıyla birlikte yaşayan güzeller güzeli bir kız yaşarmış. Bu kız çok küçük yaşlarda annesini kaybettiği için tek ailesi onun en kıymetli babasıymış. Babasıyla yaşamaktan mutlu olan bu küçük kız büyüdükçe babasının yaşlandığını fark etmiş.

Öyle ki bir gün yine babası için üzülürken aklına babasının yalnız kalmaması ve kendisinin bir gün evlendiğinde ona yardımcı olacak birinin olması gerektiği fikrini düşünmüş. Onun için oldukça harika gelen bu fikir ile etrafta babasıyla evlenebilecek ve kendisine de annelik yapabilecek iyi kalpli bir kadın aramaya başlamış.

Bir gün ormanın içinde yürürken karşısına yırtık giysileri olan ve elinde bir sepet taşıyan yaşlı bir kadın çıkmış. Bu kadın ona birden aklındaki fikri gerçekleştirmesi için aradığı fırsatın ayağına geldiği düşüncesini getirmiş.

Böylece aradan geçen kısa bir süre sonra babası ve bu kadın evlenmişler ve hep birlikte aynı evin içerisinde yaşamaya başlamışlar. Ancak ilk günlerde babası evdeyken giden mükemmel hayatları babasının artık ormanda odun toplamaya gitmeye başlamasıyla oldukça değişmiş. Kadın bu güzel kıza ilk günlerdekinden çok farklı davranmaya başlamış ve eziyet etmeye başlamış. Evdeki tüm işleri babası yokken ona yaptırıp eve geldiğinde kızın hiçbir iş yapmadığı ve tüm işi kendisini yapıp yorulduğunu söyleyerek kızı babasına şikâyet etmeye başlamış.

Günler böyle birbirini kovalarken bir gün babası çok sinirlenerek kızı evden kovmuş. Ne yaşadığını anlayamayan kız birden kendini soğukta titrerken bulmuş ve nereye gideceğini bilemeden bir ormana sığınmış. Bu sırada atıyla oradan geçen Prens kızın halini görerek acımış ve kendisine ne olduğunu sormuş.

Kız yaşadıkları tüm olayları bu yakışıklı prense anlatmış ve ağlayarak ona yardım etmesini istemiş. Prens kızı ilk gördüğü anda ona âşık olduğunu zaten biliyormuş ancak ağlamasını görünce dayanamayarak onu atına atmış ve saraya götürmüş. Bu sırada yorgunluktan halsiz düşmüş kız yatağında uyurken prens de kızın anne ve babasından nasıl intikam alacağını planlayarak yola koyulmuş.

Prens, kızın babasının ve üvey annesinin yaşadığı eve gelerek kapılarını çalmış. Merakla kapıyı açan üvey anne karşısında prensi görünce oldukça şaşırmış ve kendisinden ne emrettiğini sormuş. Prens bir emrinin olmadığını ancak köydeki tüm evleri gezerek kızı olmayan aileleri zindana attıracağını söylemiş.

Bu haberi duyan üvey anne korkuyla ve panikle kocasına gidip haber vermiş ve kızını geri çağırması gerektiğini söylemiş. Bu sırada Prens eğer bir kız çocukları yoksa kendileriyle birlikte saraya gelmelerini emretmiş. Üvey anne ve baba ne kadar yalvarsalar da kızlarının olduğunu söyleseler de Prens kendilerine inanmamış ve sarayda onları zindana atmış.

Yaptıklarından pişmanlık duyan üvey anne ve baba kızlarının aslında sarayda prensin karısı olduğunu öğrendiklerinde ise utançtan kendilerini kaybetmişler.

 

Üvey Anne Masalı
Üvey Anne Masalı

masal oku sitemizde yer alan diğer masallar da ilginizi çekebilir.

Üvey Anne Masalının Konusu Nedir?

Üvey Anne Masalının konusu kötülük yapmak isterken kendi kötülüğünün esiri olan bir kadını anlatmaktadır.

Üvey Anne Masalının Ana Fikri Nedir?

Üvey Anne Masalının ana fikri ise kötülük yapanın sonunda yaptığı kötülük ile karşılaşıp cezalandırılacağıdır.

Üvey Anne Masalından Çıkartılabilecek Dersler Nelerdir?

Anne masalları oku kategorisinde yer alan Üvey Anne Masalından çıkartılabilecek dersler içerisinde özellikle kim birine kötülük yaparsa ve onun düşkün olmasına neden olursa kendisinin de bu kötülükten mutlaka nasibini alacağıdır.


Benzer İçerikler

Limon Kız Masalı
Limon Kız Hikayesi
Tilki ile Pelikan Kuşu Masalı
Tilki ile Pelikan Kuşu Hikayesi
Mor Kavanoz Masalı
Mor Kavanoz Hikayesi
İki Katır La Fontaine Masalları
İki Katır La Fontaine Hikayesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Masal Oku | © 2023, Tüm hakları saklıdır.